Cyklisté se mají ve středních Čechách na co těšit. Ilustrační foto

Cyklisté se mají ve středních Čechách na co těšit. Ilustrační foto | foto: Vít Štěpánekpro iDNES.cz

Středočeský kraj chce nabídnout cykloturistům možnost svézt se loďkami po Labi

  • 6
Středočeský kraj má v plánu propojit lodní dopravu na Labi s cyklostezkami. Zájemci se pak budou moci projet po středních Čechách na kole a ještě se navíc svézt lodí. Bude proto potřeba postavit nová kotviště a přístaviště pro osobní lodní dopravu. Na ně pak naváží cyklostezky, občerstvení a odpočinkové zóny.

Projekt propojení lodní dopravy s cyklostezkami vychází ze zkušenosti německých sousedů. Středočeský kraj má jako jediný už zpracovanou vyhledávací studii pro vybudování kotvišť, ubytovacích zařízení a jiné potřebné infrastruktury. Turisté by se mezi kotvišti mohli projíždět na malých i větších loďkách, plán počítá i s možností zakotvení soukromých plavidel.

"Na kotviště lodí by navazovaly cyklostezky, po kterých by se zájemci mohli dostat do všech atraktivních lokalit v okolí. Kolo by pak mohli naložit na loď a jet o stanoviště dál," vysvětluje Pavel Hlaváč, iniciátor projektu z organizace Zlatý pruh Polabí.

Nový projekt by mohl do kraje přilákat nové turisty

Obce tento záměr většinou vítají. "Nám by to mohlo pomoct přilákat do obce turisty," plánuje starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal.

Podobně by se zachovaly i Poděbrady, kde by měl vzniknout nový přístav. "Právě budujeme síť cyklostezek a tento plán se nám líbí. V současnosti jsme soukromým investorům nabídli k prodeji pozemky kolem Labe. Tady by měla do budoucna vzniknout další infrastruktura," řekl místostarosta Poděbrad Ivan Uhlíř.

Polabí zatím pro vodní turismus příliš připravené není. Kromě chybějícího zázemí není Labe zcela splavné. "Teď by mohlo fungovat lodní spojení pouze mezi Nymburkem a Poděbrady," řekl Rostislav Hošek z odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj.

Zastánci projektu by však chtěli jít dál. "Umím si představit, že by splavnost Labe končila až za Pardubicemi u turisticky atraktivní Kunětické hory. Nejde nám o proplouvání těžkých, nákladních lodí, ale splavnění je potřebné k tomu, aby se například turisté z Německa měli při nízkém stavu vody jak vracet domů," říká Hlaváč.

Pokud bude málo vody, turisté budou mít smůlu

Proti plánu splavnění Labe ale už několik let bojují ekologové. A úspěšně. Soud minulý týden už podruhé zrušil územní rozhodnutí pro vybudování plavebního kanálu u Přelouče. Miroslavu Patrikovi, který je předsedou ekologické organizace Děti Země a poradcem ministra dopravy, malé turistické loďky nevadí. Trvá však na svém: "Proti splavnění Labe budeme bojovat i nadále. Pokud bude nízký stav vody, turisté mají smůlu."

Osud projektu záleží také na dohodě měst, obcí či podnikatelů České republiky a Německa. Jejich zástupci se ale už před týdnem zavázali k jeho uskutečnění.

ZAJÍMAVOSTI POLABÍ

* Z Poděbrad se dá dojet na kole do vedlejšího Nymburka, a to po obou stranách Labe.

* 30. dubna bude otevřena cyklostezka Labe, která propojí Nymburk se sousedními Drahelicemi. Město plánuje slavnostní otevření stezky spojit se zahájením cyklistické sezony. Akce ponese název Jarní klíček.

* V plánu je i kompletní propojení Poděbrad s Kolínem. Zatím lze po zpevněné cyklostezce bez problémů dojet například z Velkého Oseka do Kolína.

* Jeden z nejkrásnějších cyklistických výletů v této oblasti se může nazývat po stopách Bohumila Hrabala. Začít se dá opět v Nymburce. Odtud pokračovat do obce Písty a na Sadskou. Zde se v létě nabízí možnost koupání v místním písečném lomu. Polními cestami lze dojet až k Josefskému prameni v Kersku, známému svou kyselkou. Po cestě je možné navštívit hřbitov s hrobem Bohumila Hrabala a poté výbornou restauraci se zvěřinovými specialitami.