Středočeská policie pravděpodobně podlehla zbrojařskému lobbingu. Ilustrační foto

Středočeská policie pravděpodobně podlehla zbrojařskému lobbingu. Ilustrační foto | foto: Petr Ježek, MF DNES

Středočeská policie podlehla zbrojařům a služebnu nezrušila

  • 4
Vedení středočeské policie podlehlo podle zjištění MF DNES lobby zbrojařské firmy a myslivců. Ti si prosadili, aby policie v rámci úspor "jejich" služebnu v Benešově nezrušila.

Koncem loňského roku středočeští policisté oznámili, že plánují zrušit hned několik z jedenácti služeben, které mají na starosti agendu zbraní a střeliva. Jejich provoz je velmi nákladný, protože jsou vybaveny speciálními počítači a tiskárnami.

Opatření ale vyvolalo pozdvižení u myslivců, kterých je ve Středočeském kraji několik stovek, a také ve vlašimské zbrojovce Sellier & Bellot.

Okamžitě začali lobbovat, aby právě u nich služebny zůstaly. A vyšlo jim to.

"Po jednání se zástupci zbrojařského průmyslu, oborových organizací a myslivců jsme se nakonec dohodli, že z jedenácti pracovišť uděláme šest," přiznal náměstek šéfa středočeských policistů Jan Ptáček.

Podle něj výrobce munice hrozil, že bude muset propouštět, a myslivci poukazovali na drahé a časově náročné dojíždění.

Šéf středočeské policie Václav Kučera tvrdí, že je náhoda, že mezi zachovanými pracovišti je i benešovské, kam spadá Sellier & Bellot. Jednání s ředitelem zbrojovky Radkem Musilem přiznává, ale hájí se, že na jeho rozhodnutí Musil neměl vliv.

"S panem ředitelem jsem mluvil, ale až poté, co bylo rozhodnuto. Není pravda, že by si to prolobbovali, shodou náhod to tak vyšlo," řekl Kučera MF DNES.

Policie: Nechtěli jsme vytvářet konfliktní situaci

Jeho náměstek Jan Ptáček však MF DNES řekl něco jiného. Podle něj v původním plánu reorganizace odboru zbraní a bezpečnostního materiálu byla mezi škrtnutými služebnami i ta benešovská, kam spadá Vlašim.

"Původně jsme zamýšleli, že zrušíme i Benešov. Po jednání s firmou jsme ale zjistili, že by to bylo problematické pro obě strany," řekl Ptáček.

Ostrý řez doporučilo i samotné Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Náměstek Ptáček ovšem přiznává, že policie nechtěla jít se zbrojovkou do střetu.

"Zaznamenali jsme, že by to mohlo zkomplikovat výrobu a mít dopad i na zaměstnanost. Nechtěli jsme vytvářet konfliktní situace," uvedl Ptáček.

Generální ředitel firmy Radek Musil lobbování za zachování pracoviště zbraní potvrzuje. Motivem podle něj nebyla obava z rušení míst, ale zvýšení nákladů. Jeho zaměstnanci by místo do Benešova museli jezdit například do Prahy.

"Je možné, že bychom tím přišli o zakázky, protože bychom nebyli schopní tak pružně reagovat," řekl Musil MF DNES.

Policisté a střelci ušetří, my to zaplatíme

Policejní ředitel Kučera tvrdí, že při škrtání také posuzoval, jaký dopad by mělo na jeho vlastní podřízené. I oni by při zrušení služebny museli dojíždět za prací do jiného města.

A do třetice, když na drahé dojíždění začala poukazovat i některá vlivná myslivecká sdružení, bylo rozhodnuto.

"Zasadili jsme se o to, aby služebnu nezrušili, napsali jsme na policejní prezidium. Vedení středočeské policie připustilo, že to pomohlo," popsal lobbing myslivec Milan Kubů z Příbrami.

Otupené ostří manažerů krajské policie zaujalo i ministra vnitra Radka Johna (Věci veřejné). "Věřím, že vedení středočeské policie pro toto rozhodnutí mělo dostatečné důvody, přesto požádám policejního prezidenta, aby prověřil racionalitu tohoto opatření," reagoval John na upozornění MF DNES.