Někteří studenti Univerzity Karlovy jsou nespokojení s kvalitou menz a kolejí (ilustrační snímek).

Někteří studenti Univerzity Karlovy jsou nespokojení s kvalitou menz a kolejí (ilustrační snímek). | foto: archiv

Drahé a špatné jídlo. Studenti Univerzity Karlovy chystají bojkot menz

  • 563
Jídlo v menzách je vzhledem k jeho kvalitě moc drahé, stěžují si někteří studenti Univerzity Karlovy. Na přelomu října a listopadu i kvůli dalším výhradám na jeden den uspořádají symbolický bojkot menz. Kritizují také fungování kolejí. Univerzita ale jejich výtky odmítá.

Protest organizuje se svými spolužáky David Hurný z Přírodovědecké fakulty. Studenti své výtky shrnuli v petici, kterou od května podepsalo přibližně 750 lidí. 

Vysokoškoláci například vyzvali vedení univerzity, aby se o stav kolejí a menz více zajímalo. Vadí jim i cena jídel nebo malá nabídka doplňkových služeb. Chtěli by, aby v menzách bylo možné dostat dezerty, kávu nebo pivo. "Na přelomu října a listopadu plánujeme protestní bojkot menz. Přesný termín zatím není stanovený," řekl iDNES.cz Hurný, který je členem fakultního akademického senátu. 

Student nicméně připouští, že situace se zlepšila po změně ve vedení Kolejí a menz UK (KaM), které ubytování a stravování zajišťují. Loni v září totiž dosavadního ředitele účelového zařízení univerzity Mojmíra Béma nahradil Jiří Macoun. "Celkem se snaží a došlo k některým pozitivním změnám. Je ale potřeba, aby se tato problematika více řešila ve vedení univerzity," míní student.

Nejstarší česká univerzita se kritice brání. Podle mluvčího UK Václava Hájka se kvalitě služeb věnuje dostatečná pozornost a kvůli petici studentů s Macounem jednal rektor Václav Hampl. "V současné době KaM realizují provozně-ekonomický audit zaměřený na analýzu současného stavu. Následně budou přijata další opatření vedoucí ke zvýšení konkurenceschopnosti stravovacích provozů," řekl iDNES.cz Hájek.

Studenti požadují nezávislý audit hospodaření po vzoru ČVUT. Na technice totiž odhalil, že Správa účelových zařízení ČVUT porušovala zákon při dojednávání veřejných zakázek a vedení univerzity kvůli tomu podalo trestní oznámení na neznámého pachatele, jak letos v březnu upozornil server Česká pozice.

Vysokoškoláci z UK chtějí své výtky adresovat i trojici kandidátů, ze kterých akademický senát 25. října vybere nového rektora. Hampla, který je v čele univerzity od začátku roku 2006, nahradí buď prorektor pro rozvoj Stanislav Štech, Tomáš Zima z 1. lékařské fakulty, nebo děkan Filozofické fakulty Michal Stehlík.

Chceme v menzách i kávu, dezerty či pivo, žádají studenti

Nespokojení studenti v září spustili i internetové stránky Transparentní menzy, na kterých hodnotí kvalitu kolejí a menz a vyjmenovali zde i své požadavky. Cena jídel je podle nich vzhledem k velikosti a kvalitě příliš vysoká. "Není třeba zvyšovat počet nabízených jídel, spíše rozšířit nabízený sortiment o kávu, dezerty nebo pivo. Nepochybně by to přilákalo více studentů i dalších zákazníků," uvádějí na webu.

Podle Hájka se ale v uplynulých měsících ve všech menzách rozšířila nabídka nápojů, zeleninových, ovocných a těstovinových salátů i pudinkových pohárů. "Každé první pondělí v měsíci jsou na jídelní lístek zařazena jídla vybrané mezinárodní kuchyně, nebo tématické speciality české kuchyně," doplnil mluvčí.

Student Univerzity Karlovy za celé menu (polévka, hlavní chod, čaj) platí průměrně 44 korun, dalších zhruba 19 korun dostává škola jako dotaci od státu. Podle KaM je cena za jídlo přiměřená. Ovlivňuje ji prý například i to, že zatímco menzy jsou v provozu devět měsíců, náklady na jejich údržbu i platy části zaměstnanců je nutné platit celý rok.

Ubytování na kolejích mírně podražilo

Vysokoškolákům také vadil způsob, jakým si loni v létě sháněli místa na kolejích. "Druhé kolo žádostí probíhalo tak, že se v jeden den otevřely všechny koleje, které univerzita má, a kdo dřív přišel, tak dostal ubytování. Nebyly žádné elektronické pořadníky, takže někteří studenti stanovali přes noc venku," popisuje Hurný.

Univerzita ale upozorňuje, že od letošního roku právě kvůli požadavkům studentů postup změnila. "Provedení rezervace je možné prostřednictvím internetové aplikace bez nutnosti navštívit ubytovací kancelář koleje," uvedly na svém webu KaM. Názory studentů na poskytované služby chce zjistit pomocí dotazníků. 

Ubytování na kolejích UK v letošním akademickém roce mírně podražilo. Nejdražší jednolůžkový pokoj se sociálním zařízením stojí 5 614 korun měsíčně (loni to bylo 5 521), za nejlevnější ubytování ve čtyřlůžkovém pokoji studenti platí 1 699 korun, tedy o dvacet víc než dřív (více čtěte zde).

Univerzita také informovala, že v létě na kolejích rekonstruovala střechy či sociální zařízení a že některé prostory nechala vymalovat. Celkem za to zaplatila 22 milionů.

Koleje a menzy měly podle své výroční zprávy loni rozpočet 450 milionů korun a kalendářní rok zakončily s kladným hospodářským výsledkem.