Zatím mají v Horkách dva úly, v létě přibudou další tři. Od září budou včelíny součástí výuky a vznikne i kroužek včelařů. | foto: Michal Šula, MAFRA

Škola se vrací k tradici, studenti budou pečovat o úly a stáčet med

  • 1
Střední odborná škola v Horkách na Jizerou na Mladoboleslavsku si otevřela vlastní včelín. Studenti se díky novému vybavení za více než sto tisíc korun naučí vyrábět med i zacházet se včelami. Navíc je budou moci pozorovat ve speciálním skleněném úlu. Škola se tím vrací k prvorepublikové tradici.

Ondřej Klimeš studuje prvním rokem obor zemědělec-farmář na učilišti v Horkách nad Jizerou. Od září se bude v rámci školy chodit starat o včely. "Včelařství mě zajímá a chci se během studia vše naučit, abych mohl pak mít svá vlastní včelstva," konstatoval.

Škola začíná chovat včely a její žáci se o ně budou starat v rámci praxe či kroužku. V Horkách už mají vlastní zahradnictví a koně a nyní se rozhodli svůj záběr rozšířit.

"Chovem včel navazujeme na dávné tradice. Za první republiky měly běžně venkovské školy své včely, protože to přispívalo k opylování stromů," vysvětlil ředitel Středního odborného učiliště a Střední odborné školy Horky nad Jizerou Vratislav Morava s tím, že je to i jejich příspěvek ke zlepšení životního prostředí.

Podle etnografky Polabského muzea Jany Hrabětové se dokonce tato tradice na některých místech přenesla až do 60. a 70. let minulého století.

"Nebyla to ale jen včelstva, venkovské školy mívaly své školní sady, děti se učily pěstovat rostliny. Staral se o to řídící učitel a ten děti s chovem a pěstováním seznamoval," přiblížila Hrabětová.

Poslední "zemědělka" ve Středočeském kraji

Škola podle Moravy jako poslední ve Středočeském kraji vzdělává v oboru zemědělec-farmář. Nastupují tam žáci, kteří mají o zemědělství skutečný zájem. Učitelé se proto snaží i o co největší praktickou výchovu.

A vztah k přírodě si teď budou žáci pěstovat právě u včel. Škola spolupracuje se včelařským svazem, jeho místopředseda je také zároveň hlavním lektorem chovu včel.

Nynější dvě včelstva ještě v létě doplní další tři. Pořízení pěti úlů, patnácti obleků pro skupinu žáků a dalšího včelařského vybavení přišlo asi na 125 tisíc korun. Škola si ho mohla pořídit díky sponzorskému daru. Součástí nového pracoviště je i speciální skleněný úl, díky němuž bude možné pozorovat, co se u včel přesně děje.

Med, který v rámci praxe žáci vytočí, zase zužitkují školní cukráři. "Snažíme se o návaznost našich oborů," vysvětlil Morava.

Od podzimu také v Horkách plánují udělat kroužek chovu zvířat pro děti ze základních škol. Díky němu by se děti dostaly také ke včelám. "Dřív měla každá základní škola své dílny a pozemky, postupně se vše zrušilo a nyní se přichází na to, že to něco mělo do sebe, když se děti učily manuální zručnosti a vztahu k přírodě," poznamenal Morava.