Středočeský kraj platí výchovu basketbalistů, peněženku otevírá dalším

  15:03aktualizováno  15:03
Přes devadesát mladých talentovaných basketbalistů letos studuje a trénuje ve Sportovním centru mládeže v Nymburce, které Středočeský kraj loni zřídil. Chtěl tak pomocí několika škol podporovat mladé talenty, aniž by peníze posílal přímo sportovním oddílům. Teď uvažuje, že centrum rozšíří i na další sporty a do dalších lokalit.

KOUČ A JEHO SVĚŘENCI. Pokyny udílí Pavel Beneš (vpravo), bývalý reprezentant a dnes trenér nymburské juniorky. | foto: basket-nymburk.unas.cz

"Nechtěli jsme dát peníze oddílům ani jedné škole. Tak fungují sportovní gymnázia, ale ne všichni sportovci jsou gymnazisté," vysvětloval na začátku loňského školního roku radní pro školství Milan Němec.

S centrem tak spolupracují tři nymburské školy, kam basketbalisté mohou chodit - základní škola, gymnázium a střední odborná škola. Školákům kraj financuje veškerou sportovní činnost, soustředění i sportovní potřeby.

Členové mládežnických týmů nymburských basketbalistů tak trénují zdarma pod vedením špičkových trenérů. Ti se zajímají i o prospěch a chování svých svěřenců ve škole.

"Když mají problém, okamžitě se to projeví nějakým omezením tréninku, spolupráce s trenéry je opravdu úzká," říká ředitel Základní školy Komenského v Nymburce Tomáš Danzer. Podle něj je centrum dobře vynaloženou investicí do budoucnosti sportovců.

Loni bylo v centru přes padesát hráčů a kraj stálo 4,3 milionu korun. V letošním roce se v něm připravuje přes devadesát hráčů a další děti jsou v přípravkách v jiných klubech na Nymbursku.

"Středočeský kraj dal do centra v roce 2011 4,7 milionu korun. O částce na rok 2012 se teprve bude rozhodovat v návaznosti na přípravu rozpočtu," říká Markéta Vítková z tiskového oddělení kraje.

Podle ředitele nymburského gymnázia, které je do projektu také zapojeno, a předsedy Asociace ředitelů gymnázií Jiřího Kuhna jsou to částky neúměrně vysoké.

"Nevím, jestli je dobré z krajského rozpočtu odloupnout peníze na takovou masivní a luxusní podporu. Na druhou stranu jen s takto kompletním servisem je možné rodiče přesvědčit, aby dítě poslali za sportem někam daleko. Sportovních gymnázií není tolik a jsou zaměřená na víc sportů," říká Kuhn.

Sportovní centra mládeže podle něj ale smysl mají a jsou pro mladé talenty přínosná. "Když se s dětmi pracuje od raného věku a jsou soustředěné na jedno místo, rozvíjejí se velice rychle a v Nymburce má basketbal odpovídající trenérské zázemí," dodává.

Sportovní centrum letos rozšířilo spolupráci i na jiné basketbalové kluby, nejen ten nymburský. Jen jeho členové však mají od kraje vše včetně internátu a stravy placené. "Do družstev se provádí výběr, ale spolupracujeme s dalšími čtyřmi pěti kluby v regionu. Když se kluci zlepší, mohou přejít do Nymburka," říká Jiří Hubálek, ředitel SOŠ a SOU Nymburk a garant projektu sportovního centra.

Už loni projevily o takovou spolupráci kraje, škol a sportovních klubů zájem i další středočeské týmy. Například fotbalisté, hokejisté, volejbalisté, ale i kluby badmintonové nebo plochodrážníci.

"Financování přes školy je dobrý model, jiný jsme zatím neobjevili. Teď jednáme o tom, jaké další sporty a lokality do toho zapojíme," říká Němec. Rozšíření center by se totiž muselo promítnout do rozpočtu kraje, který bude schválen do konce letošního roku.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...V Praze se už jedná o vládě bez ANO, magistrát je bez komunistů a ČSSD

V Praze se ještě v noci začalo jednat o nové koalici pro pražský magistrát. Šéf...

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostane ČSSD a KSČM. Sociální demokraté měli po minulých volbách...

Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Další z rubriky

Divoký víkend boleslavských hokejistů. Zatím je nezvedl ani Hořava

Miloslav Hořava

Páteční porážka v Chomutově byla posledním zápasem trenéra Kýhose a jeho kolegů. Nyní hokejovou Boleslav vedou Miloslav...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Sparťan Kudrna jel tři nájezdy, všechny proměnil, ale platily jen dva

Vlevo Andrej Kudrna a brankář Matěj Machovský, oba ze Sparty se objímají.

Třikrát hokejisté pražské Sparty v Třinci v devátém kole Tipsport extraligy prohrávali, a přesto zvítězili 5:4 na...

Advantage Consulting, s.r.o.
ACCOUNT MANAGER PLOŠNÉ SPOJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz