Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V boji s personální krizí zakládají středočeské firmy vlastní učiliště

  11:15aktualizováno  11:15
Středočeské firmy bojují s personální krizí, začínají si proto samy vzdělávat budoucí zaměstnance a zakládat učiliště. O vzniku nové školy zaměřené na zemědělskou techniku začne podle zjištění MF DNES na podzim jednat Středočeský kraj se soukromou firmou.

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Zatímco volných míst ve středních Čechách za poslední dva roky trojnásobně přibylo, uchazečů o práci proti tomu ubývá. Za poslední dva roky o celých 16 tisíc.

Sehnat kvalitní zaměstnance je podle středočeských personalistů téměř nemožné, podniky proto sáhly po dlouho nevyužívaném řešení - začaly provozovat nebo podporovat školní kroužky, a někteří dokonce chtějí provozovat či podporovat vlastní učiliště.

„Těsně vedle nás v Libici je zavřené učiliště, kde byl dříve obor zemědělství spojený s technikou. Přesně takové kvalifikované lidi bychom potřebovali. V našem oboru v České republice zbyly jen dvě školy z původních devíti,“ říká Jiří Belinger, generální ředitel firmy Vari.

Podnik, který v Libici nad Cidlinou vyrábí především zahradní techniku, si chce začít vychovávat vlastní zaměstnance, a firma proto jedná s krajem, zda by nepodpořil záměr toto učiliště znovu otevřít.

„Jednáme s panem hejtmanem, který je z Nymburska a je tomuto záměru nakloněn. Dali bychom škole zázemí a podporu a samozřejmě by se u nás učni mohli duálně vzdělávat a získávat tak cennou praxi ve výrobě,“ vysvětluje záměr Belinger. Kraj záměr vítá.

„Přijde nám přirozené, aby případné učiliště spadalo do Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Nymburk,“ potvrdil MF DNES hejtman Miloš Petera. „Jednat o tom budeme ve druhém čtvrtletí letošního roku,“ dodal Petera.

Podle Belingera řada učilišť v regionu skončila společně s privatizací, velké firmy se jich zbavily jako nákladného břemene. Teď však nemají kde brát kvalitní zaměstnance a kraj spolu se státem by měly podpořit vznik nových učilišť. S tím však hejtmanství úplně nesouhlasí.

„Kapacita středních odborných škol a středních odborných učilišť je v kraji dostatečná a převyšuje nabídku. Vybrané obory podporujeme poskytováním stipendií,“ říká vedoucí oddělení komunikace Středočeského kraje Helena Frintová.

Firmy: Pomoc nestačí

Firmy jsou však jiného názoru. Například automobilka Škoda v Mladé Boleslavi přístup státu ke školství v posledních letech kritizuje. „V této oblasti se zaspala doba, sami se proto snažíme o změnu,“ říká personální šéf Škodovky Bohdan Wojnar.

Škoda proto začala podporovat a spolupracovat se školami napříč republikou a sama začala investovat do modernizace a rozvoje svého učiliště. Ještě před několika lety přitom uvažovala, že jej z podniku vyčlení. Teď je vše jinak, jen za poslední rok a půl investovala do jeho rozvoje 135 milionů korun. Učiliště teď nabízí zcela nové možnosti výuky zaměřené na praxi.

Studenti mají například k dispozici nové CNC centrum s moderními obráběcími stroji. „Vzděláváním mladých lidí investujeme do budoucnosti našeho podniku, proto klademe velký důraz na duální vzdělávání a na využívání nejmodernějších technologií při každodenní výuce,“ řekl předseda představenstva firmy Škoda Auto Bernhard Maier.

S ohledem na finanční a provozní náročnost vlastního učiliště některé firmy sází spíše na spolupráci se školami. A mnohé se pustily do ještě nedávno nevídaných aktivit. Například zakládají vlastní kroužky pro děti a studenty, kde popularizují techniku a své obory, aby do nich nalákaly budoucí učně, a tedy i potenciální zaměstnance.

„Nedá se říci, že by to mělo v krátkodobém horizontu nějaký finanční přínos nebo že by došlo k razantní změně, ale jsme rádi za každého člověka, který se třeba i díky těmto aktivitám rozhodne, že bude studovat některý technický obor,“ říká Jana Krblichová z firmy Linet, která začala ve Slaném podporovat kroužek pro studenty zdejšího gymnázia a také na základní škole kroužek zaměřený na základy programování.

Spolupráce se školami nese úspěchy také kutnohorské společnosti Foxconn. Zaměřuje se především na podporu technických oborů, jejichž absolventy hledá nejčastěji.

„Intenzivně spolupracujeme se třemi školami na Kutnohorsku,“ říká manažerka lidských zdrojů Foxconnu Eva Chládková. Čas i energie věnovaná studentům se firmě vyplácí. „Mezi nastupujícími kolegy ve věku pod 25 let se podíl absolventů z partnerských středních škol za poslední 3 roky zvedl trojnásobně,“ říká Chládková.

Ne všichni se ale mohou do spolupráce se středními školami tak snadno pustit. Například kutnohorský výrobce cigaret Philip Morris je limitován plnoletostí. Lidi pod osmnáct let nesmí koncern nijak kontaktovat.

„Oslovujeme výhradně dospělé studenty zejména elektrotechnických, mechanických a strojírenských oborů,“ říká personální manažerka firmy Jana Koláčková. „Poskytujeme prostřednictvím jejich škol například individuální konzultace při psaní závěrečných prací či zajišťujeme exkurze do naší továrny,“ dodává Koláčková.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...Další z rubriky

Praha uloží do věže Staroměstské radnice hmatatelné vzkazy, digitální ne

Vrchní část věže je třeba opravit, protože do jejího krovu kvůli poryvům větru...

V pamětních schránkách, které dělníci uloží do makovic opravované věže pražské Staroměstské radnice, budou věci ze...

Vlaky jezdily celý den přes otevřené závory kvůli překopnutému kabelu

Na železničním přejezdu v Praze - Řepy nefungovalo několik hodin signalizační...

Na železničním přejezdu v pražských Řepích v pondělí nefungovalo přes celý den kvůli poruše signalizační zařízení....

Budovy Transgas na Vinohradech památkou nebudou a mohou se bourat

Plochý kvádr o rozměrech 24 × 48 × 7,5 metru je tvořený obvodovými příhradovými...

Soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude kulturní památkou. Jejich majitel, který chce na místě stavět...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz