Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zrušené spoje mohou odříznout Kytín od světa, bojí se starosta

  11:26aktualizováno  11:26
Obec Kytín v okrese Praha-západ by mohla být dopravě odříznuta od světa. Důvodem je chaos v rušení autobusových spojů. Středočeský kraj i Ropid totiž tvrdí každý něco jiného a jejich vyjádření jsou navíc protichůdná. Za omezením počtu spojů je kraj, který je ruší po celých středních Čechách.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Lidé tak nevědí, co je čeká od 6. března, kdy začnou platit nové jízdní řády. Ani středočeští starostové stále nemají definitivní informace o tom, které autobusové spoje v okolí Prahy přestanou jezdit.

"Chci se v pátek spojit s krajským úřadem, abych zjistil, jak to vypadá. Musím pak svolat mimořádné zastupitelstvo, protože jestli mi nějaké spoje zruší, určitě je budu chtít zachovat a zaplatit z obecního rozpočtu. Jinak bychom byli odříznuti od světa. O tom ale nemůžu rozhodnout sám," prohlásil starosta Kytína Miloslav Holý.

Rušení linek v kraji

Středočeský kraj přestal od února dotovat více než tisíc autobusových spojů. Na řadě jsou autobusy v okresech Praha-západ a Praha-východ. Nové jízdní řády zatím nejsou vytištěny, natož vylepeny. Nově začnou autobusy jezdit od 6. března a v okolí Prahy jich bude zrušeno zhruba 200 až 250.

Chaos způsobilo, že jiné údaje poslal na obecní úřad Ropid a jiné odbor dopravy Středočeského kraje. Podle Ropidu se zruší některé spoje na lince 446. Podle kraje se naopak zruší celá linka 446 a kraj objednává místo ní sedm spojů tam a zpět na lince 317, která jezdí mezi Prahou a Dobříší.

Linka 317 ale byla v roce 2009 zrušena, respektive od té doby ve všední den zajížďku přes Kytín vynechává.

"Já vůbec nevím, co platí. Ale pro mě je partnerem kraj. Bojím se, že tady někdo hraje nečistou hru, a že jestliže Ropidu podepíšu dodatky k lince 446, výsledkem bude, že k nám nepojede nic," řekl Holý. Spory mezi hejtmanem Rathem a Ropidem se táhnou už několik týdnů.

Na změny je jenom málo času

Ropid připouští, že na zásadní změny je málo času. Stihnout se to ale podle něj dá. "Do konce týdne, nejpozději v pondělí, musí být jasno, co se zruší a který spoj zůstane s tím, že dotaci místo kraje na něj poskytnou obce nebo města. Jízdní řády začneme vylepovat od příštího čtvrtka. Změna začne platit od neděle, stihnout se to dá, ale je na to extrémně málo času," vysvětlil mluvčí Ropid Filip Drápal.

V režii Ropidu je ve všední den pět tisíc spojů ve Středočeském kraji. Kraj přestane dotovat pět procent těchto spojů. Ropid vybral přes dvě stovky spojů, které lze zrušit, případně zkrátit, protože jsou málo vytížené. Není mezi nimi žádný víkendový spoj, kdy se obce v okolí Prahy stávají oblíbeným výletním cílem Pražanů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz