Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeši ušetřili skoro dva miliony litrů ropy recyklací elektra

  19:34aktualizováno  19:34
Středočeši vybrali za loňský rok přes milion starých elektrospotřebičů. Pomohli tak životnímu prostředí, jako kdyby ušetřili dva miliony litrů ropy. Nejvyššímu číslu v historii pomohly také nové červené popelnice.

Ilustrační foto | foto: MP Plzeň

Televize, notebooky, telefony nebo vysavače. Během minulého roku Středočeši vytřídili nejvíce vysloužilých elektrospotřebičů v historii.

Celkem se v kraji za minulý rok vybralo 2 306 tun starého elektra. V průměru se tak vytřídilo 1,77 kilogramu spotřebičů na jednoho Středočecha, což kraj zařadilo na čtvrté místo hned po Praze, Vysočině a Plzeňském kraji. Oproti loňsku si tak kraj polepšil o čtyři příčky.

Množství odevzdaných spotřebičů se však zvyšuje v celé republice.

„K nárůstu přispívá nejen lepší ekonomická situace, ale také intenzivní osvěta a lepší dostupnost našich červených kontejnerů a sběrných míst. Občané mají v posledních letech výrazně snazší možnost zbavit se vysloužilých či nepotřebných drobných elektrospotřebičů,“ vysvětluje důvody růstu ředitelka marketingového oddělení kolektivního systému Asekol Martina Ďaďová.

Sběrem elektroodpadu kraj pomohl ke snížení emisí skleníkových plynů o sedm tun oxidu uhličitého a produkci nebezpečného odpadu snížil o 28 tisíc tun.

„Pozitivní zprávou pro uživatele počítačů je, že odevzdání deseti vysloužilých monitorů ušetří energii potřebnou pro chod notebooku po dobu skoro pěti let,“ říká náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Marek Semerád.

Ve středních Čechách se během loňska vybralo na osmačtyřicet tisíc televizorů, osmnáct tisíc monitorů a skoro 950 tisíc drobných spotřebičů.

„Výsledek studie jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrospotřebičů má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Když si uvědomíme, že recyklace stovky běžných televizorů uspoří spotřebu elektrické energie pro domácnost až na čtyři roky nebo ušetří přibližně čtyři sta litrů ropy, jsou to impozantní čísla,“ dodává náměstek.

Kromě tradičních sběrných dvorů mohou Středočeši využívat i mobilních svozů elektroodpadu pořádaných obcemi nebo v prodejnách a servisech elektra spotřebiče vracet metodou kus za kus.

Drobné spotřebiče lze třídit také v takzvaných červených kontejnerech, do kterých lze malé spotřebiče vhazovat.

„Těch nyní po republice provozujeme více než dva tisíce, zpravidla vedle barevných kontejnerů pro třídění plastu, papíru nebo skla. Ten nejbližší v okolí mohou Středočeši nalézt v mapovém editoru na internetových stránkách cervenekontejnery.cz,“ upozorňuje Ďaďová.

Drobné spotřebiče lidé netřídí

Samotná firma se snaží i o důkladnou osvětu, jak a co třídit. Mnoho starých zařízení totiž stále končí v běžném odpadu nebo je skladováno v domácnostech.

„Češi sice třídí poměrně dobře, ale je rozhodně prostor ke zlepšení. A to především u malých spotřebičů. Lidé třídí ledničky a pračky, ale naopak například mobilní telefony nebo nepoužívaná sluchátka a klávesnice skladují doma či vyhazují do popelnic na komunální odpad. Těchto drobných spotřebičů se k recyklaci dostane sotva pětadvacet procent. Přitom i drobné elektro lze kvalitně recyklovat,“ vysvětluje Ďaďová.

Právě firma Asekol úzce spolupracuje s vedením Středočeského kraje na zkvalitňování recyklačních služeb. Během letošního roku například probíhá akce koruna za kilo, při které je za každý přijatý kilogram elektra darována koruna na nadační fond podporující handicapované. Firma dále v kraji podporuje jednotlivé sběrné dvory a další místa, kde je možné odpad třídit.

„Letos Fond Asekol podpoří ve středních Čechách osm projektů částkou 245 tisíc korun. Nejvíce žádostí směřovalo ke zkvalitnění sběrných míst a zabezpečení sběrných dvorů kamerovým či jiným systémem.

Tyto projekty díky podpoře fondu nabídnou občanům pohodlnou a snadnou možnost vyhodit staré elektro,“ uzavírá manažerka Asekolu Eva Zvěřinová.

Autor:Nejčtenější

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Další z rubriky

Reklama na pohřební služby má zmizet od nemocnic úplně, lidem vadí

Cestou k Nemocnici Na Bulovce míjejí chodci tři pohřební ústavy. Na ně...

Poutače a reklamní bannery pohřebních služeb lemující trasu do Nemocnice Na Bulovce znepokojují pacienty i samotné...

Na pražské Floře unikl plyn z poškozeného potrubí, hasiči okolí uzavřeli

Hasiči zasahovali u poškozeného plynového potrubí na pražské Floře (21.3.2018)

Pražští hasiči zasahovali u poškozeného plynového potrubí v ulici Perunova na Floře. Podle informací iDNES.cz byl v...

Devět splněných snů. Bydlet můžete na zámku i v prvorepublikové vile

Encovany, Polepy, okres Litoměřice. Renesanční zámek vznikl přestavbou gotické...

V České republice jsou na prodej citlivě opravené vily i zámek vhodný k rekonstrukci. Většina z nich je obklopena...

Najdete na iDNES.cz