Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeské úřady nestíhají vydávat elektronické občanské průkazy

  7:25aktualizováno  7:25
Od ledna vydávají občanské průkazy jen ve velkých městech, a protože jde o elektronické průkazy, vyřízení trvá déle. Lidé se tak musí obrnit trpělivostí. Přitom do konce loňského roku si stačilo dojít s žádostí o občanský průkaz na obecní matriku. Města ve středních Čechách slibují opatření.

Vzor občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem (verze pro občany s registrovaným partnerstvím) | foto: MVCR

Ve středních Čechách je 26 měst s rozšířenou působností. Lidé si tak do nich musí pro nový průkaz dojet. Výhodou je, že si lidé o občanský průkaz mohou zažádat v kterékoli z obcí s rozšířenou působností. Nemusí to tedy být v místě jejich trvalého bydliště.

Lidé se však musí připravit i na hodinové čekání. Úřadů je méně a vyřízení elektronického průkazu trvá déle. Na benešovském úřadě je tak velký nápor, že rozšíří úřední hodiny i na úterý.

"Spadl pod nás skoro celý okres, nápor je veliký. Chceme, aby se žadatelé rozvrstvili do několika dní. Procedura kolem nové elektronické podoby průkazu je složitá a zdlouhavá," uvedla tajemnice Miluše Stibůrková. "Chodit mimo pondělí a středu lidé moc zvyklí nejsou, uvidíme, jak využijí úterý," poznamenala Stibůrková s tím, že od března přijmou na odbor navíc jednoho úředníka.

Kde si vyřídit občanský průkaz

Benešov, Vlašim, Votice, Beroun, Hořovice, Kladno, Slaný, Kolín, Český Brod, Kutná Hora, Čáslav, Mělník, Kralupy n/Vl., Neratovice, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Lysá N/L, Poděbrady, Brandýs n/L., Říčany, Černošice, Příbram, Dobříš, Sedlčany, Rakovník

V Kutné Hoře čekají lidé ve frontě na novou občanku i hodinu. Podle vedoucího správního odboru Miloše Procházky by se to ale mělo zlepšit. V provozu bude jedna přepážka navíc. "Upravili jsme vyvolávací systém, který rozšířil vydávání průkazů ze dvou na tři přepážky. Mělo by to být rychlejší," řekl Procházka.

Rozšíří úřední hodiny?

Uvažují také o rozšíření úředních hodin nebo o otevření dalšího pracoviště, to je však otázka peněz. "Už teď chodí lidé mimo úřední dny, to jich přijde kolem třiceti, v úřední den i 140 lidí," doplnil.

Přestože v Kolíně mohou lidé chodit na úřad také ve čtvrtek, i tady je průměrná čekací doba hodina. "Vyřízení jednoho žadatele trvá déle. Jak pořízení žádosti, tak vydání hotového občanského průkazu se zpracovává ve fotokabinách. Máme k dispozici tři. Setkali jsme se i s několika nespokojenými lidmi, ale vždy jsme se dohodli na jiném termínu," uvedla mluvčí radnice Jiřina Holubová.

Menší problémy mají lidé ve městech, kde jsou úřady otevřené čtyři až pět dní v týdnu. Například v Příbrami žádosti vyřizují denně kromě pátku. "Fronty jsou výjimečně, maximální doba, po kterou u nás museli lidé čekat, byla od ledna nejvýše pětačtyřicet minut," poznamenal mluvčí radnice Jiří Kubík. V Mělníku se mimo úřední dny může průkaz vyřídit každý všední den.

Lidé si mohou vybrat, jaký typ občanského průkazu chtějí. Obyčejný, nebo s čipem, do kterého lze nahrát třeba informaci o zdravotní pojišťovně. S čipem stojí 500 korun.

Novinkou je i to, že po vzoru bankovních platebních karet dostanou lidé při převzetí průkazu bezpečnostní číselný kód, který slouží k zamezení zneužití průkazu. Nově mohou mít také občanku i děti mladší patnácti let.

Zájem o průkazy s čipem ale zatím není velký. V Příbrami o něj žádá jeden z deseti lidí, kteří přijdou na úřad, v Berouně ho zatím chtěl jen jeden člověk. V Kutné Hoře nyní vyřizují pět žádostí. "Lidé se zatím s novinkami seznamují. Překvapuje je třeba, že si volí kód," dodal Miloš Procházka z kutnohorského úřadu.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

VIDEO: Dupnutí na hlavu i kopance. Opilí mladíci zbili ostrahu obchoďáku

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Brutální útok na dva pracovníky bezpečnostní agentury se odehrál u obchodního domu v Praze-Butovicích. Muži chtěli...

Dolínek pražským radním navrhne, aby se Libeňský most zboural

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) předloží v úterý radním ke schválení plán na zbourání Libeňského mostu...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz