Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeský Hostín dluží za kanalizaci, do obce již dorazili exekutoři

  17:48aktualizováno  17:48
Hostín na Mělnicku může přijít o kanalizaci, školku a další svůj majetek. Do obce dorazil exekutor, který ji může připravit o značnou část majetku. Hostín totiž dluží peníze za výstavbu kanalizace, svou půjčku nezvládá postupně umořovat.
Obec dluží za kanalizaci, exekutor jí vyměřil splátkový kalendář. (Ilustrační snímek)

Obec dluží za kanalizaci, exekutor jí vyměřil splátkový kalendář. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Obec dluží za výstavbu kanalizace dodavatelské firmě osm milionů korun, v úterý 6. března kvůli pohledávce přijeli exekutoři. Jak snadno se obec ocitne v dluzích, popsal starosta Hostína.

"Kanalizaci jsme chtěli hradit z dotace a částečně z úvěru. První etapa byla v pořádku, jenže v druhé etapě dotace nepřišla. Obec si musela na dostavbu kanalizace půjčit. Jenže příjmy obce na splácení nedostačovaly," řekl starosta obce Luboš Líbal.

Firma, která obci peníze půjčila, se tak obrátila na soud a ten poslal exekutory. Stát a územní samosprávné celky mohou podléhat exekuci, stejně jako občané nebo firmy. Včetně možnosti zabavení majetku.

"Zabavování movitých věcí je jedním ze způsobů postihu majetku dlužníka. Soudní exekutor má k dispozici více způsobů provedení exekuce, přičemž k nim může přistoupit současně nebo postupně," potvrdila mluvčí exekutorské komory Petra Báčová.

Obce a exekutoři

Velký Osek na Kolínsku
Městská společnost Velkoosecká sportovní čelí exekuci kvůli dluhu osm milionů korun za přípravu rychlobruslařské dráhy. Hrozí zabavení majetku, mezi který patří i fotbalové hřiště a kabiny.

Karlova Ves na Rakovnicku
Exekuce a bankrot hrozily obci v roce 2006 poté, co starosta zfalšoval souhlas zastupitelstva a za půjčku pro vlastní potřebu ručil obecním majetkem. Lidé se složili, aby mohl fungovat obecní úřad. V roce 2008 obec splatila dluh 1,5 milionu korun.

Praha
Kvůli dluhu hlavního města Prahy soud nařídil exekuci na městský majetek. V seznamu se ocitl i Karlův most. Dluh město zaplatilo.

Zároveň ale ujišťuje, že obvykle se dává přednost příkazu uhrazení pohledávky, srážkám ze mzdy a jiných příjmů nebo zřízení zástavního práva na nemovitostech.

Dluh budou splácet více než čtyři roky

Mírnější postup zvolili exekutoři také v Hostíně. "Domluvili jsme se zatím na splátkovém kalendáři, obec bude platit 150 tisíc měsíčně," řekl starosta.

Obec tak dluh bude v ideálním případě splácet asi čtyři a půl roku, milion připlatí za poplatky exekutorům. Pokud splácet přestane, může dojít i k situaci, kdy si exekutoři začnou odnášet vybavení obecního úřadu nebo další majetek obce, která loni hospodařila s necelými pěti miliony korun.

"Pokud mírnější způsoby nepostačí k uhrazení vymáhané pohledávky, provede se exekuce prodejem movitých věcí či nemovitostí," potvrdila Báčová.

Starosta přiznává, že pro obec, ve které žije tři sta obyvatel, teď začnou nelehké časy. Hovoří se i o zrušení základní a mateřské školy. Zatím sice nehrozí, že by exekutoři zabavili školní lavice nebo tabule, ale obecní úřad nebude mít dost peněz na jejich provoz. "Děláme všechno pro to, abychom školu a školku zavírat nemuseli," podotýká Líbal.

Ministerstvo spravedlnosti nyní připravuje novelu exekučního řádu, podle které bude moci obec i přes nařízenou exekuci dál nakládat se svým majetkem.

Autor:Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Dva Nizozemce poslal soud kvůli útoku na číšníka do vazby, tři vyhostil

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek projednával trest pro pětici Nizozemců,...

Soud potrestal první členy skupiny cizinců, kteří o víkendu napadli a vážně zranili číšníka v Praze. Tři Nizozemci...

Další z rubriky

Pražská koalice se rozpadá, ANO hrozí výpovědí koaliční smlouvy

Noví pražští zastupitelé skládají slib (26.11.2014)

Půl roku před komunálními volbami přichází zpráva o možném rozpadu pražské koalice. Hnutí ANO jedná o vypovězení...

PŘÍMÝ PŘENOS: Konvoj osvobození v centru Prahy připomíná konec války

Prahou projel historický Konvoj osvobození.  Zahájil sérii vzpomínkových akcí...

K připomenutí 73. výročí konce druhé světové války se na Malé Straně v Praze sjel historický Konvoj osvobození. Kolona...

Vytížené výtahy v metru Anděl nejedou, délka opravy není jistá

Nefunkční výtah na Andělu

Výtahy z metra B Anděl mají mimo jiné sloužit i jako náhrada za od září uzavřený výstup z metra B v zastávce Anděl ve...

Najdete na iDNES.cz