Lánů s řepkou podle statistiků ve Středočeském kraji za poslední tři roky ubylo

Lánů s řepkou podle statistiků ve Středočeském kraji za poslední tři roky ubylo | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Střední Čechy mají nejmladší obyvatele, rostou v HDP na obyvatele

  • 1
Podle údajů poslední Statistické ročenky Středočeského kraje za tři roky se pro kraj stává stále důležitější průmysl, kde vznikají i nová pracovní místa. Statistici také uvádějí, že je kraj sice nejlidnatějším v Česku, ale jeho obyvatelstvo stárne.

Potratů v kraji ubylo, rozvádí se okolo čtyř tisíc párů ročně a v kraji dál rychle přibývá lidí. Ukazuje to poslední Statistická ročenka Středočeského kraje za roky 2013 až 2015, kterou vydal Český statistický úřad (ČSÚ).

Vyplývá z ní, že v kraji se lidé stále víc zaměřují na průmyslovou výrobu. Během dvou let pověsilo práci na hřebík přes 80 drobných zemědělců a ubylo více než 12 procent vyprodukované řepky, brambor či obilovin. V případě řepky to je během roku méně o asi 40 tisíc tun. Zato průmysl vzkvétá, průměrný počet podnikatelů v průmyslu se v kraji drží u čísla 217, tržby vzrostly za dva roky o necelou čtvrtinu na 639 milionů v roce 2015.

„Na jednoho obyvatele připadalo v roce 2015 téměř 400 tisíc korun hrubého domácího produktu. To byl po Praze, Jihomoravském a Plzeňském kraji čtvrtý nejlepší výsledek, ještě v roce 1995 to bylo sedmé místo,“ popisuje Pavel Hájek z Krajské správy ČSÚ pro Středočeský kraj.

Perličky z ročenky

Obec s nejméně obyvateli – Brdy, 26 obyvatel, okres Příbram. Největší je Kladno se 68 466 obyvateli.

Nejstarší obec – průměrný věk 53,1 let, Vlkov pod Oškobrhem, 74 obyvatel, okres Nymburk

Nejmladší obec – průměrný věk 31,3 let, Nupaky, 1 572 obyvatel, okres Praha-východ

S přírůstkem pracovních míst přibývá i lidí, a to zhruba o deset tisíc ročně. „Z 85 procent tvořilo nárůst stěhování, zbytek připadal na přirozený přírůstek. Koncem roku 2015 poprvé převýšil počet seniorů celkový počet dětí mladších 15 let,“ doplnil Pavel Hájek. Střední Čechy jsou od roku 2010 nejlidnatějším krajem republiky a s průměrným věkem obyvatelstva 40,8 roku byly v roce 2015 nejmladším regionem. „Populační růst je dán stěhováním mladých lidí do zázemí Prahy a zároveň zvyšující se přítomností cizinců,“ říká Eva Janská z katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (UK).

Cizinců je v kraji okolo 60 tisíc, nejvíce ze Slovenska a Ukrajiny, ubývá Vietnamců. Nejvíce cizinců bydlí okolo Prahy, přes 21 tisíc. Dalším okresem, kde se usazují, je Mladoboleslavsko a Kladensko, nejméně cizinců žije na Rakovnicku, Kutnohorsku a Benešovsku. Slováci si nejčastěji vybírají pro život a práci Mladoboleslavsko, Ukrajinci Prahu-východ, Vietnamci Kladensko, Rusové Prahu-západ a Poláci bezkonkurenčně Mladoboleslavsko, kvůli automobilce Škoda.

Stěhování mladých rodin do zázemí Prahy, přestože v metropoli nadále pracují, trvá podle Kláry Hulíkové Tesárkové z demografie UK už delší dobu. „Jeden z nejrychlejších nárůstů počtu obyvatel zaznamenala během posledních desetiletí obec Květnice, jejíž populace se zněkolikanásobila,“ uvedla.

Rozvádějí se dlouholetí partneři

„Zjistila jsem, že si manžel podal inzerát, že hledá nezávazný milenecký vztah. Odpověděla jsem na něj v utajení a pak šla na schůzku. Jeho pohled byl pro mě zadostiučiněním, sdělila jsem mu, že se rozvádím,“ vypráví svůj manželský zážitek dvaačtyřicetiletá Iva z Kladenska.

Průměrný věk rozvádějících se Středočechů je 43 u muže a 40 u ženy, nejvíce se rozcházejí partneři, kteří spolu už vydrželi 15 a více let, těch bylo v roce 2015 přes čtrnáct set, a také páry, kde už nemají žádné nezletilé děti. Během tří sledovaných let přibylo rozpadlých rodin s třemi a více dětmi.

Ročně se v kraji narodí přes 14 tisíc miminek, v posledních letech je víc chlapců. Středočeské maminky rodí nejčastěji ve věku 30 až 34 let, v roce 2015 rodilo 520 žen starších 40 let. „Věk matek se zvyšuje v celé populaci Česka,“ konstatovala vedoucí katedry demografie a geodemografie Přírodovědné fakulty UK Jiřina Kocourková. Důvodem odkladu rodičovství je podle ní prodlužující se doba vzdělávání, snaha mladých uplatnit se nejdříve v práci nebo věnovat se svým zájmům. „Příčinou může být také rostoucí nejistota v partnerských vztazích,“ doplňuje.

Zatímco ještě před čtyřmi roky bylo v kraji téměř 3 100 uměle přerušených těhotenství, postupně jejich počet poklesl až na necelých 2 800 v roce 2015. Rok od roku méně je také samovolných potratů, naopak ve statistikách Středočeského kraje přibývají mimoděložní těhotenství, která jsou pro ženy životně nebezpečná. „Obecně tento trend souvisí s tím, že se zvyšuje procento umělých oplodnění a také přibývá žen, které otěhotní v pozdějším věku,“ komentoval primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Rakovníku Radek Poláček. V rakovnické nemocnici se jen loni narodilo 792 miminek, z toho šestero dvojčat. Provedli tu na tři desítky klasických potratů, řešili 80 samovolných potratů a 8 mimoděložních těhotenství.

Středočeši chtějí diplom

„Počet vysokoškolsky vzdělaných lidí vzrostl v kraji mezi roky 1993 a 2015 více než trojnásobně. Region tak vykázal nejvyšší nárůst v republice a na druhé straně mezikrajsky největší pokles u osob se základním vzděláním a bez vzdělání,“ konstatoval Pavel Hájek z ČSÚ.

Ubylo galerií, ale i knihoven a čtenářů v nich. V roce 2015 půjčovalo v kraji knihy 796 zařízení a jejich služeb využívalo 126 tisíc registrovaných čtenářů. Přesto v hustotě knihoven střední Čechy stále v ČR vedou. Nejméně, 85, jich je v Praze, kde se zato vydává nejvíce prostředků na nákup knih – 71 milionů v roce 2015, oproti 29 středočeským milionům.

Kraj „jede“ na elektřinu

Středočeské domácnosti využívají elektřinu k vytápění a ohřevu vody po Královéhradeckém kraji nejvíce, zároveň i roční náklady domácnosti na elektřinu jsou třetí nejvyšší mezi všemi kraji. „Středočeské domácnosti jsou v rámci republiky na prvním místě ve využívání tuhých paliv, nadprůměrné je v domácnostech kraje i využití obnovitelných zdrojů energie a kapalných paliv,“ hodnotí Pavel Hájek.