Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Středočeské nemocnice platí miliony organizaci, která je řídí

  • 0
Středočeský kraj zřídil příspěvkovou organizaci, která ovládá pět největších nemocnic v kraji. Nemocnice jí platí devět milionů korun ročně. Organizace pro všechny řídí nákupy a vyjednává s pojišťovnami, což má na starost i bývalý poslanec Petr Kott. Má to nemocnicím ušetřit peníze.

Pět největších středočeských nemocnic se podle tzv. ovládací smlouvy musí podrobit rozhodnutím Krajské nemocnice Středočeského kraje. Tu kraj zřídil před dvěma lety za vlády Davida Ratha. Diví se tomu právníci i opozice.

Podle opoziční středočeské ODS je ovládací smlouva pochybná. "Určuje nemocnicím, od koho mají nakupovat materiál, léky a služby," říká primátor Mladé Boleslavi a bývalý šéf místní nemocnice Raduan Nwelati (ODS).

Podle ODS chce Rath ovládnout finanční toky ve zdravotnických zařízeních. Mluvčí Krajské nemocnice Patrik Tomšů říká, že spolupráce nemocnic má především šetřit peníze. Tvrdí, že třeba za elektřinu ušetřily nemocnice přes osm milionů korun.

"Spolupráce zahrnuje hlavně centrální nákupy nebo sjednávání pojištění, což nemocnicím šetří miliony. Jedním z klíčových úkolů Krajské nemocnice je vyjednat vyšší úhrady od zdravotních pojišťoven. Za to nemocnice logicky musí platit," říká Tomšů.

Za poradenskou činnost musí nemocnice platit

Krajská nemocnice totiž s podřízenými nemocnicemi neuzavřela jen ovládací smlouvu, ale i smlouvu o poradenské činnosti. Podle ní musí každá nemocnice zaplatit Krajské téměř dva miliony korun ročně.

"Není úplně standardní, že příspěvková organizace ovládá akciové společnosti, ještě jsme se s tím nesetkali," říká Radim Obert z právní poradny Transparency International.

Podle právníků totiž není běžné, aby ovládací smlouvu doplňovala smlouva o poradenské činnosti. Je to zbytečné, řídit a radit může nadřízená společnost už podle ovládací smlouvy, a to i takové, která pro ně může být nevýhodná. Navíc poradenské smlouvy jsou nejčastějším způsobem, jak se ze společností vyvádějí peníze.

O spolupráci s Krajskou nemocnicí šéfové jednotlivých nemocnic, kromě příbramské, odmítají mluvit. "Vyjadřovat se bude jen Patrik Tomšů, je to pokyn," řekl ředitel nemocnice v Benešově Milič Řepa.

V Krajské pracuje devět lidí

V Krajské nemocnici pracuje podle Tomšů, který je zároveň radním v hejtmanově bydlišti v Hostivici, devět lidí. Ředitelkou je Kateřina Pancová, která donedávna v Hostivici také bydlela.

"Jsou to všechno lidi doktora Ratha, jeho právníci, účetní, výběrové firmy. Nad činností nemocnice má kraj totální dohled," řekl MF DNES zdroj z jedné nemocnic v kraji.

Kolem nemocnic se točí i exposlanec Petr Kott, který byl za své opilecké skandály vyloučen z ODS. Ten jedná se zdravotními pojišťovnami. "Vyjednávání vyžaduje profesionála. Pracuje tímto způsobem pro jednotlivé nemocnice a nutno podotknout, že velmi úspěšně," tvrdí Tomšů. Kott totiž býval šéfem středočeské VZP.

Nemocnice například využívají také společnost ML Compet, dělá pro ně výběrová řízení. Dříve ji vlastnil Filip Bušina, bývalý investiční náměstek středočeských nemocnic, který je stíhán za účast na stamilionových daňových únicích.