Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chtěli mě uplatit, abych nešel k soudu, tvrdí svědek v kauze Janoušek

  10:16aktualizováno  13:28
Na středečním jednání soudu s Romanem Janouškem jeden ze svědků uvedl, že mu kdosi nabízel úplatek za to, aby se neúčastnil rekonstrukce loňské nehody ani následného soudu. Má za to, že nabídka přišla právě ze strany vlivného lobbisty. Ten loni v březnu opilý srazil autem ženu a ujel. Soudce jednání odročil. Žádá nový znalecký posudek.

Roman Janoušek (vpravo) se svým advokátem Vítem Širokým při hlavním líčení u Městského soudu v Praze. (16. července 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Svědek Josef K. uvedl, že se nabídka uskutečnila přes prostředníka. Údajně měl strach a napsal e-mail Janouškovu obhájci Vítu Širokému. Kontaktoval prý také novináře a chtěl mluvit i s vrchní státní zástupkyní v Praze Lenkou Bradáčovou. Na dotaz, zda věc ohlásil policii, řekl, že jí nevěřil poté, co viděl, jak se chovala k panu Janouškovi po zadržení.

Jméno člověka, který mu údajně úplatek nabídl, ale odmítl soudu sdělit.

Široký doplnil, že ho svědek v e-mailech žádal o schůzku. "Myslel jsem si, že se se mnou chce sejít, aby se domluvil, jak má vypovídat a co za to dostane," poznamenal Janouškův obhájce. Dodal, že se se svědkem soukromě nesešel, ani s tímto, ani s žádným jiným. Rád by však u soudu slyšel výpověď novináře, který se s tímto svědkem sešel.

Soudce Tomáš Kubovec uvedl, že kvůli výpovědi Josefa K. předá státní zástupkyni materiály, které má k dispozici. Konkrétně jsou to e-maily mezi svědkem a advokátem Širokým. Soudce chce, aby poté vše příslušné zastupitelství prověřilo.

Svědek Janouška pronásledovala a přivolal policii

Informaci o úplatku si Josef K. nechal až na závěr své výpovědi. Předtím popisoval, jak žena stála před Janouškovým porsche, jak na ni podnikatel dvakrát najel a jak ji poté srazil. Žena podle něj udělala kotoul přes kapotu a dopadla na zem.

Svědek, který stál hned za vozem porsche, poté volal policii a při tom Janouška pronásledoval. Lobbista jel velmi rychle a za jízdy telefonoval. Nakonec vystoupil na Pankráci, opět telefonoval, vrávoral, šel si sednout na lavičku. Tam ho našla policie.

Policistka, která poté u Janouška zasahovala, vypověděla, že se choval slušně. Byl na něm však znát vliv alkoholu. "Byl z něho cítit, špatně artikuloval, musel se i opřít o auto," řekla u soudu. Podle jejího názoru telefonoval s manželkou.

Ptala se ho také na předchozí nehodu a sraženou ženu. "Uvedl, že si na nic nepamatuje," uvedla. 

Další svědek nehody viděl střet z vedlejšího pruhu. Přes auto před sebou dobře viděl horní polovinu těla ženy a část porsche. I on si všiml najíždění, cukání auta směrem k poškozené. Nebyl si však jistý, kde stála v době nárazu. Z jeho pohledu už byla mimo dosah auta u pravého předního kola.

U soudu vypovídal i neurolog kvůli operaci, které se lobbista podrobil (více o operaci zde). Při ní lékaři mimo čerstvého krvácení objevili i starší krevní sraženinu. Ta podle neurologa mohla mít vliv na chování Janouška v době nehody.

Jak přesně se projevila, a zda vůbec, není pode něj možné přesně určit. Mluvil ale o možných poruchách chování, ale i třeba o možné dočasné slepotě. Opakoval, že se nedá vyloučit, že něco z toho vliv mít mohlo. Znalci z oboru psychologie a psychiatrie však dříve vliv sraženiny na Janouškovo chování vyloučili.

Soudce pak jednání odročil a vyžádal si nový znalecký posudek. Ty předchozí se totiž rozcházejí v tom, kde zraněná žena v době nárazu stála.  

Janoušek vyplatil ženě odškodné

Nehoda se stala loni 23. března ve Vyskočilově ulici v Praze 4. Janoušek, kterému policie naměřila při dechové zkoušce přes dvě promile alkoholu, narazil do vozu před sebou. Nehodu však neřešil a jel dál. Po několika desítkách metrů zastavil na světelné křižovatce na červenou.

Řidička nabouraného vozu jej ve snaze incident řešit doběhla.

Tehdy jednapadesátiletá Vietnamka se snažila boucháním do kapoty vozu Janouška přimět, aby vystoupil. Lobbista na to podle obžaloby reagoval tak, že dvakrát s autem popojel proti ženě. Když ani poté cestu neuvolnila, muž se podle žalobkyně v okamžiku rozsvícení zeleného světla na semaforech rozjel. Žena v tu chvíli byla v úrovni pravého světlometu Janouškova vozu.

Fotogalerie

"Zaútočil na ni tím způsobem, že se prudce rozjel vpřed, akceleroval, a to přímo ve směru na poškozenou," píše státní zástupkyně Jana Kadeřábková v obžalobě.

Janoušek se rozjel za šest sekund na rychlost přibližně 34 kilometrů za hodinu, podle žalobkyně tak musel minimálně vědět, že může cizinku usmrtit. Způsobil jí otok mozku, což ji podle lékařů ohrožovalo na životě. Zachránil ji prý pouze včasný zásah záchranné služby.

Žena strávila v nemocnici přibližně měsíc a půl. Janoušek s ní uzavřel dohodu o narovnání a podle obžaloby jí zaplatil 900 tisíc korun.

Žalobkyně nyní viní Janouška z pokusu o vraždu a ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí až 18 let vězení

Březen 2012. Opilý Roman Janoušek hledá doklady a děkuje policii:

Autor:Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Žena odložila kojence u domu a odletěla z Česka, venku byl jeden stupeň

Ilustrační snímek

Pražští policisté podezírají z pokusu o vraždu ženu, která nechala šestitýdenní dítě před neobývaným domem v Praze 4....

Další z rubriky

Na Pražském okruhu havaroval kamion s cisternou, tvořily se kolony

Nehoda cisterny na Pražském okruhu před sjezdem na Ořechov

Provoz na 18. kilometru Pražského okruhu ve směru k letišti od dopoledne komplikovala havárie cisterny. Během nehody...

Škoda Auto ustoupila od pracovních sobot, odbory nadále hrozí stávkou

Škoda Auto zahájila sériovou výrobu nového kompaktního SUV Karoq v závodě...

Odboráři v automobilce Škoda odmítli další nabídku firmy na růst mezd, a to o 7,5 procenta. Naopak pokračují v přípravě...

V Královské zahradě roste královská květina, Pražský hrad zve na Předjaří

Královská zahrada Pražského hradu nabízí na Předjaří 2018 i letos výlet do...

V Empírovém skleníku v Královské zahradě na Pražském hradě začala v pátek výstava jarních květin. Předjaří je věnováno...

Najdete na iDNES.cz