Před "útokem" divokých prasat byl v Tehově na pozemku Jaroslava Fanty trávník.

Před "útokem" divokých prasat byl v Tehově na pozemku Jaroslava Fanty trávník. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Středočeši mají zničené zahrady a bojí se, útočí na ně divočáci

  • 18
Obyvatelé v okolí Prahy se vydali do boje - jejich nepřítelem jsou divoká prasata. Ta jsou totiž přemnožená a pořádají "nájezdy" na zahrady, kde po nich zůstávají hluboké rozryté brázdy. Lidé začínají být nešťastní a věší si například na ploty psí chlupy v punčoše, prý to má pomáhat.

Jaroslav Fanta měl v osadě na Ladech u Tehova nejdřív chatku a teď je jedním z těch, kteří si tu postavili domek. Ještě nestačil udělat plot a jeho zahrada je celá rozrytá od divokých prasat. Řádila tu už v září a v říjnu a zničila i hřiště.

"Plot pro ně není problém, sousedům ho prolomila a překonala i ostnatý drát. Jediné, co je zastaví, je podezdívka," řekl Fanta. Svou manželku doprovází denně kolem šesté hodiny ráno k autobusové zastávce, odkud dojíždí do práce.

"Má z nich strach, jsem v penzi, tak ji doprovodím. Máme v osadě srub, ve kterém se nás asi šestnáct starousedlíků schází, ženy se bojí večer chodit samy. Prý jsou to zvířata plachá, ale slyšel jsem, že když má bachyně mladé, tak je nebezpečná," poznamenal Fanta s tím, že si lidé věší na ploty punčochy s psími chlupy či vlasy.

Zahradu jí ochraňuje pes

Někteří lidé jsou na tom daleko hůř než on. "Jsou tady povětšinou starší lidé a jsou zoufalí. Jsou s tím starosti a práce. Teď přes zimu to necháme být a na jaře uspořádáme brigádu. Chce to hrábě a každý drn srovnat, jsou to velké jámy, rozryté jsou i cesty," podotkl Fanta.

Divočáci v kraji

Mníšek pod Brdy 2010
Divočáci se stahovali po tuhé zimě, lákaly je zbytky na kompostech. Radnice udělala pachový plot.

Liběchov 2009
Divoká prasata vyryla ze země na soukromém pozemku ruční granát z druhé světové války. Objevila ho tam majitelka.

Alena Rodbauerová má u domu vlčáka, a tak se k ní na zahradu divoká prasata nedostala. Zryla pozemek před ní. "Asi dvakrát tu ale byla. Chodí v noci, to pes kňučí a štěká. Zřejmě se jich i bojí. Na procházku s ním nechodím, protože se bojím, jak by na ně reagoval. Jednou jsem viděla celé stádo, jak jde přes silnici," uvedla Rodbauerová.

Už loni zahlédla v osadě kance. "Byl asi starý. Jen ležel, nereagoval. Ale letos jsou to nájezdy, to jsme ještě nezažili," podotkla. Podle myslivců jsou divoká zvířata přemnožená a nemají v přírodě přirozeného predátora.

Odpuzovač je jediné řešení

Václav Vacek z místního mysliveckého sdružení doporučuje speciální odpuzovadlo. V něm jsou především pachy lidského těla a medvěda.

"Je to jediná rada, ale ani to není stoprocentní," řekl Vacek, který se zároveň výrobou takových sprejů zabývá. Také on má zkušenosti s divokými prasaty. "Plot nemám, chodí mi volně po zahradě a nic nerozryla, krmím je tady," podotkl.

Podle něj je v dnešní době velkým problémem to, že se zemědělská plocha zastavuje domy, zvlášť v okolí Prahy. Zvířata tak hledají zdroj potravy ve městech. "Není to tím, že bychom je málo lovili, snažíme se odlovit mladou zvěř, ale můžeme i dospělou. Upravené trávníky jsou pro prasata dobrým teritoriem pro potravu," doplnil Vacek.

Podobný problém řešil v minulosti i v Říčanech, kde si museli lidé nainstalovat na plot pevné sítě.