Chátrající zámek Buštěhrad na Kladensku

Chátrající zámek Buštěhrad na Kladensku | foto: Petr Topič, MAFRA

Peníze za sporné zakázky v kauze Rath už z krajské kasy odešly

  • 0
Soud kolem případu exhejtmana Davida Ratha řeší osm zakázek vypsaných krajem či jeho nemocnicemi. Někde už veřejné peníze na policií zpochybněnou práci padly, někde vznikl dluh firmám a jinde projekt zcela zamrzl.

Nemocnice v Kolíně a Mladé Boleslavi vybavovaly své pavilony technologiemi v rámci zakázek, kvůli nimž David Rath a dalších deset obžalovaných stojí od minulé středy před krajským soudem.

Zatímco v případě Mladé Boleslavi už je hotovo a zaplaceno, v Kolíně na peníze na uhrazení faktur stále čekají.

V čem je rozdíl? V tom, kdo platí. Mladá Boleslav dostala na projekt peníze z kraje, u kolínské jsou ve hře i evropské fondy.

"Je to dáno administrativou. Z krajských peněz se faktury platí podle dohodnutých smluv rovnou. Naopak u evropských dotací se proplácejí později. Proto když teď ROP (úřad pro rozdělování evropských dotací v kraji, pozn. red.) peníze zastavil, dodavatelé staveb na své peníze čekají," vysvětlil k tomu náměstek hejtmana Marcel Chládek.

Krajské zakázky u soudu s Rathem

Obžaloba zmiňuje:

  • rekonstrukci zámku Buštěhrad za 215 milionů korun
  • rekonstrukci gymnázia Hostivice za 32 milionů
  • dodávku technologií do nemocnice v Mladé Boleslavi za 68 milionů
  • dodávku technologie do kolínské nemocnice za 117 milionů
  • nákup technologie pro nemocnici v Kutné Hoře za 12,6 milionu
  • nákup stomatologického robota pro nemocnici Kladno za 2 miliony
  • vybavení Niederleho pavilonu a Domova důchodců opět v kladenské nemocnici za 21 mil.
  • rekonstrukce pavilonu D3 v Příbrami za 40 milionů korun

Kraj peníze podle něj neměl důvod nezaplatit, protože kontroly ukázaly, že se nikde nestala chyba.

"Pokud se tím teď zabývá soud, řeší otázku možných úplatků jedné nebo několika firem, samotné projekty jsou v pořádku," tvrdí náměstek.

Myslí si, že podobně jako kraj by se měl chovat i ROP, protože i audit čerpání evropských peněz ukázal nejmenší chybovost ze všech krajů.

Dotační úřad však obnovení plateb podmiňuje pravomocným osvobozujícím verdiktem v kauze, a to do konce roku 2014. Co když se tak nestane? Desítky milionů bude muset zaplatit Středočeský kraj.

Stejně jako v Mladé Boleslavi, jsou účty srovnané i v nemocnici v Kladně, kde obžaloba zpochybnila zakázky na stomatologického robota, vybavení Domova důchodců s lůžky následné péče a rehabilitace a vybavení Niederleho pavilonu.

"Tyhle zakázky kraj zaplatil, vybavení používáme, není tu nejmenší problém," řekl za nemocnici Vladimír Lemon.

Podobně už kraj uhradil i většinu rekonstrukce gymnázia v Hostivici. "Pokud si dobře pamatuji, zůstala tam neproplacena jen část víceprací," okomentoval současný stav zakázky náměstek pro školství Milan Němec. Pro bližší informace odkázal na krajský odbor.

Ale hejtmanství se k současnému stavu nebo i budoucnosti sporných zakázek, které teď řeší soud, vyjadřovat nechce. "A to právě proto, že jsou předmětem soudního líčení," uvedla mluvčí Nicole Mertinová.

Někde ani nezačali

Existují ale i zakázky, kde kauza Rath zastavila nejen platby, ale i rovnou samotný projekt.

Je to rekonstrukce pavilonu "O" v kolínské nemocnici a proslulá oprava zámku Buštěhrad. V případě Kolína je podle ředitele nemocnice Petra Chudomela nachystaný projekt i stavební povolení a jediné, co chybí, jsou peníze z ROP.

V buštěhradském zámku se opravuje jen zhruba třetina, která zůstala v majetku města. Práce mají končit okolo podzimu a pak se sem nastěhuje městský úřad.

"Pokud jde o zbytek areálu v majetku kraje, tam těžko říci, co s ním nakonec bude. Hovořilo se sice o konzervaci, ale to podle mého není řešení. On se totiž stav budovy stejně bude dál zhoršovat, pokud by to trvalo déle," popsal místostarosta Buštěhradu Miroslav Oplt.