Pokud mi kraj smlouvu vypoví, budu se bránit i u soudu, říká Marek Semerád.

Pokud mi kraj smlouvu vypoví, budu se bránit i u soudu, říká Marek Semerád. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Zastupitel pracující pro kraj v Bruselu musí vysvětlovat své podnikání

  • 8
Středočeský zastupitel za ČSSD Marek Semerád, který pracuje pro krajský úřad také jako zástupce kraje v Bruselu, donedávna vlastnil firmu, jež radila obcím s dotacemi. Nejen opozice, ale i jeho kolegové ze sociální demokracie ho podezírají ze střetu zájmů. Kvůli tomu může Semerád přijít o své místo v Bruselu.

Své podnikání teď musel vysvětlovat předsedovi sociální demokracie Bohuslavu Sobotkovi i hejtmance Zuzaně Moravčíkové.

Marek Semerád sedí v krajském zastupitelstvu a zároveň pracuje pro krajský úřad jako zástupce kraje v Bruselu, za což úřadu účtuje 90 tisíc korun měsíčně. Navíc byl majitelem firmy, která radí obcím s dotacemi.

"Nám se ta situace velmi nelíbí, protože se tady propojuje politika s byznysem," řekl mluvčí kraje Milan Smutný v pořadu Reportéři ČT. Dodal, že kraj přemýšlí, jak ukončit mandátní smlouvu, pod kterou Semerád pracuje v Bruselu.

Pořad České televize již podruhé rozebíral Semerádovo podnikání s firmou Cui bono, která radila obcím, jak získat evropské peníze, a psala za ně žádosti. Semerád loni firmu prodal svému společníkovi a kolegovi z ČSSD Lubomíru Nymburskému.

Semerádova firma navíc organizovala pro obce výběrová řízení s tím, že do výběrových komisí posílala své lidi, kteří mohli ovlivnit výsledek.

Semerád považuje veškerá podezření za kampaň, která ho má politicky zničit. "Žádný zákon jsem nepřekročil, nebyl jsem ani ve střetu zájmů. Nebudu ustupovat. V Bruselu pracuji na mandátní smlouvu, kterou mám uzavřenou se Středočeským krajem do konce roku 2013, a hodlám ji dodržet," řekl Semerád.

Podezřelé výběrové řízení proběhlo nadvakrát

Vysvětlil, že firmu Cui bono koncem roku 2011 prodal společníkovi. Doporučil mu to prý exhejtman Rath. Když Semerádova firma organizovala výběrové řízení na rekonstrukci hřiště v Městci Králové, spolupracovala s firmou ML Compet. Její ředitelka Lucie Novanská je jednou z obviněných v Rathově případu.

Výběrové řízení tehdy proběhlo nadvakrát. V tom prvním si Semerádova firma najala subdodavatele, firmu Bohemia CZ. Město však řízení zrušilo, protože Úřad Regionální rady, který spravuje evropské peníze, prohlásil, že organizátor pomocí přizvaných poradců účelově vybral nejvyšší nabídku.

Cui Bono si pak najalo druhého subdodavatele, firmu ML Compet, a ta zorganizovala výběrové řízení podruhé. Vyhrála ovšem stejná firma, TOST. Tu Semerád zná, protože poskytla sponzorský dar jeho obci Cerhenice, kde je starostou.

Semerád říká, že u výběrových řízení v Městci Králové nebyl, zajišťovali ho dodavatelé. A firmu ML Compet považoval za profesionály, kteří uspořádali desítky výběrových řízení pro krajské nemocnice. Střetem zájmů podle něj není ani to, že jej kraj vysílá do Bruselu, aby přinesl poznatky k evropským dotacím, a on na téma dotací z Unie radí obcím. "Nikdy jsme nedělali pro obce žádosti z těch fondů, ke kterým jsem já měl přímo v Bruselu získávat informace," řekl.