Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Rathova“ nemocnice v Kladně už nebude šéfovat ostatním v kraji

  16:15aktualizováno  16:15
Do Kladna putovaly v posledních letech největší dotace pro středočeské nemocnice a její šéfka Kateřina Pancová měla díky ovládací smlouvě moc nad všemi krajskými špitály. S tím je teď konec. Smlouvu kraj zrušil a ke všem nemocnicím chce přistupovat stejně.

Krajské nemocnice už nespojuje ovládací smlouva, díky které měla moc ta kladenská na snímku. | foto: Ester Havlová

"Z nemocnic budou klasické akciové společnosti, posílíme pozici ředitelů a představenstev, která je budou řídit, a budou podléhat valné hromadě, tedy radě kraje," řekl náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl.

O všem si teď budou nemocnice rozhodovat samy, nebudou čekat na názor Kladna. "Žádné centrální řízení nebude. Dosud se třeba pralo prádlo všude za stejnou cenu, když to někde budou moci mít levnější, ať to tak mají," uvedl Seidl.

"Je to důležité i z hlediska lokálního patriotismu, lékaři pracují v nemocnicích desítky let a mají k nim vztah. Když ale nějaká nemocnice hospodařila špatně, kraj jí pomohl a klesla její iniciativa," dodal. Podle něj bude mít systémová změna přínos i pro pacienty, nemocnice se o ně budou více snažit.

Spolupráce mezi nimi však neskončí, například nadstandardní služby a ubytování by měly být i nadále ve všech krajských nemocnicích podobně drahé. "V tom se nechceme lišit. I nadále bychom chtěli sdílet třeba informace o cenách léků a materiálu nebo jednat s pojišťovnami společně," vysvětlil ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.

Namísto Kladna se teď bude víc investovat v Mladé Boleslavi

Změny se projeví i navenek. V letech 2009 a 2010 přistálo na pomyslném účtu kladenské nemocnice v dotacích 1,2 miliardy korun, zbylé čtyři nemocnice si mezi sebe rozdělily 0,6 miliardy. Teď bude mít kladenská nemocnice stejné postavení jako ostatní.

Podle Seidla nebude vedení kraje nemocnici v Kladně omezovat, ale budeme po ní chtít stejně jako po ostatních, aby měla vyrovnaný rozpočet. Výstavba v Kladně byla plánovaná za předchozího vedení kraje, velkých investic se dočkala i příbramská nemocnice.

Do Mladé Boleslavi šlo v těchto letech nejméně peněz. "Když jsme nemocnice převzali, tato byla v nejlepší kondici. Teď tu plánujeme další investice, třeba parkovací dům. Zakázka se jen přesoutěží. Investice do Kladna teď budou minimální, většina peněz půjde do Boleslavi," uvedl Seidl.

V to, že teď bude situace z hlediska financí v ostatních nemocnicích příznivější, doufají i jejich ředitelé. "Pokud by se zohledňovalo, kdo byl protežovaný, kdo už má vybudováno a kdo by to ještě potřeboval, myslím, že by to pro nás mohlo mít pozitivní efekt," řekl ředitel mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Jiří Med.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Najdete na iDNES.cz