Pražský zákaz přesune kamiony k nám, tvrdí středočeské obce. Plánují svůj

  13:35aktualizováno  13:35
Po Praze se chystá zákaz vjezdu pro kamiony i v některých středočeských obcích. Obávají toho, že pokud začne platit zákaz vjezdu kamionům v Praze, začnou jezdit po silnicích skrz obce. Dopravcům tak hrozí, že do hlavního města vůbec nedojedou.

Podle dopravců by v nejkrajnějším případě museli řidiči překládat zboží do menších dodávek. To by však dopravě neprospělo | foto: Yan Renelt, MAFRA

Nákladním vozům delším než dvanáct metrů plánuje náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) zakázat vjezd do metropole od Nového roku (více zde). Chce tím upozornit na problémy, kterými Praha trpí kvůli nedokončené východní části Pražského okruhu s označením 511.

Souvislosti

Kamionová doprava není jediným problémem, který momentálně Praha řeší se Středočeským krajem. Ve středu by v Praze 5 a 6 měly začít platit nové parkovací zóny a vedení Středočeského kraje se obává, že na ně doplatí nejvíce Středočeši, kteří do Prahy dojíždějí za prací. „V době, kdy nejsou v Praze záchytná parkoviště, považujeme takové rozhodnutí za nezodpovědné,“ uvedl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD), který se proto obrátil na vedení Prahy s tím, aby zavedení zón odložilo. Petera, kterého v říjnu čekají krajské volby, se sejde se svým stranickým předsedou, premiérem Bohuslavem Sobotkou, a tématem hovoru mají být mimo jiné i modré zóny. Sobotka by se tak mohl v rámci stranické linie přimluvit u náměstka pražské primátorky Petra Dolínka (ČSSD), aby Peterova žádost nespadla pod stůl. Úspěšné jednání by mu tak mohlo přihrát volební body. To se ale nestalo, naopak Praha se takovému požadavku podivila.

Jak se však zdá, omezení nepocítí dopravci jen v Praze. Zákazy vjezdu kamionům totiž v reakci na hlavní město chystají i některé středočeské obce. Ty se totiž obávají, že pokud začne pražský zákaz platit, budou všechny kamiony projíždět přes ně.

„Už teď nám velká nákladní auta jezdí kolem základní školy. Pokud by jich sem mělo směřovat ještě víc, ohrozilo by to bezpečnost v obci,“ uvádí starosta Říčan Vladimír Kořen (Sdružení nezávislých kandidátů Klidné město). Právě Říčany jsou pro kamiony mířící do Prahy strategickým uzlem. Vlastním zákazem se tak chtějí vyhnout ulicím plným nákladních aut.

Zdejší vedení počítá například s variantou zakázat vjezd kamionů na silnici číslo 101, která spojuje dálnice D1 a D11 a přes Říčany i další obce prochází. Právě po ní by podle Kořena v případě pražského omezení většina kamionů jezdila.

Další možností, kterou Říčany chystají, je vyhláška zakazující průjezd kamionů obcí, případně vyhlášení nízkoemisní zóny, která by spedičním firmám průjezd prodražila a ztížila. „Nic takového bychom však chystat nemuseli, kdyby vláda dokázala postavit Pražský okruh,“ konstatuje starosta Kořen.

Středočeským obcím i Praze totiž vadí, že vláda okruh vyřadila ze seznamu projektů, které mají prioritně získat ve zrychleném řízení stanovisko EIA. To posuzuje vliv staveb na životní prostředí a pro zahájení stavby je nezbytné. K Říčanům se proto zřejmě přidají i další obce, kterých se výstavba okruhu týká. „Zákaz vjezdu kamionů budeme řešit obecně závaznou vyhláškou. Není možné, aby krok, který se chystá udělat Praha, odnesly další obce,“ říká například starosta Českého Brodu Jakub Nekolný (ODS) a stejný postup volí i v Úvalech.

„Odříznete sklady“

Podle náměstka Dolínka jsou kroky středočeských obcí v souladu s postupem Prahy. „Plně chápu vedení Středočeského kraje, které chce chránit své občany stejně jako já Pražany,“ říká.

Dopravci ale upozorňují, že není možné, aby se problém kamionové dopravy řešil jeho vytěsňováním za Prahu. „Pokud by nakonec došlo k takto krajní variantě, nedovedu si představit, jak by problém řešily například logistické sklady na okraji Prahy, které jsou na kamionové dopravě závislé,“ říká mluvčí sdružení automobilových dopravců ČESMAD Martin Felix. Podle něj dopravci sice souhlasí s tím, že kamionová doprava do Prahy nepatří, ale dokud nebudou mít jinou možnost v podobě okruhu, vjezd do metropole pro ně zůstane nutností.

Důsledky zákazu, ke kterému se chtějí připojit i středočeské obce, hodnotí negativně také odborníci na dopravu. „Situace by v takovém případě byla katastrofální. Myslím si proto, že k tomu nakonec nedojde. Spíše to chápu jako tlak na vládu, aby dostavbu východní části Pražského okruhu konečně nějak vyřešila,“ míní dopravní expert z ČVUT František Lehovec.

Kvůli hrozícímu odložení stavby 511 už před měsícem Dolínek přislíbil schůzku s ministry životního prostředí a dopravy. Ta se ale zatím neuskutečnila. „Pevně věřím, že se sejdeme co nejdříve, abychom mohli na ministry znovu apelovat, aby nám pomohli tuto neúnosnou situaci vyřešit,“ říká náměstek s tím, že ani přesná podoba chystaného zákazu kamionů na území Prahy zatím stále jasná není. „Podobu projednáváme s odbornou firmou a Středočeským krajem. Pokud vše stihneme po legislativní i technické stránce, je lednový termín reálný,“ dodává Dolínek.

Nejčtenější

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Vlak srazil u Černošic nezletilou dívku se sluchátky, trať do Plzně stála

U Černošic srazil rychlík na železničním přejezdu nezletilou dívku. (6....

Krátce před sedmou hodinou srazil na trati z Prahy do Plzně vlak nezletilou dívku. Kvůli smrtelné nehodě byl přerušen...

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Další z rubriky

Taxikáři šli pěšky k vládě protestovat proti Uberu, skončili předčasně

Necelé dvě stovky taxikářů blokují kvůli stávce pražskou magistrálu ve...

Pražští taxikáři uspořádali protestní pochod proti poskytovatelům alternativních taxislužeb jako jsou Uber nebo Taxify....

Dvě ještě slepá štěňata někdo pohodil na ulici, zachránil je pejskař

Dvě ještě slepá asi týden stará štěňátka někdo v chladném počasí odložil v...

V útulku se v sobotu ocitla dvě asi týden stará štěňata. V Praze 9 je našel pohozená na ulici muž, který byl se svým...

Pozorujte Prahu z nových úhlů díky kameře na střeše redakce iDNES.cz

Záběr z kamery na střeše Anděl Media Centra na Národní divadlo

Chcete vědět, jak je dnes v Praze? Nepřetržitý rozhled nad metropolí vám zprostředkuje nová kamera na střeše budovy...

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na iDNES.cz