Takto by měl vypadat parkovací dům ve Slaném.

Takto by měl vypadat parkovací dům ve Slaném. | foto: Městský úřad Slaný

Středočeská města čeká boom parkovacích domů, řeší nedostatek míst

  • 1
Zaparkovat v centru středočeských měst je pro řidiče skoro nemožné. Radnice některých z nich se proto rozhodly špatnou situaci řešit - parkovacími domy za miliony korun. Mladá Boleslav, Příbram, ale i Beroun či Slaný. Tady vzniknou parkovací domy a další města o něm uvažují.

Parkovací domy v centrech jsou vícepodlažní, a tak je jejich výhodou, že se sem vejde daleko víc aut než jen na ploše. Například v Mladé Boleslavi by se měl otevřít parkovací dům ve zkušebním provozu ještě v listopadu. Kompletně bude dokončen koncem roku. K dispozici bude 77 míst.

"Problémy s parkováním řešíme neustále. Dům je v centru, na Staroměstském náměstí, tedy v místě, kde je největší nedostatek míst. V současné době se navíc připravuje nová koncepce parkování," uvedla mluvčí mladoboleslavské radnice Hana Koišová.

Dům měl být otevřený už před rokem, ale jeho výstavbu zdržely archeologické objevy. Jeho náklady jsou 40 milionů korun, které platí město ze svého.

Kolik stojí parkování v kraji

Benešov
Cena 10 Kč/hod., další hodina 20 Kč
V srpnu na parkovišti Pod Brankou zavedeny závory.

Beroun
Cena 20 Kč/hod., další 40 Kč
Připraven projekt parkovacího domu U Černého koně.

Kladno
Cena 10 Kč/hod., další 20 Kč
Radnice chce parkoviště u nemocnice.

Kolín
Cena 50 Kč/hod.
Upravili režim placeného parkování. Chtějí parkoviště u nemocnice a v Kolíně 2.

Nymburk
Cena 20 Kč/hod.
Na sídlišti plánují do pěti let 42 nových a 127 rezervních parkovacích míst. Jde o projekt regenerace sídliště Drahelice.

Rakovník
Cena 10 Kč/20 min.
Byla navýšena cena a zavedeny nalepovací známky pro abonenty a rezidenty. Připravena je studie na rozšíření parkování před úřadem v ulici Na Sekyře.

Podle starosty Příbrami Josefa Řiháka by dostatek míst k parkování v centrech možná i byl, ale lidé nechtějí využívat odstavné plochy, nejraději by parkovali přímo před vchodem do domu, kam chtějí jít.

"Snažíme se počet míst rozšiřovat například zjednosměrněním ulic, ale město není nafukovací a čím dál obtížněji se dá v centru zaparkovat. I proto jsme se rozhodli vytvořit podmínky pro parkovací dům," řekl Řihák.

Město ho stavět nebude, ale prodalo pozemky a projekt investorovi. Ten by měl dům v centru nedaleko nemocnice začít stavět v nejbližší době.

Slané postaví moderní dům, který vedení kraje kritizuje

Nejkontroverznější parkovací dům se však staví ve Slaném na Kladensku (o domě čtěte zde). Bude za téměř 100 milionů korun. Jde o stavbu, která existuje v České republice jen na dvou místech. Přestože vedení kraje ho kritizuje, už se začalo.

Dům je zajímavý tím, že bude fungovat na automatizovaném systému. Řidič přijede na hydraulicky zvedanou plošinu, která ho po zaplacení vynese do patra a zaparkuje ho na volné místo.

"Šli jsme do toho především proto, že řeší parkování v blízkosti památkové zóny a že na jeho malé ploše se vejde víc aut než v klasickém domě s rampou," řekl starosta Ivo Rubík.

Dům vyplní proluku proti centru Grand. V prosinci skončí archeologické průzkumy, fungovat začne v roce 2013. Poplatek by měl být 20 korun za hodinu.

Letos také zavedli nově takzvaný kanadský systém parkování, který používá Dobříš. Řidič si může předplatit parkovací čas už od koruny. Hodina stojí 15 korun. Parkomaty mají i výhodu, že jsou přímo u parkovacího místa.

Zaplatit parkovné pomocí jediné SMS

Další města ve Středočeském kraji se snaží udělat parkování řidičům alespoň trochu komfotnější - parkovné zaplatí "esemeskou".

Kutná Hora jako první středočeské město zavede od ledna příštího roku parkování přes mobil. Parkovací automaty tady budou fungovat dál, protože placení parkovného formou textové zprávy bude dražší. Řidiči si tak budou moci vybrat.

"Přišla nám nabídka od jedné firmy, náklady jsou nulové, a tak jsme si řekli, že to vyzkoušíme. Může se ukázat, že je to dobrá služba. Pokud to lidé nebudou chtít využívat, nic se neděje," uvedl starosta Kutné Hory Ivo Šanc.

Jediné, co se bude muset udělat, jsou samolepky s mobilním číslem, na které parkující pošle SMS zprávu se svou státní poznávací značkou.

O trochu víc práce budou mít strážníci, kteří budou muset ve speciálním systému prověřovat, zda řidič, který nebude mít za oknem parkovací lístek, zaplatil.

"Je to nadstandard pro řidiče, kteří třeba nemají drobné. Anebo si zaplatili hodinu, ale zdrželi se, a tak z místa schůzky pošlou esemesku, a tím parkovné prodlouží," vysvětlil František Tvrdík z technického oddělení radnice s tím, že takový způsob bude zřejmě o pět korun dražší. Běžně se v centru platí deset korun za hodinu, další hodina stojí dvacet korun.