Středočeské obce se bojí nových přehrad, voda může zalít 21 z nich

  19:37aktualizováno  19:37
Stát vytipoval ve středních Čechách jednadvacet obcí, jejichž území se má stát rezervou pro možnou stavbu přehrad. Pokud by na to došlo, mohou zaniknout celé osady. Obavy trápí například obce Svatý Jan či Brzina na Příbramsku. Obyvatelé mají strach, že za nimi přijdou zástupci státu a budou chtít vykoupit jejich nemovitosti.

Kunclův mlýn v obci Svatý Jan na Příbramsku může skončit pod vodou | foto:  Radek Cihla, MAFRA

V bývalém mlýně v údolí potoka Brziny v obci Svatý Jan žije rodina Vladimíra Kuncla už celé generace. Ve stavení a na přilehlých pozemcích farmaří, provozují tu penzion. Dokonce se u nich natáčel televizní seriál Hop nebo trop a několik pohádek.

Ale podle plánů ministerstva zemědělství by mlýn mohl skončit pod vodou. Leží totiž v místě, o kterém stát uvažuje jako o možné lokalitě pro stavbu přehrady. Ve středních Čechách je devět takových míst, která by se v příštích desetiletích měla změnit na zásobárnu vody.

Za Kunclovými tak mohou přijít zástupci státu s rozhodnutím, že jejich nemovitosti vykupují. "To si vůbec nedovedu představit," říká Vladimír Kuncl.

Výstavbu přehrad měli v plánu už komunisté

I když už se to jednou stalo. Plán na dvě přehrady v okolí Svatého Jana už v sedmdesátých letech nabyl konkrétní podoby a stát připravil výkup domů a ocenil je. Nakonec ze stavby ale sešlo. "Dodnes si pamatuji, že naši nemovitost ocenili na 240 tisíc. Ale takové místo, rodinný mlýn, kde žije několik generací a který má svou historii, zaplatit penězi vůbec nejde," říká Kuncl.

Ministerstvo zemědělství letos obci oznámilo, že území Svatého Jana, pod nějž spadá několik osad, stále jako rezervu pro dvě přehrady vede. Nádrže podle jedné z osad pojmenovalo Hrachov I a Hrachov II.

Starosta Svatého Jana Petr Kabyl u potoka Brzina ukazuje místo hráze pro nádrž

Starosta Svatého Jana Petr Kabyl u potoka Brzina ukazuje místo hráze pro nádrž Hrachov I.

"Nediskutovali s námi, prostě nám to oznámili. V podstatě oprášili komunistické plány, i když snížili objem vody, který by v nádržích měl být. Dali jsme jim stanovisko, že žádné přehrady nechceme. V rezervě ale zůstáváme," říká starosta obce Svatý Jan Petr Kabyl.

Na loukách v údolí potoka Brzina se pase stádo koní, s kulisou podzimního listí na stromech vypadá krajina jako z pohádky. Není divu, že si toto místo často vybírají filmaři. Ostatně ve filmu vystupuje i další zdejší mlýn: ve Smetákově mlýně exceluje Ladislav Smoljak jako "pan otec" ve snímku Na samotě u lesa.

Toto stavení by podle starosty mohlo vodě z přehrady uniknout. Takové štěstí by už ale nemělo několik obydlených domů v osadě Brzina nad Kunclovým mlýnem, zmizely by pod hladinou Hrachova II. Jeho hráz by se vypínala mezi kopci za fotbalovým hřištěm.

Osada Brzina

Osada Brzina

Voda by podle ministerských plánů pohltila devět domů k bydlení a tři rekreační na území Svatého Jana a Krásné Hory nad Vltavou. Přehrada označená jedničkou by zase zalila místa, kde stojí šest domů a tři chalupy v katastru Svatého Jana a Dublovic. I tady by pod vodou měl zmizet jeden opravený mlýn.

Neposílejme vodu do kanálů a přehrada nebude potřeba

Lidé v obci, která ke všemu leží nedaleko vodních nádrží Kamýk a Slapy, si přejí, aby přehrady zůstaly jen na papíře. "Doufáme, že je to jen nesmysl," říká starosta. "Na prvním místě by bylo potřeba snažit se víc vody v krajině zadržet, neskutečně se s ní mrhá. Třeba města všechnu dešťovou vodu posílají do kanálů a ženou pryč, místo aby šla třeba do parků. Potom takové nádrže nebudou potřeba," říká Vladimír Kuncl.

Kromě hrachovských nádrží jsou přehrady ve středních Čechách naplánované na sedmi dalších místech. Zatopit by se měla třeba část osady Březí, která spadá pod Zbýšov na Kutnohorsku. "V územním plánu máme budoucí záplavovou oblast, ale po celou dobu jsme si mysleli, že k tomu nedojde. Ohrozilo by to několik domů s trvalými obyvateli i rekreační chalupy," uvedla starostka Zbýšova Květa Němcová.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...V Praze se už jedná o vládě bez ANO, magistrát je bez komunistů a ČSSD

V Praze se ještě v noci začalo jednat o nové koalici pro pražský magistrát. Šéf...

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostane ČSSD a KSČM. Sociální demokraté měli po minulých volbách...

Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Další z rubriky

Mladoboleslavské K-centrum pomáhá drogově závislým i alkoholikům

Šéf mladoboleslavského K-centra Petr Vykydal pomáhá drogově závislým i lidem...

Špatná parta a touha chtít zapadnout. Pak najednou nelze přestat. Drogy dokážou člověka ovládnout rychle, nekompromisně...

VIDEO: Masaryk, Kryl i Maxipes Fík. Sprejeři hravě vykreslili historii ČSR

Pomalovaná zeď v obci Chýně s názvem “Sto let hrdosti národa v obrazech”....

Radnice Chýně na Praze-západ nechala sprejery pomalovat šedesátimetrovou betonovou zeď. Graffiti vzniklo jako součást...

Program pražské koalice bude nejdřív za týden, chce být vstřícná k opozici

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib (uprostřed), lídr Prahy Sobě Jan Čižinský (vpravo) a...

Skončila první kola schůzek o programu rodící se koalice ve složení Pirátů, Spojených sil pro Prahu a uskupení Praha...

Najdete na iDNES.cz