Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeská ČSSD ztratí nejspíš křesla v radě. Nahradí ji komunisté?

  17:14aktualizováno  17:14
V nové radě Středočeského kraje už jistě nezasedne více než polovina dosavadních radních. Nejsou totiž v nově zvoleném zastupitelstvu. Kromě toho pravděpodobnost, že vítězná ČSSD opět vytvoří menšinovou vládu, je minimální. Těsně druhá KSČM bude v případě koalice v jedenáctičlenné radě požadovat pět křesel.

Lídři Josef Řihák (ČSSD) a Pavel Jetenský (KSČM) budou při jednáních licitovat o místa v radě. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Komunisté se už nechtějí spokojit s podporou menšinové vlády sociálních demokratů jako doposud. Tentokrát si mohou diktovat podmínky, získali totiž jen o jeden mandát méně než vítězná ČSSD (více čtěte zde).

"Nemáme vytyčeno, který post určitě chceme, ale když bude mít sociální demokracie post radního nebo náměstka, my budeme chtít vedení příslušného výboru nebo komise," říká šéfka komunistického klubu zastupitelů Jiřina Fialová. A dodává, že pokud se s ČSSD domluví na koalici, funkci předsedy kontrolního výboru nechají jako dosud opozici.

Sociální demokracie po zatčení exhejtmana Davida Ratha obměnila svou kandidátku jen částečně. Někteří současní radní na ní zůstali, víc je však těch, kteří se do zastupitelstva buď vůbec nedostali, což je případ náměstka pro zdravotnictví Zdeňka Seidla, nebo do něj ani nekandidovali. Z deseti současných radních jich šest v novém zastupitelstvu nebude.

Pokud by zbývající čtyři měli pokračovat ve své práci, zůstaly by obsazené posty radního pro regionální rozvoj (Marcel Chládek), životní prostřední (Miloš Petera) a školství (Milan Němec). Otázka dalšího angažmá hejtmanky Zuzany Moravčíkové, která dřív dělala náměstkyni pro majetek, zůstává vzhledem k napjatým vztahům uvnitř středočeské ČSSD otevřená.

Sociální demokracie bude ve svých řadách nebo u koaličního partnera hledat radní pro zdravotnictví, dopravu, sociální oblast, finance a investice, legislativu a kulturu.

S KSČM by se ČSSD o posty asi příliš nedohadovala

Sociální oblasti by se mohla ujmout trojka kandidátky a náměstek kladenského primátora Zdeněk Syblík, který dříve vedl kladenský domov pro seniory.

"Ten by měl být v radě, je to statuární zástupce předsedy krajského výkonného výboru ČSSD. O jménech jsme zatím nemluvili, jasná je pozice hejtmana a moje. Já budu usilovat o funkci statutárního zástupce hejtmana," říká náměstek a předseda středočeské ČSSD Miloš Petera

Současní radní

BUDOU ZNOVU V ZASTUPITELSTVU:

* Marcel Chládek – regionální rozvoj
* Zuzana Moravčíková – současná hejtmanka, dříve oblast majetku
* Milan Němec – školství
* Miloš Petera – ekologie a zemědělství

UŽ V ZASTUPITELSTVU NEBUDOU:

* Karel Beneš – kultura, cestovní ruch
* Marcel Hrabě – finance a investice
* Zuzana Jentschke Stöcklová – sociální oblast
* Karel Molnár – legislativa
* Robin Povšík – doprava
* Zdeněk Seidl – zdravotnictví

Jako nástupce náměstka pro zdravotnictví se nabízí třeba ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada. Otevřená zůstává oblast financí a dopravy, což jsou resorty stěžejní pro komunisty.

S těmi by se proto ČSSD na obsazení postů radních domluvila zřejmě snadněji než s ODS. Lídr komunistů Pavel Jetenský byl dosud šéfem finančního výboru, dopravou se u komunistů zabývá Ivan Cinka. Sociální demokraté nebo komunisté by se však mohli dohadovat třeba o post radního pro zdravotnictví. Vedle Holobrady za ČSSD by o něj mohla stát i Jiřina Fialová, současná předsedkyně zdravotnického výboru.

Na otázku, jaké oblasti by si chtěla ČSSD podržet, odpověděl ještě před volbami lídr ČSSD Josef Řihák: "Chtěli bychom zdravotnictví, školství, sociální péči. Já bych se staral o hospodaření."

V jednobarevné radě ČSSD by finance mohl mít na starosti současný vedoucí odboru finančního a investic Jiří Peřina. Své pozice vedoucího odboru je připraven se vzdát, s funkcí zastupitele je ze zákona neslučitelná.
Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Dva Nizozemce poslal soud kvůli útoku na číšníka do vazby, tři vyhostil

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek projednával trest pro pětici Nizozemců,...

Soud potrestal první členy skupiny cizinců, kteří o víkendu napadli a vážně zranili číšníka v Praze. Tři Nizozemci...

Další z rubriky

VIDEO: Dělník nepřežil pád do sila s cementem, tělo vynesli hasiči

V betonárce v Kněževsi zemřel dělník, spadl do sila s cementem

V betonárce v Kněževsi v Praze-západ spadl ve středu dělník do sila s cementem. Nehodu nepřežil. Záchranka do nemocnice...

Pražský magistrát vlastní skoro dva tisíce bytů, ale jsou bez nájemníků

Opuštěný dům v majetku Prahy, Husitská 7, bývalé městské lázně (22.4.2018)

Po celé Praze je podle kritiků přes devatenáct set neobydlených bytů ve vlastnictví magistrátu či městských částí....

Zastupitelé o Libeňském mostu nerozhodnou, neprošel program

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Ačkoliv pražští radní za ANO a ČSSD podpořili záměr zbourat Libeňský most kvůli jeho špatnému stavu a na jeho místě a...

Najdete na iDNES.cz