Středočeská města nedostanou peníze z hazardu, chtějí tak zrušit herny

  11:23aktualizováno  11:23
Sněmovnou prošla novela loterijního zákona, ze které vypadly dvě miliardy pro obce. Svaz měst a obcí proto doporučuje zrušit všechny herny v kraji, jestliže neprojde zákon v původním znění. Primátor Kladna Dan Jiránek již oznámil, že pokud se tak nestane, zrušení heren okamžitě navrhne.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel KopáčMF DNES

Původně měli majitelé videoloterijních terminálů obcím platit poplatek 20 tisíc korun za každý přístroj. Ti si ale podle schválené verze na úkor obcí vydělají skoro dvě miliardy navíc. Z hazardních odvodů navíc podle novely obcím nepoteče sedmdesát procent, ale jen třicet. Zbytek rozdělí loterijní společnosti podle jejich uvážení.

Předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek označil na mimořádném zasedání svazu novelu za nepřijatelnou. "Návrh zásadně snižuje příjmy obecních rozpočtů. V roce 2012 už totiž obce nebudou moci vybírat ani místní poplatek," řekl Jiránek se souhlasem téměř všech přítomných starostů a primátorů.

Jiránek chce, aby Senát vrátil celou novelu zpět v původním znění, které obcím přiznávalo více peněz. Z těch by obce měly platit alespoň část nákladů spojených zejména se zvýšenou kriminalitou v okolí heren.

"V případě, že se tak nestane, doporučujeme všem obcím a městům plošný zákaz hazardu na jejich územích," uzavřel Jiránek. A začne u sebe. "Jestli o ty peníze přijdeme, budu to já, kdo navrhne, aby z Kladna zmizely všechny herny," uzavírá Jiránek.

V Kolíně vyženou herny z centra města

Radikální chtějí být vůči hazardu i v Kolíně, úplný zákaz heren však zatím neplánují. Zastupitelé na posledním jednání schválili vyhlášku, která neumožňuje provozování hazardu v centru města. Radnice tím přijde o čtyři až šest milionů z celkových čtrnácti, které ročně získává z provozu výherních zařízení. Kolín chce také zpřísnit pravidla provozování heren ve zbytku města.

"Počítá se zákazem neonových reklam nad vstupními prostory, povinností instalovat monitorovací systém se záznamovým zařízením, omezením otevírací doby v době konce školního vyučování nebo zrušením nepřetržitého provozu. Pokud provozovatelé tato pravidla nebudou respektovat, město vyhlášku rozšíří o další lokality a jejich podniky skončí," řekl starosta Kolína Vít Rakušan.

V Mladé Boleslavi chtějí herny také dostat pryč z centra. "Na okraji měst, třeba v průmyslových zónách, by být mohly," řekl už dříve primátor Raduan Nwelati z ODS.

Opoziční ČSSD však nesouhlasí a chce herny zrušit úplně. "S přestěhováním heren na okraj měst nesouhlasíme, to nic neřeší. Vzniknou tam jakési hazardní lokality a je tam velký prostor pro korupci. Kdo bude majitelem těch nově vzniklých heren a pozemků, na kterých budou stát?" ptal se zastupitel Robin Povšík.

O něco vstřícnější jsou k hernám v Berouně. Chtějí pouze omezit jejich provozní dobu. "Je to velice kontroverzní téma. Na jedné straně stojí zajištění veřejného pořádku, na druhé straně bychom přišli o peníze do rozpočtu," přiznala už dříve starostka Šárka Endrlová.

Starosta Benešova Jaroslav Hlavnička se zase bojí o příjmy podnikatelů. "Herny bych omezil, ale je to citlivá otázka, protože jejich majitelé na tom mají založené podnikání," řekl k tomu. Regulovat herny nechtějí ani v Brandýse nad Labem.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Skončila oprava lávky pro pěší na železničním mostě na Výtoni

Chátrající železniční most v Praze v září 2011

Od čtvrtka se otevře jedna ze dvou lávek pro pěší a cyklisty na výtoňském železničním mostě. V příštím roce začne...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Studie proveditelnosti k blobu bude, rada ji schválila po návrhu Krnáčové

Vizualizace blobu - Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického

Pražský magistrát nechá vytvořit studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné podle projektu Jana Kaplického. Studie...

Najdete na iDNES.cz