Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebourali, končí. Kraj vypoví smlouvu firmě Mladá RP, pokuty se nebojí

  14:05aktualizováno  14:05
Vleklý spor na obzoru. Hejtmanství oznámilo, že ukončí nájem společnosti Mladá RP, která provádí demolice zchátralých staveb v areálu někdejšího vojenského cvičiště u Milovic. Vypovězení smlouvy může stát stamiliony, varuje opozice. Firma se chce bránit, ale kraj tvrdí, že pokuta je vyloučena.

Bývalé vojenské letiště a vojenský prostor v Milovicích. | foto:  František Vlček, MAFRA

„Středočeský kraj vypoví do konce dubna letošního roku společnosti Mladá RP nájemní smlouvu na pronájem areálu bývalého vojenského výcvikového prostoru Milovice-Mladá,“ upřesňuje postup úřadu na základě rozhodnutí krajských radních mluvčí Michaela Drobná. Hejtmanství se rozhodlo jednat, protože firma podle něj neplní své závazky.

Nájemce vidí situaci jinak. „Proti tomuto rozhodnutí se bude společnost bránit všemi dostupnými právními prostředky,“ reaguje na oznámení o výpovědi mluvčí společnosti Mladá RP Martin Grmela.

Rada kraje podle něj nerespektuje smluvní podmínky, stejně jako závěry z dosavadních jednání a nájemce nadále dlouhodobě poškozuje jak ekonomicky, tak i na dobrém jméně.

„Nájemce přitom zaplatil nájemné na 40 let dopředu,“ tvrdí mluvčí. Kraji zaplatila firma 25 milionů korun. „Je třeba přijít s fakty. Podrobnější vyjádření nyní připravujeme,“ doplňuje jeden z jednatelů Mladá RP Lukáš Zach.

Vypovězení smlouvy může kraj vyjít na stamiliony

Opozice dlouhodobě upozorňuje, že vypovězení smlouvy může kraj přijít hodně draho. „Mohlo by jít až o stovky milionů korun,“ domnívá se předseda klubu zastupitelů TOP 09 a STAN Věslav Michalik (STAN).

„Na jednu stranu vedení kraje chápu, nyní nemají jinou možnost. Upozorňujeme jen, že to pravděpodobně bude stát nemalé peníze,“ popisuje Michalik. Pokládá za zřejmé, že nájemce bude chtít uhradit práce, které v areálu vykonal. Jejich cena jde do desítek milionů korun.

„To si kraj mohl bourat stavby sám,“ říká Michalik. Připouští však, že soudní rozhodnutí je nevyzpytatelné a může se stát, že vše dopadne jinak.

Náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Karel Horčička takovou možnost nepotvrdil. Ve smlouvě je dle jeho slov ošetřeno, jak se má v případě výpovědi postupovat.

„Pakliže Mladá RP bude respektovat náš právní názor, dojde na základě oboustranně předložených dokumentů ke vzájemnému vyrovnání přesně dle podmínek stanovených ve smlouvě,“ upozorňuje. Konkrétní podrobnosti vyrovnání nesdělil. „Pokud Mladá RP zvolí jiný postoj, budeme muset pochopitelně i my na takovou situaci reagovat,“ říká náměstek.

Kraj už nicméně za milovický kontrakt jednou zaplatil. Kvůli kontroverznímu výběrovému řízení na nájemce areálu v době úřadování exhejtmana Davida Ratha dostal od Úřadu pro hospodářskou soutěž pokutu milion korun. Později byla snížena na 250 tisíc.

Kraj si zatím trvá na svém, přestože variant řešení je mnoho od smíru po soudní při. „V rámci opakovaných kontrol úředníci Středočeského kraje zjistili, že nájemce neprovedl demolice staveb určených nájemní smlouvou k demolici ve lhůtě pěti let od uzavření smlouvy,“ uvádí Michaela Drobná.

Na neplnění závazků upozornilo hejtmanství zástupce společnosti Mladá RP loni v prosinci. Nájemci dalo navíc dva měsíce, demolice měla být hotova do 29. února. Ani to se však dle tvrzení kraje nestalo.

Letiště a další velké plány

S bývalým cvičištěm má hejtmanství velké plány. Hlavně kvůli dobré dopravní obslužnosti lokality díky možnosti železničního spojení s Prahou a napojení na silnici R10.

„Chceme do Milovic nalákat investory z oblasti vyspělých technologií zpracovatelského průmyslu či investory podílející se na budování a rozvoji technologických center a center strategických služeb,“ vylíčil hejtman Miloš Petera.

Vzniknout tu má národní průmyslová zóna s letištěm. Jakkoli lákavě projekt vypadá, přiznává náměstek Horčička, že hned tak k jeho realizaci nedojde. „Nyní je zmrazen a realizace je za současných podmínek nemožná,“ říká. Vypovězení smlouvy s Mladá RP dle něj však s plány kraje nesouvisí.

Současné rozhodnutí podle opozice věci v Milovicích neurychlí. „Pokud bude mezi krajem a nájemcem rozhodovat soud, potáhne se to léta, a plány na průmyslovou zónu se tak oddálí,“ varuje Michalik.

„Chceme sem nalákat investory z oblasti vyspělých technologií zpracovatelského průmyslu či investory podílející se na budování a rozvoji technologických center a center strategických služeb.“
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

Na Libeňský most smějí jen chodci a cyklisté. Lidé si stěžují radnicím

Libeňský most je kvůli havarijnímu stavu uzavřen, přecházet mohou jen chodci a...

Kvůli havarijnímu stavu se v noci uzavřel pražský Libeňský most přes Vltavu pro tramvajovou a automobilovou dopravu....

Práce na Květinovém domě na Václavském náměstí sledují archeologové

Na místě zbouraného domu (uprostřed na snímku ze 17. ledna) na rohu Opletalovy...

Na místě zbouraného domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí začal investor s přípravnými pracemi na stavbu....

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Najdete na iDNES.cz