Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechce se vám vyhazovat staré věci? Darujte je muzeu nebo galerii

  12:16aktualizováno  12:16
Středočeská muzea získávají exponáty mnoha způsoby, především ale tak, že předměty jim darují sami obyvatelé Středočeského kraje, případně návštěvníci regionu. Sbírky tak rozšiřují hlavně o novodobou historii. Exponáty nakupují muzea jen velmi zřídka kvůli nedostatku peněz.

Tvrz Hradenín na kresbě Bedřicha Wachsmanna z roku 1869. | foto: Repro: cestyapamatky.cz

Milena Jeníková z Kolína navštívila začátkem letní sezony výstavu v Tylově domě v Kutné Hoře nazvanou Kuchyň - království našich babiček. Překvapilo ji, co se dnes už považuje za muzejní předmět: vždyť její maminka a babička leccos takového schovaly na půdě.

Tipy na aktuální výstavy

Galerie F. Drtikola Příbram
Renáta Fučíková: historie Evropy, obrazové putování (do 25. 11.)

Regionální muzeum Kolín
Červinkovský dům, obrazy Leopolda Musila
(do 25. 11.)

České muzeum stříbra Kutná Hora
Co nového v muzeu
(do 30. 11.)

Regionální muzeum Jílové
Dary muzeu - Než bude pozdě (do 2. 12.)

Rabasova galerie Rakovník
výstavní síň na radnici, do 13. 1. 2013 Jan Lukáš
– fotografické hříchy
a písemné pokání

Muzeum Mladoboleslavska
Tak trochu jiné Vánoce
(od 27. 11.)

Napadlo ji, že věci nemusí skončit na skládce, a přivezla je do Českého muzea stříbra, kde si návštěvníci Kutné Hory mohou ještě do konce listopadu prohlédnout výstavu nových exponátů.

"Mezi přírůstky převládají věci od paní Jeníkové, která sem navozila asi 150 předmětů. Jsou ze čtyřicátých až šedesátých let minulého století, je to nádobí, elektrické spotřebiče, mixéry, ruční pračka, kafemlýnky i oblečení," vyjmenoval kurátor výstavy Josef Kremla.

Podobná výstava potrvá do konce měsíce i v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Za loňský rok vydalo muzeum 51 darovacích listin 35 dárcům, kteří obohatili sbírkový fond o 135 předmětů, 8 knih a 92 písemností.

"Některé předměty se mohou zdát návštěvníkům obyčejné, ovšem muzejník se raduje. Třeba dřevěná valcha, běžně používaná do padesátých let dvacátého století, kdy je začaly vytlačovat pračky. U nás máme valchy z různých materiálů, dřevěná nám však chyběla," uvedla kurátorka Stanislava Tejčková.

Ve střeše našel pušky z války

Muzeum vlastní dokonce valchu z bílého mramoru z roku 1901. Přinesla ji paní, jejíž maminka ji používala jako pradlena, a když odcházela od rodiny, kde pracovala, valchu jí darovali.

"Máme své příznivce a dárce. Někdy je to až s podivem, jaké věci darují. Nosí i panenky s porcelánovými hlavičkami z devatenáctého století, které by snadno zpeněžili, ale chtějí je dát muzeu. Mají radost, když je opravíme a dáme na výstavu," podotkla Tejčková.

Ovšem obecně se muzeím cenné předměty vůbec nedaří pořizovat snadno. "Peněz není mnoho, sami jsme letos nekoupili nic," řekla Tejčková.

V Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře letos pořídili jen drobnosti. Ani lidé jim prý mnoho exponátů nenosí. "Když jde o umělecké dílo, raději ho zpeněží. Dříve jsme získávali i nábytek. Když někdo zemřel a neměl dědice, propadl majetek státu, a ten ho nabídl muzeím. Snažíme se, aby se to obnovilo," míní ředitelka Světlana Hrabánková.

"Dary jsou převážná část našich přírůstků," podotkl ředitel Muzea Mladoboleslavska Luděk Beneš. V poslední době získali například zbraně z druhé světové války.

"Přinesl nám je pán z Krnska. Při opravě střechy našel pušky, mapy a další věci, které tam uložili odbojáři za války. Po téměř šedesáti letech je objevil náhodou," dodal Beneš a uvedl, že otec dárce velel odbojové skupině. Popravili ho v roce 1944.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Izraelská ambasáda sídlí v přísně střeženém domě s keramickou fasádou

Velvyslanectví Izraele

Trochu Izraele lze spatřit jen kousek od stanice Hradčanská. A to nejen proto, že v kachlíčkované stavbě v Badeniho...

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Dopravní odbor Prahy 7 nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Trojská lávka.

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz