Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeský kraj vyžene kamiony z prvních tří silnic nižší třídy

  21:01aktualizováno  21:01
Středočeský kraj chce zamezit vjezdu kamionů na některé své silnice. Důvodem je to, že velké množství "tiráků" je ničí. Kraj zatím vybral tři takové komunikace - v Sadské, Jesenici a Benátkách. Značky zákaz vjezdu kamionů by se u nich měly objevit v dubnu.
Středočeský kraj chce vyhnat kamiony ze silnic nižších tříd. Ilustrační snímek

Středočeský kraj chce vyhnat kamiony ze silnic nižších tříd. Ilustrační snímek | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Přes 200 tisíc automobilů projede za měsíc městečkem Sadská na Nymbursku, z toho třetina mohou být kamiony a některé z nich tady nemají vůbec co dělat. Řidiči nepřivezli zásoby do města ani do okolí, ale chtěli ušetřit peníze za mýtné, a proto sjeli z dálnice D11. Vzali to tedy přes silnici okolo a zdarma.

Takových míst je ve středních Čechách řada. Kraj chce obcím pomoci. Těžké automobily ničí silnice, které na takovou zátěž nejsou stavěné. U silnic se objeví značky se sníženou tonáží, aby sem kamiony nejezdily.

Zatím se vybrala tři místa v kraji. Úseky byly vytipovány podle intenzity dopravy a podle toho, jestli okolo vede nějaká rychlostní silnice nebo dálnice. Mezi nimi je silnice, která kopíruje dálnici D11 a vede přes Sadskou, druhým místem je "stará pražská" silnice z Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku, která kopíruje rychlostní silnici R10. Třetím úsekem je silnice v Jesenici u Pražského okruhu.

"Takové omezení bychom přivítali. Kamiony jsou u nás jeden z největších problémů. Dost jich sjíždí z rychlostní silnice a projíždějí skrz obce. Nechtějí platit mýtné, je jim jedno, že ničí silnice," řekl starosta Benátek Jaroslav Král.

Kamiony ohrožují chodce i cyklisty také na úseku z Benátek do Kbel, kde nejsou chodníky. Nyní se chystá rekonstrukce tohoto nebezpečného úseku, kde už byla smrtelná nehoda. "Jsme velká křižovatka silnic druhých tříd. Vedou tudy hned dvě," poznamenal Král.

Kraj spolupracuje s ministerstvem

"Každý podnět na omezení dopravy vítáme. Zklidnění provozu je přáním obyvatel i zastupitelů už několik let, denně tudy projedou desítky kamionů," reagovala starostka Sadské Cecilie Pajkrtová.

Loni tady vybudoval Středočeský kraj kruhový objezd, který snížil rizika v provozu. "Když se na něj postavím, vidím spoustu kamionů, které by tady vůbec neměly jet," dodala Pajkrtová.

Středočeský kraj na pilotním projektu spolupracoval s ministerstvem dopravy. "Nedaří se nám zabránit vjezdu kamionů na nižší třídy. Je to přítěž pro spoustu obyvatel, protože tyto menší silnice vedou přes obce. Začali jsme spolupracovat na metodice s ministerstvem dopravy," uvedl náměstek hejtmana Robin Povšík.

Ministerstvo dopravy je s hejtmanstvím zajedno. "Chceme pomoci obcím a krajům zabránit vjezdu kamionů na silnice nižších tříd. Jde ale o tranzitní dopravu. Jsme si vědomi, že tudy jezdí i kamiony, které zde mají vykládku, nakládku, zásobování," řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák s tím, že se Středočeským krajem sepisovali stanoviska, která rozesílali i ostatním krajům.

Zásobování dostane výjimku

Vedení kraje teď poslalo dopisy na místní úřady, kde odbory dopravy vydají, či nevydají souhlasné stanovisko, aby se na silnice mohly umístit značky. "Pokud by se úřady odvolaly, máme podporu od ministerstva, takže by jim to bylo zřejmě zamítnuto," podotkl náměstek hejtmana Robin Povšík.

Značky však nebudou platit pro všechny. Ti dopravci, kteří tudy projet musí, zažádají kraj o výjimku. "Pokud dostaneme souhlasy od obcí, dáme informace místním podnikatelům, kterým udělíme nějakým způsobem výjimku. Jestli bude stačit dodací list, nebo vystavíme průkaz, to doladíme s policií," podotkl Povšík.

Značky s omezením vjezdu pro kamiony by mohly začít platit nejdřív v dubnu. Projekt se vyzkouší, a pokud se osvědčí, v září by se osadily i další problematické úseky. "Vyhodnotíme dopady na zásobování, situaci, posbíráme reakce obyvatel. Očekáváme i nějaké protesty dopravců. Když vychytáme nedostatky, chtěli bychom pokračovat masivněji," dodal Povšík.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pátečního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí musely...

Zloděj ukradl z výběhu na Příbramsku dva klokany, samice byla březí

Neznámý zloděj ukradl dvojici klokanů bennettových. Jedná se o poddruh klokana...

Neznámý pachatel v obci Podlesí na Příbramsku ukradl z výběhu březí klokaní samici s několikaměsíčním mládětem....

Najdete na iDNES.cz