Řitonice jsou rozděleny na dva tábory, dvě kandidátky ale místní občané sestavit nechtěli.

Řitonice jsou rozděleny na dva tábory, dvě kandidátky ale místní občané sestavit nechtěli. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Středočeské Řitonici hrozil zánik kvůli chybějícímu vedení, ale přežije

  • 1
Řitonice na Mladoboleslavsku stále ještě nemají zastupitelstvo. Od říjnových voleb nebyly kvůli osobním sporům mezi místními obyvateli schopny sestavit kandidátku. 2. července proběhnou i v této obci náhradní volby. Občané Řitonice tentokrát těsně před finálním termínem kandidátní listinu odevzdali.

O obci v současné době rozhoduje správce z ministerstva vnitra, který ale nemá pravomoci rozhodovat například o investicích.

Vesnice je rozdělena na dvě skupiny, z nichž jedna stojí za bývalou starostkou Zdeňkou Vokounovou a druhá proti ní. Obviňují ji, že před osmi lety vyhrála volby podvodem. "Normálně jsem sestavila kandidátku a vyhrála, což mohl udělat kdokoliv. Nemůžu za to, že se půlka vesnice voleb nezúčastnila," brání se Vokounová.

"Osm let nás šikanovala," útočí na bývalou starostku jedna z místních seniorek. Právě kvůli podobným útokům už starostka znovu kandidovat nechtěla. Nikdo jiný však zájem o vládnutí v obci neprojevil. Ministerský správce navrhl, aby si občané vytvořili dvě kandidátky a utkali se v demokratických volbách. Návrh se ale s úspěchem neshledal.

Obci hrozilo, že jednou provždy zanikne

Kdyby se bývalo stalo, že by ani před náhradními volbami, které proběhnou 2. července, lidé z Řitonice kandidátku nesestavili, nadále by obec podle současné legislativy musel spravovat ministerský úředník. To by však přineslo řadu nevýhod. "Já mohu zajistit jen základní chod obce. Aby svítilo veřejné osvětlení, zaplatily se nejnutnější účty," vysvětlil správce Zdeněk Šusta.

"Nemůžu ale rozhodovat o investicích, nebude možné žádat o dotace. Na obci to bude do roka vidět," dodal. Investice přitom malá obec potřebuje jako sůl, například na novou čističku. Dalším řešením by bylo obec připojit k jiné. Ani to ovšem není možné bez zvoleného zastupitelstva, které by záměr odsouhlasilo.

Obci Řitonice, která má kořeny už ve 14. století, tak reálně hrozilo, že zanikne. Znamenalo by to, že samostatnou obcí by se už nikdy znovu nastala. Současná legislativa je totiž mnohem přísnější než dřív. "Nově vzniklá obec musí mít po oddělení alespoň tisíc občanů," říká mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Tuto podmínku by ale Řitonice nemohla splnit.