Pojišťovny chtějí ve středočeských krajských nemocnicích spíš rozšířit počet ošetřených pacientů. (Ilustrační foto)

Pojišťovny chtějí ve středočeských krajských nemocnicích spíš rozšířit počet ošetřených pacientů. (Ilustrační foto) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Slučovat oddělení budou ve středních Čechách asi jen menší nemocnice

  • 2
Středočeské nemocnice mají za sebou první důležité jednání se zdravotními pojišťovnami. Řešila se úprava počtu lůžek i nabízená péče. Řeč přišla i na slučování oddělení. To se asi nebude týkat krajských nemocnic. Pojišťovny potvrdily, že ty jsou pro střední Čechy páteřní.

"Dohodli jsme se, že rušit celá oddělení nelze, a rušení dvou tří postelí na oddělení také nic neřeší. Neušetří to peníze nemocnici ani zdravotním pojišťovnám," řekla Kateřina Pancová, ředitelka kladenské nemocnice, která zastřešuje všech pět velkých krajských nemocnic.

Nemocnice jednaly s pojišťovnami 4. dubna. "Šlo o úvodní jednání svazu zdravotních pojišťoven a VZP se zástupci nemocnic. Pojišťovny přednesly svůj návrh, se kterým zástupci lůžkového zdravotnického zařízení buď souhlasili, nebo přednesli svůj protinávrh," popsal tiskový mluvčí VZP Jiří Rod.

Podle něj se pojišťovny shodly s nemocnicemi v Mladé Boleslavi, Příbrami, Kladně, Benešově, Slaném, Rakovníku, Městci Králové, Čáslavi, Mělníku nebo s Klinikou Dr. Pírka. Ostatní nemocnice v kraji budou v jednání pokračovat.

Podle Pancové přišly pojišťovny i s několika návrhy, o kterých se ještě bude jednat. "Probírala se otázka společných lůžkových fondů, laicky řečeno slučování některých oddělení. K tomu je ale potřeba vyjádření odborných společností," vysvětlila ředitelka.

V praxi by to mohlo vypadat tak, že kdyby se spojila například chirurgie s urologií, chirurgicko-urologické oddělení by mělo třeba 70 postelí a lékař, který by sloužil, by obstarával chirurgické i urologické pacienty. "Snížil by se tím personál a ušetřilo by se tak ve středním zdravotnickém personálu. Ale zatím jsou to jen návrhy," popsala Pancová.

Pojišťovny prý také navrhovaly zavedení systému jednodenní péče, na niž přecházejí menší soukromé nemocnice a která nevyžaduje delší hospitalizaci.

Slučovat se asi bude jen v menších nemocnicích

Podle Pancové chtějí pojišťovny v krajských nemocnicích spíš rozšířit počet ošetřených pacientů. To před časem připustil i ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel. "Jsme přesvědčení, že role nemocnice bude v našem regionu narůstat. Samozřejmě na úkor jiných zařízení, to říkám otevřeně," řekl.

Slučování oddělení by se mohlo týkat spíš než velkých těch menších nemocnic, které neposkytují plné spektrum péče. Jak dubnové jednání dopadlo, však nechtěla ředitelka nemocnice v Městci Králové na Nymbursku Renáta Petrová komentovat. Podrobnosti dohody nechtěl přiblížit ani ředitel mělnické nemocnice Tomáš Jedlička.

Na možné úpravy v oblasti lůžek se připravují podle slov ředitele Jiřího Šimáka v nemocnici ve Slaném. "Máme od pojišťoven příslib, že péče ve všech našich oborech bude zachována," řekl Šimák. Stejný přístup má i ředitel čáslavské nemocnice na Kutnohorsku Martin Novák.

,