Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odborníci prohlédli Svatovítský poklad vystavený na Pražském hradě

  10:07aktualizováno  10:07
Restaurátoři zkontrolovali Svatovítský poklad, který je od loňského prosince vystaven v kapli svatého Kříže na Pražském hradě. Za tu dobu jej vidělo na třicet tisíc lidí. První kontrola po téměř roce, od doby, kdy výstava začala, ukázala, že jsou cenné exponáty v pořádku.

Svatovítský poklad v kapli svatého Kříže na Pražském hradě - relikviářová deska z bývalého kláštera sv. Martina v Trevíru. Restaurátor Norbert Riegel kontroluje stav desky. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Zjišťovali jsme, zda jim prostředí za tu dobu nějak neuškodilo. Teoreticky se totiž může stát, že kvůli neustálému provozu a pohybu lidí, kteří vydechují kysličník uhličitý, budou některé předměty z mědi rezavět," řekl restaurátor Svatovítského pokladu Norbert Riegel a upozornil, že proti poškození se bojuje kvalitní konzervací povrchu předmětu.

Fotogalerie

Několikahodinová akce souvisela i s tím, že lidé z Pražského hradu chtěli zkontrolovat, jak funguje klimatizace v kapli.

"Veškeré technologické zařízení bylo úplně nové a ještě nevyzkoušené. I když jsme ho po celou dobu bedlivě sledovali a výsledky byly dobré, museli jsme vitríny otevřít. Čidla v nich jsou totiž na baterky a ty se musí vyměnit," vysvětlil šéf kulturního oddělení Hradu Václav Beránek.

Zdejší klimatizační zařízení je podle něj unikátní a "ušité přesně na míru". Díky počítači je napojené na internet a experti tak mohou kdykoliv zkontrolovat aktuální klimatické prostředí v jednotlivých vitrínách. "Pokud se hodnoty mění k horšímu, okamžitě dostaneme zprávu. Ale za celý rok se nám to nestalo," popsal Beránek.

V létě při vysokých teplotách museli být experti ve střehu

Svatovítský poklad

Vystaven je jen jeho zlomek. Součástí Svatovítského pokladu, který patří mezi největší chrámové poklady v Evropě, je několik set předmětů, vystaveno je jen 139 nejcennějších. Jeho vznik spadá do 10. století. Vystaven je poprvé od roku 1989. V roce 1929 se katedrála sv. Víta rozrostla o dvě věže a vstupní portál. Vznikla tu i Hilbertova klenotnice, kde je poklad běžně uschován.

Jednou však museli být technici velmi pozorní: v létě, kdy byla pětatřicetistupňová vedra. "V kapli už byly porušeny předepsané hodnoty. Kupodivu stoupala vlhkost. Ale ve vitrínách se klima drželo, mají totiž vlastní systém, který dokáže udržet vhodné prostředí i několik dní, i když je okolí špatné," uvedl Beránek.

Vystavovat tak cenné památky je někdy celkem složité. Něco je vyrobeno z ušlechtilých kovů, něco z kovů obyčejných, další exponáty jsou z tkaniny. Každý tak vyžaduje trochu jiné klima.

"Problém jsou vitríny z překližky nebo dřevotřísky, protože jsou lepeny formaldehydem. Ten je velice agresivní jak vůči lidskému zdraví, tak vůči určitým kovům," vysvětlil Riegel.

Výstava desítek církevních předmětů Svatovítského pokladu potrvá na Pražském hradě dalších devět let.

Autor:Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Další z rubriky

Autobus MHD nepojede, řidiče pobodal hmyz. A náhradníci nejsou

Autobus. Ilustrační foto

Druhým dnem bojuje dopravce Arriva v Praze s nedostatkem řidičů autobusů. Ve středu odpoledne navíc jednoho ze šoférů...

Proti bourání Libeňského mostu se protestuje i bojuje humorem

Jedna z koláží, kde je výrazné obočí Petra Dolínka graficky překresleno na...

Pražští radní v úterý schválili návrh náměstka primátorky Petra Dolínka, který počítá s demolicí Libeňského mostu a...

Zastupitelé o Libeňském mostu nerozhodnou, neprošel program

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Ačkoliv pražští radní za ANO a ČSSD podpořili záměr zbourat Libeňský most kvůli jeho špatnému stavu a na jeho místě a...

Renault Scénic IV 1,6 dCi
Renault Scénic IV 1,6 dCi

r.v. 2016, naj. 6 587 km, diesel
529 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz