Mochna Crantzova je jedna z chráněných rostlin.

Mochna Crantzova je jedna z chráněných rostlin. | foto: Martin Klaudys, CHKO Blaník

Středočeský kraj má novou přírodní památku, Hadce u Želivské přehrady

  • 0
Padesát let čekali Středočeši na vyhlášení přírodní památky Hadce u Želivské přehrady. Nyní se dočkali. V Hadci hnízdí například orel mořský, jsou tu rostliny, které se nikde jinde na světě nevyskytují. Ve Středočeském kraji je momentálně 152 přírodních památek.

Kuřička hadcová, orel mořský nebo slezník. To jsou jen některé unikáty nové přírodní památky Hadce. Většina rostlin, které tady lidé najdou, jsou jedinečné a nikde jinde na světě nerostou.

Návštěvníci se sem však podívají jen zřídkakdy, do rezervace je totiž vstup zakázán. "Není to rezervací, ale tím, že je to v ochranném pásmu Želivky, kam je obecně zakázán přístup. Uvažuje se však o tom, že se čas od času budou do Hadců pořádat exkurze," vysvětlil Martin Klaudius ze správy CHKO Blaník.

Ochránci přírody vyčistili přírodní rezervaci Hadce u Želivky od odpadků. Odvezli několik metráků.
Chráněný slezník hadcový.

A ještě jedna zajímavost na doplnění pro toho, komu přijde jméno Hadec pozoruhodné. Hadec není ani název oblasti, ani květina, ani zvíře. "Je to unikátní hornina zbarvená do zelena. V rezervaci je několik metrů široký a několik metrů dlouhý horninový válec, ten tvoří základ celé rezervace," podotkl ochránce přírody s tím, že památka má mezinárodní význam.

Vyhlášení trvalo několik desetiletí ze dvou důvodů. "Nejdříve do toho vstoupila stavba Želivské přehrady, potom dálnice D1," vysvětlil Klaudius.

Na vyhlášení čeká 14 oblastí

Aktuální počet přírodních památek a přírodních rezervací v kraji je 152, přírodních parků je dvacet. "V současné době jsou projednávány návrhy na vyhlášení dalších 14 přírodních památek. U těchto území lze vyhlášení očekávat před koncem letošního roku," upřesnila Alžběta Bublanová z tiskového oddělení středočeského krajského úřadu.

Nové přírodní rezervace ve Středních Čechách

V následujících šesti letech bude kraj projednávat další chráněná území, region jich má ve své správě sto třicet. Jde o evropsky významné lokality. Letos přibude ještě několik památek. Kromě Hrabanovské černavy a Žehůňského rybníka se chystá vyhlášení rezervace Slatinná louka u Velenky nebo Národní přírodní památka Medník.

Připravuje se také vyhlášení národní přírodní památky Štola Jarnice na Příbramsku. Tady žije nenápadný druh netopýra vrápenec malý. Právě pro něj se musí vytvořit vhodné podmínky. Ve štole jsou podzemní prostory a krasová jeskyně.

Na Příbramsku čeká na uznání přírodní památky ještě Jablonná, tedy 13,2 hektaru mokřadů, které jsou významné hlavně kvůli obojživelníkům. Žije tady třeba kuňka, čolek, skokan nebo ropucha.