Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava D1 nahání strach středočeským obcím, bojí se náporu kamionů

  18:53aktualizováno  18:53
Středočeské obce začínají mít obavy z chystané rekonstrukce dálnice D1. Bojí se, že zejména řidiči kamionů začnou opravované úseky objíždět a zahltí silnice a obce v okolí dálnice. Ředitelství silnic a dálnic ale slibuje, že kamiony budou mít zákaz sjet z dálnice. Oprava dvou z devíti úseků D1 v kraji začne na podzim.

Dálnice D1 | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Slovem "peklo" označuje starosta Divišova na Benešovsku Zdeněk Eichler situaci, do které se obvykle obec dostává, když se stane na dálnici D1 nehoda a policie svede do Divišova objížďku. "Není možné tu pak ani přejít silnici," řekl.

Teď se bojí, že až dálnici silničáři zúží kvůli rekonstrukci, vytvoří se na ní kolony a nehod bude ještě víc. "Jen doufáme, že se to nestane. Nemáme ani městskou policii, která by tady nad dopravou dohlížela," poznamenal Eichler.

Starosta varuje, že když na zúžené dálnici během oprav nehody nebudou, řidiči odmítnou stát v kolonách a najdou si své objížďky přes obce po okresních silnicích. Tedy podobně, jako se teď děje na Kutnohorsku, kde se opravuje hlavní tah z Kutné Hory do Kolína. Přestože tam existuje oficiální objízdná trasa, někteří řidiči kamionů to nedodržují a zkracují si cestu jinudy.

Obyvatelé vesnic u D1 mají obavy z chystané největší modernizace dálnice.

Obyvatelé vesnic u D1 mají obavy z chystané největší modernizace dálnice.

"Zdokumentovali jsme nynější stav silnic u nás a uvidíme, jaký bude potom," řekl starosta Eichler s tím, že obec pak bude od státu chtít silnice přetížené objížďkami opravit.

Na sjezdech z dálnice budou zákazy vjezdu kamionům

Ředitelství silnic a dálnic jako investor plánovaných oprav slibuje, že kamionům zakáže sjezd z dálnice. "Jsme dohodnutí s policií a bude to zapracované i do části, která se jmenuje dopravní inženýrská opatření, že na křižovatkách bude zákaz vjezdu nákladním vozidlům tak, aby kamiony zůstaly na dálnici, a to i v případě nehody," uvedl vládní zmocněnec pro D1 Jiří Švorc.

Silnice v okolí dálnice podle něj opravdu nejsou stavěné na těžká vozidla a další problém by vznikl, pokud by na nich kamion uvázl. K nehodě by se nedostali ani záchranáři či hasiči.

"Obava je namístě, proto se snažíme udělat vše pro to, aby doprava byla zachována na dálnici. U osobních automobilů ale nemůžeme zabránit tomu, aby si řidiči hledali náhradní trasy," podotkl Švorc.

Ještě větší strach mají lidé v Radošovicích. Už půl roku trpí kvůli náporu aut, protože je uzavřená silnice v Domašíně u Vlašimi. "Všechno vede přes nás. Má to skončit v říjnu. Jestli sem pak budou sjíždět i auta z dálnice, tak to nechci vidět. Už teď, když je tam nehoda, je to kolaps, máme tu úzké silnice," řekl starosta Vladimír Gut.

Starostové většinou vyčkávají a předem nic neřeší. "Věříme, že se nás to nedotkne. Záleží na tom, kde bude omezení a jestli se řidičům vyplatí někde sjet a dálnici objíždět," řekl František Zelenka, starosta Křivsoudova na Benešovsku.

"Obavy máme, ale víc s tím neuděláme. Na to se připravit nedá. Tvrdí nám, že provoz zůstane na dálnici, tak tomu budeme věřit," podotkl starosta Trhového Štěpánova Václav Nekvasil.

"Až to přijde, uvidíme, jaké problémy nastanou. U nás je to problematické, protože ležíme u přehrady Želivka, není mnoho možností, kudy dálnici objet. Řidiči budou bloudit," přidal se starosta Dolních Kralovic Antonín Bašta.

Na dálnici D1 se nejprve opraví dva z devíti středočeských úseků. První je od Šternova po Psáře, druhý začíná u Lokte a končí za hranicí kraje v Hořicích. Dálnice se především téměř všude rozšíří. Tam, kde dnes nejsou tři plnohodnotné jízdní pruhy, se bude silnice rozšiřovat o 75 centimetrů (Rekonstrukce D1 krok za krokem, čtěte zde).

Pokud se bude pracovat na krajnicích, řidiči budou mít uprostřed čtyři zúžené jízdní pruhy, dva z každého směru. Až se bude měnit celá vozovka, provoz bude svedený do poloviny dálnice také ve čtyřpruhu, kde bude vždy jeden pruh širší pro kamiony. Rychlost bude snížena na 80 kilometrů v hodině.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

VIDEO: Motorkář ujížděl policistům a havaroval. Našli u něj drogy

Policie honila opilého a zdrogovaného motorkáře

Policisté motorizované jednotky si v sobotu před půlnocí všimli v Praze motorkáře, kterého chtěli zkontrolovat a...

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Najdete na iDNES.cz