Středočeský kraj bude propouštět. Ilustrační foto

Středočeský kraj bude propouštět. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Středočeské hejtmanství i obce budou propouštět. Dostanou méně peněz

  • 0
Středočeský kraj začne propouštět úředníky. Z hejtmanství odejde sedmdesát pět zaměstnanců. Úřad musí šetřit, stát mu totiž pošle méně peněz na služby, které souvisí s přeneseným výkonem státní správy. Úředníci odejdou také z radnic.

Ve Středočeském kraji vzbudil plán státu vydat méně peněz bouři nevole na radnicích i na hejtmanství. Středočeský krajský úřad do dubna příštího roku propustí 75 lidí. Celkový počet úředníků klesne ze 670 na 595. Podle ředitele úřadu Petra Hostka jako první odejdou důchodci a ti, kteří mají termínované pracovní smlouvy. Do Středočeského kraje půjde o 12 milionů korun méně.

Propouštění úředníků chystají také středočeské radnice. Jde o úředníky, kteří v zastoupení státu vykonávají některé služby, například vydávání občanských a řidičských průkazů, stavební povolení, registraci vozidel či vyplácení sociálních dávek.

KDE BUDOU PROPOUŠTĚT

Slaný

Chystá se odchod 16 úředníků.

Příbram

Příští rok bude chybět 6 až 7 milionů korun na výkon státní správy, snížení platu nebo propouštění se týká 90 lidí.

Mělník a Říčany

Chystá se propouštění úředníků.

Kladno

Úředníkům se sníží platy.

Pozn.: Jde o příklady

"Došlo to tak daleko, že kraj přestane kontrolovat rozpočty obcí, což dělal za ministerstvo financí. Kraj toto oddělení ruší bez náhrady, čímž vzkazuji ministru Kalouskovi, ať si tam posílá úředníky z ministerstva financí," prohlásil středočeský hejtman David Rath.

Budou lidé platit víc peněz na úřadech za "razítko"?

Připouští, že odchody úředníků negativně dopadnou i na Středočechy, kteří si potřebují na úřadě něco vyřídit. "Prodlouží se například lhůty při odvoláních v rámci stavebních řízení," řekl Rath.

"Jestli se lhůty ještě více prodlouží, tak už se lhůtami snad ani nebudou moci nazvat," reagoval kladenský primátor Dan Jiránek.

Současně však připustil, že v zásadě s Rathovou myšlenkou, že si stát musí zaplatit za služby, které si objednává, souhlasí.

Řešením by podle něj bylo, aby si za některé služby člověk platil, podobně jako je to například při výdeji pasů. "Je absurdní, aby si někdo postavil dům za 10 milionů a za stavební povolení zaplatil jen tři sta korun," prohlásil Jiránek.