Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slučovat oddělení budou ve středních Čechách asi jen menší nemocnice

  9:23aktualizováno  9:23
Středočeské nemocnice mají za sebou první důležité jednání se zdravotními pojišťovnami. Řešila se úprava počtu lůžek i nabízená péče. Řeč přišla i na slučování oddělení. To se asi nebude týkat krajských nemocnic. Pojišťovny potvrdily, že ty jsou pro střední Čechy páteřní.
Pojišťovny chtějí ve středočeských krajských nemocnicích spíš rozšířit počet ošetřených pacientů. (Ilustrační foto)

Pojišťovny chtějí ve středočeských krajských nemocnicích spíš rozšířit počet ošetřených pacientů. (Ilustrační foto) | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Dohodli jsme se, že rušit celá oddělení nelze, a rušení dvou tří postelí na oddělení také nic neřeší. Neušetří to peníze nemocnici ani zdravotním pojišťovnám," řekla Kateřina Pancová, ředitelka kladenské nemocnice, která zastřešuje všech pět velkých krajských nemocnic.

Nemocnice jednaly s pojišťovnami 4. dubna. "Šlo o úvodní jednání svazu zdravotních pojišťoven a VZP se zástupci nemocnic. Pojišťovny přednesly svůj návrh, se kterým zástupci lůžkového zdravotnického zařízení buď souhlasili, nebo přednesli svůj protinávrh," popsal tiskový mluvčí VZP Jiří Rod.

Podle něj se pojišťovny shodly s nemocnicemi v Mladé Boleslavi, Příbrami, Kladně, Benešově, Slaném, Rakovníku, Městci Králové, Čáslavi, Mělníku nebo s Klinikou Dr. Pírka. Ostatní nemocnice v kraji budou v jednání pokračovat.

Podle Pancové přišly pojišťovny i s několika návrhy, o kterých se ještě bude jednat. "Probírala se otázka společných lůžkových fondů, laicky řečeno slučování některých oddělení. K tomu je ale potřeba vyjádření odborných společností," vysvětlila ředitelka.

V praxi by to mohlo vypadat tak, že kdyby se spojila například chirurgie s urologií, chirurgicko-urologické oddělení by mělo třeba 70 postelí a lékař, který by sloužil, by obstarával chirurgické i urologické pacienty. "Snížil by se tím personál a ušetřilo by se tak ve středním zdravotnickém personálu. Ale zatím jsou to jen návrhy," popsala Pancová.

Pojišťovny prý také navrhovaly zavedení systému jednodenní péče, na niž přecházejí menší soukromé nemocnice a která nevyžaduje delší hospitalizaci.

Slučovat se asi bude jen v menších nemocnicích

Podle Pancové chtějí pojišťovny v krajských nemocnicích spíš rozšířit počet ošetřených pacientů. To před časem připustil i ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel. "Jsme přesvědčení, že role nemocnice bude v našem regionu narůstat. Samozřejmě na úkor jiných zařízení, to říkám otevřeně," řekl.

Slučování oddělení by se mohlo týkat spíš než velkých těch menších nemocnic, které neposkytují plné spektrum péče. Jak dubnové jednání dopadlo, však nechtěla ředitelka nemocnice v Městci Králové na Nymbursku Renáta Petrová komentovat. Podrobnosti dohody nechtěl přiblížit ani ředitel mělnické nemocnice Tomáš Jedlička.

Na možné úpravy v oblasti lůžek se připravují podle slov ředitele Jiřího Šimáka v nemocnici ve Slaném. "Máme od pojišťoven příslib, že péče ve všech našich oborech bude zachována," řekl Šimák. Stejný přístup má i ředitel čáslavské nemocnice na Kutnohorsku Martin Novák.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

VIDEO: Z parku v centru Prahy se připlazil hroznýš a zamotal se do auta

Hroznýš královský, který se zamotal do podvozku osobního auta

U zvláštního případu v centru Prahy asistovali strážníci městské policie. Odchytové službě pomáhali z podvozku osobního...

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Zuřící smajlíci zmizí, kraj opraví jednu z nejhorších silnic v Kladně

Speciální značky nechal nainstalovat kladenský primátor Milan Volf. (17.9.2018)

Po půl roce by mohly z Kladna zmizet speciální značky, které nechal nainstalovat primátor Milan Volf. Chtěl tak...

Najdete na iDNES.cz