Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeský Hostín dluží za kanalizaci, do obce již dorazili exekutoři

  17:48aktualizováno  17:48
Hostín na Mělnicku může přijít o kanalizaci, školku a další svůj majetek. Do obce dorazil exekutor, který ji může připravit o značnou část majetku. Hostín totiž dluží peníze za výstavbu kanalizace, svou půjčku nezvládá postupně umořovat.
Obec dluží za kanalizaci, exekutor jí vyměřil splátkový kalendář. (Ilustrační snímek)

Obec dluží za kanalizaci, exekutor jí vyměřil splátkový kalendář. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Obec dluží za výstavbu kanalizace dodavatelské firmě osm milionů korun, v úterý 6. března kvůli pohledávce přijeli exekutoři. Jak snadno se obec ocitne v dluzích, popsal starosta Hostína.

"Kanalizaci jsme chtěli hradit z dotace a částečně z úvěru. První etapa byla v pořádku, jenže v druhé etapě dotace nepřišla. Obec si musela na dostavbu kanalizace půjčit. Jenže příjmy obce na splácení nedostačovaly," řekl starosta obce Luboš Líbal.

Firma, která obci peníze půjčila, se tak obrátila na soud a ten poslal exekutory. Stát a územní samosprávné celky mohou podléhat exekuci, stejně jako občané nebo firmy. Včetně možnosti zabavení majetku.

"Zabavování movitých věcí je jedním ze způsobů postihu majetku dlužníka. Soudní exekutor má k dispozici více způsobů provedení exekuce, přičemž k nim může přistoupit současně nebo postupně," potvrdila mluvčí exekutorské komory Petra Báčová.

Obce a exekutoři

Velký Osek na Kolínsku
Městská společnost Velkoosecká sportovní čelí exekuci kvůli dluhu osm milionů korun za přípravu rychlobruslařské dráhy. Hrozí zabavení majetku, mezi který patří i fotbalové hřiště a kabiny.

Karlova Ves na Rakovnicku
Exekuce a bankrot hrozily obci v roce 2006 poté, co starosta zfalšoval souhlas zastupitelstva a za půjčku pro vlastní potřebu ručil obecním majetkem. Lidé se složili, aby mohl fungovat obecní úřad. V roce 2008 obec splatila dluh 1,5 milionu korun.

Praha
Kvůli dluhu hlavního města Prahy soud nařídil exekuci na městský majetek. V seznamu se ocitl i Karlův most. Dluh město zaplatilo.

Zároveň ale ujišťuje, že obvykle se dává přednost příkazu uhrazení pohledávky, srážkám ze mzdy a jiných příjmů nebo zřízení zástavního práva na nemovitostech.

Dluh budou splácet více než čtyři roky

Mírnější postup zvolili exekutoři také v Hostíně. "Domluvili jsme se zatím na splátkovém kalendáři, obec bude platit 150 tisíc měsíčně," řekl starosta.

Obec tak dluh bude v ideálním případě splácet asi čtyři a půl roku, milion připlatí za poplatky exekutorům. Pokud splácet přestane, může dojít i k situaci, kdy si exekutoři začnou odnášet vybavení obecního úřadu nebo další majetek obce, která loni hospodařila s necelými pěti miliony korun.

"Pokud mírnější způsoby nepostačí k uhrazení vymáhané pohledávky, provede se exekuce prodejem movitých věcí či nemovitostí," potvrdila Báčová.

Starosta přiznává, že pro obec, ve které žije tři sta obyvatel, teď začnou nelehké časy. Hovoří se i o zrušení základní a mateřské školy. Zatím sice nehrozí, že by exekutoři zabavili školní lavice nebo tabule, ale obecní úřad nebude mít dost peněz na jejich provoz. "Děláme všechno pro to, abychom školu a školku zavírat nemuseli," podotýká Líbal.

Ministerstvo spravedlnosti nyní připravuje novelu exekučního řádu, podle které bude moci obec i přes nařízenou exekuci dál nakládat se svým majetkem.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Zloděj ukradl z výběhu na Příbramsku dva klokany, samice byla březí

Neznámý zloděj ukradl dvojici klokanů bennettových. Jedná se o poddruh klokana...

Neznámý pachatel v obci Podlesí na Příbramsku ukradl z výběhu březí klokaní samici s několikaměsíčním mládětem....

Najdete na iDNES.cz