Vzor občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním

Vzor občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem (verze pro občany s registrovaným partnerstvím) | foto: MVCR

Středočeské úřady nestíhají vydávat elektronické občanské průkazy

  • 12
Od ledna vydávají občanské průkazy jen ve velkých městech, a protože jde o elektronické průkazy, vyřízení trvá déle. Lidé se tak musí obrnit trpělivostí. Přitom do konce loňského roku si stačilo dojít s žádostí o občanský průkaz na obecní matriku. Města ve středních Čechách slibují opatření.

Ve středních Čechách je 26 měst s rozšířenou působností. Lidé si tak do nich musí pro nový průkaz dojet. Výhodou je, že si lidé o občanský průkaz mohou zažádat v kterékoli z obcí s rozšířenou působností. Nemusí to tedy být v místě jejich trvalého bydliště.

Lidé se však musí připravit i na hodinové čekání. Úřadů je méně a vyřízení elektronického průkazu trvá déle. Na benešovském úřadě je tak velký nápor, že rozšíří úřední hodiny i na úterý.

"Spadl pod nás skoro celý okres, nápor je veliký. Chceme, aby se žadatelé rozvrstvili do několika dní. Procedura kolem nové elektronické podoby průkazu je složitá a zdlouhavá," uvedla tajemnice Miluše Stibůrková. "Chodit mimo pondělí a středu lidé moc zvyklí nejsou, uvidíme, jak využijí úterý," poznamenala Stibůrková s tím, že od března přijmou na odbor navíc jednoho úředníka.

Kde si vyřídit občanský průkaz

Benešov, Vlašim, Votice, Beroun, Hořovice, Kladno, Slaný, Kolín, Český Brod, Kutná Hora, Čáslav, Mělník, Kralupy n/Vl., Neratovice, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Lysá N/L, Poděbrady, Brandýs n/L., Říčany, Černošice, Příbram, Dobříš, Sedlčany, Rakovník

V Kutné Hoře čekají lidé ve frontě na novou občanku i hodinu. Podle vedoucího správního odboru Miloše Procházky by se to ale mělo zlepšit. V provozu bude jedna přepážka navíc. "Upravili jsme vyvolávací systém, který rozšířil vydávání průkazů ze dvou na tři přepážky. Mělo by to být rychlejší," řekl Procházka.

Rozšíří úřední hodiny?

Uvažují také o rozšíření úředních hodin nebo o otevření dalšího pracoviště, to je však otázka peněz. "Už teď chodí lidé mimo úřední dny, to jich přijde kolem třiceti, v úřední den i 140 lidí," doplnil.

Přestože v Kolíně mohou lidé chodit na úřad také ve čtvrtek, i tady je průměrná čekací doba hodina. "Vyřízení jednoho žadatele trvá déle. Jak pořízení žádosti, tak vydání hotového občanského průkazu se zpracovává ve fotokabinách. Máme k dispozici tři. Setkali jsme se i s několika nespokojenými lidmi, ale vždy jsme se dohodli na jiném termínu," uvedla mluvčí radnice Jiřina Holubová.

Menší problémy mají lidé ve městech, kde jsou úřady otevřené čtyři až pět dní v týdnu. Například v Příbrami žádosti vyřizují denně kromě pátku. "Fronty jsou výjimečně, maximální doba, po kterou u nás museli lidé čekat, byla od ledna nejvýše pětačtyřicet minut," poznamenal mluvčí radnice Jiří Kubík. V Mělníku se mimo úřední dny může průkaz vyřídit každý všední den.

Lidé si mohou vybrat, jaký typ občanského průkazu chtějí. Obyčejný, nebo s čipem, do kterého lze nahrát třeba informaci o zdravotní pojišťovně. S čipem stojí 500 korun.

Novinkou je i to, že po vzoru bankovních platebních karet dostanou lidé při převzetí průkazu bezpečnostní číselný kód, který slouží k zamezení zneužití průkazu. Nově mohou mít také občanku i děti mladší patnácti let.

Zájem o průkazy s čipem ale zatím není velký. V Příbrami o něj žádá jeden z deseti lidí, kteří přijdou na úřad, v Berouně ho zatím chtěl jen jeden člověk. V Kutné Hoře nyní vyřizují pět žádostí. "Lidé se zatím s novinkami seznamují. Překvapuje je třeba, že si volí kód," dodal Miloš Procházka z kutnohorského úřadu.