Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti mění pražská nádraží v lázně, knihovnu a kampus

  23:01aktualizováno  23:01
Praha mění nevyužitá nádraží a průmyslové areály, ale podle odborníků chybí koncepce i nadhled, jaký mají například v Kodani nebo Vídni. Studenti architektury vystavili své vize, jak zanedbané areály změnit. Mohli se řídit jen svou fantazií, nesvazovala je potřeba peněz.

Ondřej Kutěj do areálu nádraží navrhl vědeckotechnický park s laboratořemi. | foto: Vizualizace Pražská nádraží ne/využitá

Roku 1845 se začala psát jedna opravdu zajímavá kapitola historie, která Prahu navždy změnila. Tehdy přivedla na dnešní Masarykovo nádraží nastupující průmyslový věk železná dráha.

Obrovský rozmach železnice v metropoli mohl začít. Díky tomu máme o 167 let později, kdy naopak koleje a nádraží pro nákladní vlaky mizí, jedinečnou příležitost, jak tato uvolněná území využít pro zcela nové městské čtvrti. Ale právě tyto možnosti se vzhledem k rozsahu území jeví i jako největší slabina.

Pražská nádraží ne/využitá

Studentská architektonická výstava o tom, jak využít areál Nákladového nádraží Žižkov, je ke zhlédnutí v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí.

Každý den do 13. března od 11:00 do 19:00 hodin. Poslední den pouze do 17:00 hodin. Více na www.gjf.cz.

Není vůbec jednoduché najít kompromis mezi potřebami města, jeho občanů a investorů, kteří pozemky vlastní.

V Praze chybí chrám lidské tvořivosti

Příklad za všechny: Nákladové nádraží Žižkov. Skomírající areál s unikátní architekturou nádražní budovy, která se téměř jistě brzy stane chráněnou památkou. Zatímco v západní Evropě je bezpočet příkladů, kdy se přestavba podařila, u nás se o tom zatím spíše jen mluví.

"V Praze stále chybí jakýsi chrám lidského života a tvořivosti, který by byl rovnováhou svatovítské katedrály na opačném břehu Vltavy," komentuje historik umění Pavel Kalina čerstvý nápad zřídit v chátrající nádražní budově na Žižkově sídlo Národního filmového archivu.

Idea vytvořit zde kulturní a společenský magnet celé metropole se zrcadlí i v návrzích studentů architektury, které jsou do úterý k vidění v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí.

Výstava získala nádech idealismu

Budoucí architekti nejsou ve svých vizích svázáni finančními omezeními ani touhou investora po výdělku. Výstava nazvaná Pražská nádraží ne/využitá je tak ukázkou funkčních řešení s prvky idealismu. Nicméně Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví upozorňuje, že i tak má výstava velký význam.

"Praha dnes prochází velmi dynamickým - ale z urbanistického hlediska často sporným - vývojem. Ohrožený objekt Nákladového nádraží je jedním z příkladů. Chceme nalézt nové využití areálu, přičemž je v rámci kulturního dědictví zachováme," uvádí Fragner.

Tým studentů by v areálu vybudoval lázně s plovárnou, hřiště a kulturní centrum.

Tým studentů by v areálu vybudoval lázně s plovárnou, hřiště a kulturní centrum.

T. Říha, M. Špičák a N. Dočekal chtějí nádraží využít jako kampus Karlovy

T. Říha, M. Špičák a N. Dočekal chtějí nádraží využít jako kampus Karlovy univerzity.

Organizátoři výstavy poukazují také na to, že při podobně velkých projektech je nejvhodnější vyhlásit mezinárodní architektonickou soutěž. Ta však musí mít podle nich jasné a zároveň nesvazující zadání a zřetelné vyhodnocení. To v Česku zatím moc neumíme.

Zásadní pro další plány na obnovu je žel právě to, čím se studenti nezabývají - peníze. Developeři často tvrdí, že bez státní podpory nemohou bývalé industriální areály využít pro kulturní účely. Sledují hlavně vlastní zájem, tedy postavit a prodat co nejvíc bytů či kanceláří.

"Nová čtvrť ale musí mít spoustu jiných lákadel než jen bydlení, aby natáhla lidi zvenčí. Jenom tak zapadne do organismu celého města," radí vídeňský urbanista Christoph Hrncir.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Určitý počet dní i hostů. Praha by chtěla regulovat službu Airbnb

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Praha bude chtít změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by měli například...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Oslavy výročí Československa potrvají měsíc, budou festivalem v ulicích

orloj, Praha

Národní oslavy sta let Československa začnou 28. září znovuspuštěním staroměstského orloje a vyvrcholí 27. a 28. října...

Najdete na iDNES.cz