Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studujte ve 40 zemích světa se stipendiem

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00
Za pár dnů odstartuje na vysokých školách nový akademický rok. Akademická informační agentura (AIA) zveřejňuje začátkem akademického roku aktualizovanou nabídku zahraničních stipendijních pobytů. Stipendia jsou určená studentům a učitelům českých veřejných vysokých škol.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zařiďte si stipendium třeba na letní jazykový kurz ve Slovinsku. Ilustrační foto | foto: Wikimedia Commons


Možnost získání stipendia se týká prakticky všech studijních oborů, stipendijní pobyty na základě mezinárodních bilaterálních smluv nejsou totiž směřovány na konkrétní vysoké školy a univerzity v cizině. Zájemci si v souvislosti se svým studijním oborem sami vyhledají kontakty na patřičné vzdělávací instituce.

Studijní, výzkumné a přednáškové pobyty jsou nabízeny do téměř 40 zemí světa. Kam lze takto vycestovat, závisí na tom, zda je mezi Českou republikou a konkrétní zemí uzavřena bilaterální smlouva. Z dané smlouvy pak také vyplývají podmínky, délka pobytu, počet míst a podobně. Stipendia jsou poskytována na dobu až jednoho akademického roku.

Stipendium pokryje školné i životní náklady

Výše stipendia je pro jednotlivé země různá, obecně však lze říci, že by měla pokrýt jak školné, tak i životní náklady. Úhrada cestovného je ve většině případů zajištěna prostřednictvím domovské vysoké školy.

Info

Bližší informace o stipendiích a zemích, kam lze vycestovat, naleznete na stránkách:


Přihlášky se podávají v akademickém roce, který předchází roku plánované realizace stipendijního pobytu. V akademickém roce 2013/2014 budou tedy vybíráni stipendisté, kteří vycestují v akademickém roce 2014/2015. Výjimkou z tohoto pravidla jsou letní jazykové kurzy. Termíny odevzdání přihlášek stanovuje Ministerstvo školství pro každou jednotlivou zemi,se kterou má ČR uzavřenou bilaterální smlouvu.

A jaké jsou zkušenosti těch, kteří stipendijní pobyty na základě dvoustranných mezinárodních smluv absolvovali?

Argentina: Pětiměsíční studijní pobyt, Universidad de Buenos Aires

"Celkově stáž mohu jen a jen doporučit. Poznala jsem místo, které je na první pohled velmi podobné tomu našemu, což jsem nečekala, ale pod tím povrchem, uměle vytvořeným proevropsky zaměřenou politikou, se skrývá úplně jiný svět. Pro mé studium byla cesta přínosná. V Latinské Americe jsem objevila úplně nové téma pro mou doktorskou práci, které by mě před odjezdem ani nenapadlo, ne proto, že by mi přišlo těžké toto téma zpracovat, ale proto, že u nás tato problematika prostě neexistuje. Zároveň se však jedná o komplikovaný globální problém, který si mohu i v rámci svého studia zde v České republice dovolit zpracovat.
Co se týče jazykových znalostí, nelze očekávat, že by se žádné zlepšení nedostavilo. Jelikož v Argentině není moc možností mluvit česky, celou stáž budete obklopeni jen a jen španělštinou. První dny jsou sice těžké, ale stojí to za to."

Izrael: Osmiměsíční studijní pobyt, Tel Aviv University

"Celkově pro mě byl studijní pobyt velkým přínosem hned v několika oblastech. Věřím, že získání MBA titulu ze zahraničí mi výrazně pomůže v mé budoucí kariéře a získané znalosti využiji jak v profesním životě, tak během zbývajícího studia na Masarykově univerzitě.
Velmi jsem se zlepšila v angličtině, česky jsem během svého pobytu prakticky nemluvila a měla jsem v programu spoustu anglických rodilých mluvčích. Navázala jsem spoustu kontaktů, profesních i osobních, a získala jsem spoustu dobrých přátel z celého světa. Naučila jsem se, jak blízce spolupracovat s lidmi z velmi rozdílných kultur. Poznala jsem Izrael, jeho kulturu a historii, a jsem jím fascinovaná. Můj studijní pobyt v Izraeli byl úžasnou životní zkušeností a ostatním ho mohu jen doporučit!"

