Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Rathova“ nemocnice v Kladně už nebude šéfovat ostatním v kraji

  16:15aktualizováno  16:15
Do Kladna putovaly v posledních letech největší dotace pro středočeské nemocnice a její šéfka Kateřina Pancová měla díky ovládací smlouvě moc nad všemi krajskými špitály. S tím je teď konec. Smlouvu kraj zrušil a ke všem nemocnicím chce přistupovat stejně.

Krajské nemocnice už nespojuje ovládací smlouva, díky které měla moc ta kladenská na snímku. | foto: Ester Havlová

"Z nemocnic budou klasické akciové společnosti, posílíme pozici ředitelů a představenstev, která je budou řídit, a budou podléhat valné hromadě, tedy radě kraje," řekl náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl.

O všem si teď budou nemocnice rozhodovat samy, nebudou čekat na názor Kladna. "Žádné centrální řízení nebude. Dosud se třeba pralo prádlo všude za stejnou cenu, když to někde budou moci mít levnější, ať to tak mají," uvedl Seidl.

"Je to důležité i z hlediska lokálního patriotismu, lékaři pracují v nemocnicích desítky let a mají k nim vztah. Když ale nějaká nemocnice hospodařila špatně, kraj jí pomohl a klesla její iniciativa," dodal. Podle něj bude mít systémová změna přínos i pro pacienty, nemocnice se o ně budou více snažit.

Spolupráce mezi nimi však neskončí, například nadstandardní služby a ubytování by měly být i nadále ve všech krajských nemocnicích podobně drahé. "V tom se nechceme lišit. I nadále bychom chtěli sdílet třeba informace o cenách léků a materiálu nebo jednat s pojišťovnami společně," vysvětlil ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.

Namísto Kladna se teď bude víc investovat v Mladé Boleslavi

Změny se projeví i navenek. V letech 2009 a 2010 přistálo na pomyslném účtu kladenské nemocnice v dotacích 1,2 miliardy korun, zbylé čtyři nemocnice si mezi sebe rozdělily 0,6 miliardy. Teď bude mít kladenská nemocnice stejné postavení jako ostatní.

Podle Seidla nebude vedení kraje nemocnici v Kladně omezovat, ale budeme po ní chtít stejně jako po ostatních, aby měla vyrovnaný rozpočet. Výstavba v Kladně byla plánovaná za předchozího vedení kraje, velkých investic se dočkala i příbramská nemocnice.

Do Mladé Boleslavi šlo v těchto letech nejméně peněz. "Když jsme nemocnice převzali, tato byla v nejlepší kondici. Teď tu plánujeme další investice, třeba parkovací dům. Zakázka se jen přesoutěží. Investice do Kladna teď budou minimální, většina peněz půjde do Boleslavi," uvedl Seidl.

V to, že teď bude situace z hlediska financí v ostatních nemocnicích příznivější, doufají i jejich ředitelé. "Pokud by se zohledňovalo, kdo byl protežovaný, kdo už má vybudováno a kdo by to ještě potřeboval, myslím, že by to pro nás mohlo mít pozitivní efekt," řekl ředitel mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Jiří Med.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Zahrady v Troji staví za stamiliony, botanická bude mít stezku na střeše

Soutěž na návrh nového vstupu do areálu botanické zahrady vyhrál ateliér Fránek...

Botanická zahrada se letos pustí do nového vstupního areálu, který bude mít naučnou stezku i na střeše budovy. Soutěž...

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

Tisícům Pražanů od středy do čtvrtka kvůli odstávce nepoteče pitná voda

Lidé v Dejvicích a Bubenči museli chodit pro pitnou vodu opět k cisternám.

Kvůli rekonstrukci přivaděče budou od středy do čtvrtka tisíce lidí v Praze a některých okolních obcích bez tekoucí...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz