Středočeské policii hrozí krize, měsíčně odchází 15 policistů

  12:56aktualizováno  12:56
Středočeskou policii doslova devastují odchody policistů. K odchodu je vedou rozpočtové škrty i možnost najít lépe placenou práci. Ve středních Čechách chybí přibližně dvě stovky příslušníků, 140 lidí letos ještě odejde. Příští rok by mohla být situace kritická, pokud nezačne nový nábor.
Žen u policie je stále víc, v ulicích jsou přitom mnohdy úspěšnější než jejich...

Žen u policie je stále víc, v ulicích jsou přitom mnohdy úspěšnější než jejich kolegové, protože věci nehrotí, jsou klidnější a rozvážnější. Na druhou stranu nechodí do akcí, které vyžadují větší fyzickou sílu, jako jsou hospodské rvačky nebo hromadné pouliční bitky. | foto: Markéta ŠubrtováiDNES.cz

Do civilu už neodcházejí jen nejzkušenější kvůli slušným výsluhám, ale také "mladí" policisté. "Jdou za lepším," říká šéf krajské policie Václav Kučera.

K policejním šéfům od začátku roku každý měsíc do kanceláře přijde s výpovědí přibližně patnáct podřízených.

Pokud policejní prezidium co nejdříve nespustí zastavený nábor nováčků, příští rok už bude podle Kučery situace v kraji kritická. "Na konci roku už nám bude chybět 240 lidí. Odejdou-li další, bude to velký problém," přiznal.

Středočeská policie se s odchody do civilu potýká nejvíce po Praze. Za posledních deset měsíců přišla o více než 140 lidí. Spolu s těmi, kdo odešli už loni, tak v kraji bude chybět 240 policistů z celkového počtu 3 757.

A výhled na doplnění stavu v nejbližší době je téměř nulový. "Že by k nám někdo přišel sloužit z jiného kraje? To není moc reálné," připustil Kučera.

Až dosud mu dávali sbohem nejzkušenější, dlouho sloužící policisté kvůli snižování platů o téměř deset procent, s čímž loni přišel tehdejší ministr vnitra Radek John z Věcí veřejných. Za ty ještě dokázali najít náhradu, i když za cenu rychlého povýšení relativně mladých policistů. Jejich výhodou však bylo slušné vzdělání.

Odchody policistů ve středních Čechách:

Ideální stav policistů v kraji k 31. 12. 2011:
3 757 lidí

Reálný stav policistů k 31. 12. 2011:
3 517 lidí

Letos odejde do civilu:
140 lidí

Loni odešlo do civilu:
100 lidí

Od středočeské policie od začátku roku odešli i čtyři policisté, které obvinila Inspekce Policie ČR.

U soukromníka mají vyšší plat

Nyní sbor hromadně opouštějí i ti, kteří k policii nastoupili teprve před pár lety, někdy i několika měsíci.

"Proč? Kvůli penězům. V soukromém sektoru si vydělají víc," konstatoval suše šéf středočeské policie. Dál to sice komentovat nechce, ale z diskuse s ním je patrné, že se podřízeným nediví.

Přidat jim nemůže, nemá z čeho. Na letošní rok peníze ještě má, co bude po 1. lednu 2012, je ve hvězdách. Kučera už před časem uvedl, že počítá s tím, že příští rok bude mít k dispozici nižší rozpočet než letos.

"Středočeští policisté berou stejný plat jako jejich olomoučtí či ústečtí kolegové. Jenže ve středních Čechách si mohou sehnat poměrně lehce práci za více peněz, region patří dlouhodobě k těm, které nezaměstnanost příliš netíží," poznamenal středočeský poslanec Radim Vysloužil (VV). Paradoxně se jeho stranický kolega John zasloužil o největší vlnu odchodů policistů do civilu.

Přitom policejní prezident Petr Lessy moc dobře ví, že z pohledu kriminality je prstenec kolem Prahy velmi problematická oblast. Jenže nábor nových policistů hned tak nezačne. A k doplnění o lidi z jiných krajů také v nejbližší době nedojde.

To by se situace v regionu musela zhoršit natolik, až by například připomínala Šluknovský výběžek na Děčínsku. Ani to by ale nebylo perspektivní řešení. "Naplaveniny" totiž nemají to nejcennější, místní znalost.

Přitom ještě loni se Středočeši pyšnili nejvyšší objasněností trestných činů, pachatele dopadli v pětatřiceti procentech případů. V každém okrese do konce roku bude chybět přibližně dvacet čtyři lidí. Hejtman David Rath (ČSSD) už kvůli tomu byl za ministrem vnitra Janem Kubicem (nez.). "Slíbil, že s tím něco udělá," řekl Rath.

Podstav se podle Kučery už projevuje i na náladě Středočechů. Z výzkumu, který si policie nedávno nechala zpracovat, vyplynulo, že se nejvíc bojí lidé na Kladensku a Benešovsku. "Odpovídá to jak kriminalitě, tak i avizovanému nedostatku policistů," poznamenal.

Autor:


Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Další z rubriky

Pole, kde se pěstovala kukuřice i řepka, se mění na pastvinu pro koně

Pole v době, kdy na něm byly chemicky ošetřovány porosty (na snímku ošetřování...

Vědci v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích mají jedinečnou příležitost sledovat přeměnu intenzivně...

Ukradené německé kamiony našla policie v Hořovicích, zadržela dva řidiče

Berounští policisté v kamionech našli také náklad. Snaží se přijít na to, komu...

Kriminalisté z Berouna ve spolupráci se svými zahraničními kolegy vypátrali tři kamiony ukradené v Německu. Vozy i s...

Pražští politici zneužívají radniční noviny, tvrdí analýza sdružení Oživení

Ilustrační snímek

Za vaše peníze vám řekneme, jak jsme skvělí. Podobným nešvarem ze strany vedení radnice trpěla před volbami řada...

Najdete na iDNES.cz