Vietnam: Desetiměsíční studijní pobyt, National University in Ho Chi Minh City

"Stáž pro mě měla obrovský přínos ve všech směrech - především však co se týče jazykových znalostí, mezilidských vztahů a vnímání/porozumění kultuře, jak té naší, tak té asijské. Jel bych znovu? Ihned."

Bulharsko: Letní jazykový kurz, Sofijská univerzita Sv. Klimenta Ochridského

"Výborné tři týdny, skvělá organizace, maximální nasazení lektorů, spoustu nových znalostí, mezinárodní přátelství, zážitky, poznání, velký posun v jazykových dovednostech - nejen v bulharštině, ale i v angličtině. Nemám k pobytu žádné výhrady, a kdyby to bylo možné, jela bych zase znova. Uteklo to příliš rychle."

Estonsko: Letní jazykový kurz, Tallinna Ülikool – Univerzita Tallinn

"Jsem ráda, že jsem se mohla učit estonský jazyk, poznat zblízka estonskou historii a kulturu a žít v této zemi. V neposlední řadě mi studijní pobyt umožnil cestovat po krásném koutu Evropy a získat při tom cenné profesní kontakty, které mi mohou přiblížit budoucí možnost delšího studijního pobytu nebo získání pracovních příležitostí v Estonsku."

Maďarsko: Letní jazykový kurz, Debreceni Egyetem

"Na jazykovém kurzu v Debrecenu jsem byl už podruhé a opět jsem byl velmi spokojený. Pomohl mi zejména zlepšit se v praktické komunikaci, a to nejen na hodinách, ale i ve vlastním volném čase. Zároveň mi umožnil blíže nahlédnout do maďarské kultury a poznat nové lidi a nová místa v Maďarsku."

Polsko: Letní jazykový kurz, Uniwersytet Warszawski

"Kurz mi určitě hodně dal, určitě jsem se zlepšila ve svých jazykových znalostech a seznámila se s hodně novými lidmi. Naše skupina byla velmi různorodá, co se týče národností, a proto jsem měla možnost zjistit mnoho zajímavostí z daných států, ze kterých lidé pocházeli. Také jsem ráda, že jsem více poznala polskou kulturu, jídlo a hlavně polské lidi, kteří jsou velmi milí, ochotní a když se dozvěděli, že jsem z Čech, tak byli rádi a chtěli si hned povídat, což bylo někdy i zábavné. Určitě bych to všem, kdo mají zájem, doporučila, jelikož je to skvělé vyplnění prázdnin a získáte plno nových zkušeností."

Slovinsko: Letní jazykový kurz, Univerzita v Lublani

"Letní školu slovinského jazyka vřele doporučuji. Přestože jsem v Lublani strávila pouze dva týdny, byl pro mě jazykový kurz jedinečnou příležitostí. Student prohloubí své jazykové znalosti, nasbírá celou řadu cenných zkušeností, seznámí se s lidmi z mnoha zemí světa a pozná blíže slovinskou historii, kulturu a zvyky. Organizaci letní školy s pestrým doprovodným programem nelze vytknout jedinou věc, proto si možnosti vycestovat na tento jazykový kurz velmi vážím."

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Identikit, který policie vytvořila po dubnovém napadení ženy v obci Vonoklasy.
Ve Vonoklasech neznámý útočník znásilnil ženu. Útočil nejspíš už potřetí

V pátek večer neznámý pachatel v obci Vonoklasy v okrese Praha-západ znásilnil ženu. Jde o třetí podobné napadení v obci, naposledy k útoku došlo před pěti...  celý článek

Vysokoškolské koleje v Harcově
Některé vysokoškolské koleje nepatrně podraží

Pražské univerzitní koleje se během prázdnin opravovaly za miliony korun, od nového akademického roku některé mírně podraží. Například Univerzita Karlova...  celý článek

Pomaturitní jazykový kurz Bohemia Institut
Chcete si udržet statut studenta? Řešením je pomaturitní jazykový kurz

Nedostali jste se po maturitě na vysokou školu, ale chcete zůstat studentem a čerpat studentské výhody? Dejte se na pomaturitní studium jazyka. Statut studenta...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.