Montážní linka v mladoboleslavské Škodě Auto. Ilustrační snímek

Montážní linka v mladoboleslavské Škodě Auto. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Středočeské podniky nechtějí příští rok propouštět, ani přidávat

  • 0
Zaměstnanci středočeských firem si po novém roce na mzdách nepolepší. Pokud se budou zvyšovat, tak maximálně o dvě až tři procenta. Podle ankety MF DNES společnosti nechystají ani hromadné propouštění. Alespoň kmenoví a kvalitní zaměstnanci nemusí mít strach o práci.

"Hodně firem se bude plošnému zvyšování bránit, a pokud k němu dojde, tak bude jen symbolické. Zvýšení mezd bude spíš výjimečné a bude se týkat jen klíčových zaměstnanců," míní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Co chystají firmy v příštím roce

GZ Digital Media Loděnice

Průměrná mzda 2011:
25 300 Kč

Zvýšení o 2,5%

Propouštění: ne

Halex-Schauenberg Příbram

Průměrná mzda 2011:
25 162 Kč

Zvýšení není rozhodnuto

Propouštění: ne

Kavalier Sázava

Průměrná mzda 2011:
22 902 Kč

Zvýšení: ne

Propouštění: ne

LESS Bohdaneč

Průměrná mzda 2011:
25 452 Kč

Zvýšení: ne

Propouštění: ne

Ljunghall Čáslav

Průměrná mzda 2011:
23 080 Kč

Zvýšení o 3%

Propouštění: ne

Mubea Žebrák

Průměrná mzda 2011:
nezveřejňuje

Zvýšení nezveřejňuje

Propouštění ne, hledají lidi

Poldi Hütte Kladno

Průměrná mzda 2011:
27 387 Kč

Zvýšení max. o 2%

Propouštění: ne

Rückl Nižbor

Průměrná mzda 2011:
nezveřejňuje

Zvýšení: ne

Propouštění: ne

Škoda Auto Mladá Boleslav

Průměrná mzda 2011:
32 000 Kč

Zvýšení: zatím ne

Propouštění: ne

TPCA Kolín

Průměrná mzda 2011:
28 590 Kč

Zvýšení jedná: se

Propouštění: ne

Pozn.: Jde o příklady, ve Škoda Auto platí kolektivní smlouva do konce března 2012

"Neplánujeme zvyšování mezd, ale předpokládáme zachování všech pracovních míst, a to i přes zvyšování cen, hlavně energií. Hledáme nové trhy pro naše výrobky. Letošní rok byl pro nás lepší než ten minulý," shrnula situaci ve firmě Simona Prokopová, ředitelka společnosti Rückl Crystal v Nižboru na Berounsku.

Svým zaměstnancům přidá strojírenská firma Ljunghall, která je jedním z největších zaměstnavatelů na Čáslavsku. Nárůst by měl být o tři procenta. Průměrná mzda by tak měla vzrůst na 24 tisíc korun. Továrna má 260 zaměstnanců a chystá rozšířit výrobu.

Dobře si vede také největší výrobce CD a DVD, který sídlí v Loděnici na Berounsku. Továrna má 1 100 stálých zaměstnanců a dalších 200 až 500 dočasných pracovníků podle potřeby.

"Plánujeme zvýšení mezd o 2,5 procenta. Pokud to hospodářské výsledky dovolí, tak i o více. Firmě se vede velmi dobře, dokonce se jedná o nejlepší rok v její šedesátileté historii," řekl generální ředitel Zdeněk Pelc.

V mnoha firmách se o mzdách ještě jedná

V Poldi Hütte v Kladně byla letos průměrná mzda více než 27 tisíc korun. Příští rok by to mohlo být o dvě procenta víc.

"Firma musí kvůli krizi, která zasáhla zejména hutní průmysl, odpovědně přistupovat ke kontrole všech nákladů, tedy i mezd. Pokud toto mírné zvýšení uplatníme, tak v rámci kolektivního vyjednávání, které není ještě uzavřené," uvedl Zdeněk Štěpánek, personální ředitel Poldi Hütte, která má kolem 350 zaměstnanců.

Kolektivní vyjednávání není uzavřené ani v kolínské automobilce TPCA, která zaměstnává 3 000 lidí. Průměrná mzda je tu 28 500 korun.

V mladoboleslavské Škodě Auto je průměrná dělnická mzda 28 200 korun a tak to zůstane do března. "Výše mzdy vychází z kolektivní smlouvy, současná platí od 1. dubna 2011 do 31. března příštího roku," vysvětlil mluvčí Škodovky Rudolf Dreithaler.

Podle něj však stojí Škoda na začátku velkého růstu, do roku 2018 chtějí zvýšit prodej na nejméně 1,5 milionu vozů ročně.

"Firma masivně investuje do nových produktů a nových trhů, zejména v Číně, Indii a v Rusku. Dále bude podnik posilovat svoji pozici na českém a evropském trhu," podotkl Dreithaler.

Propouštět se nebude, někde přispívají na jídlo či životní pojištění

Podle ankety MF DNES se společnosti nechystají příští rok hromadně propouštět. Alespoň kmenoví a kvalitní zaměstnanci nemusí mít strach o práci.

"V letošním roce zahájila společnost Mubea stavbu nové výrobní haly, která by měla být dokončena příští rok. Budeme potřebovat kvalitní personál. Proto zaměstnance hledáme," uvedla vedoucí personálního oddělení společnosti Mubea v Žebráku Monika Doláková.

Firma je jedním z nejvýznamnějších výrobců dílů pro automobilový průmysl. Má 870 zaměstnanců, plánuje přijmout kolem 30 lidí.

Firmy budou dál nabízet svým zaměstnancům i benefity. Přispívají jim na stravování, na dovolenou nebo se podílejí na nákladech na bydlení.

Ve sklárnách Kavalier v Sázavě na Benešovsku mají zaměstnanci jeden týden dovolené navíc a samoživitelky dostávají příspěvek na prázdniny a na Vánoce.

Ve firmě Mubea mohou využívat lidé svozy do zaměstnání nebo čerpat příspěvek na pohonné hmoty. Dostávají i vánoční prémie. "Benefity jsou zavedené a nebyly kráceny ani v období krize," upozornila Monika Doláková.

Některé podniky přispívají na životní pojištění či penzijní připojištění svým zaměstnancům. Nejvíc benefitů nabízí mladoboleslavská automobilka.