Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda může dokončit změny v pražské ODS. Do vedení chce i Bendu

  15:52aktualizováno  22:38
Primátor Bohuslav Svoboda má šanci dokončit personální revoluci v pražské ODS, kterou začal na podzim, když dokázal bleskově vyjednat novou koalici s TOP 09. Je jasným favoritem na post lídra pražských občanských demokratů a už skládá tým, s nímž chce ODS v hlavním městě vést. Když Svobodovi vše vyjde, bude místopředsedou i poslanec Marek Benda.

Primátor Bohuslav Svoboda je jasným favoritem volby nového šéfa pražské ODS. Sestavuje už i tým lidí, které by rád viděl na pozicích místopředsedů. | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Je to věc, která se tu tak nějak vznáší," řekl nejprve iDNES.cz Benda. Pak ale přímo přiznal: "Mluvil jsem o tom s panem primátorem."

To, že by Svoboda právě Bendu ve vedení pražské ODS jako místopředsedu rád viděl, potvrdil iDNES.cz i zdroj blízký primátorovi. Alternativou k Bendovi je starosta Prahy 4 Pavel Horálek.

Marek Benda

I poslanec Benda, s nímž Svoboda jednal o možnosti, aby byl v novém vedení pražské ODS, má ale za sebou skandál. V roce 2009 vyšlo najevo, že jeho rigorózní práce na právech v Plzni nesplňovala pravidla pro počet normostran

Benda ale zároveň patří v ODS mezi poslance nejloajálnější k premiérovi Petru Nečasovi. A Nečasova jasná podpora sehrála loni na podzim velkou roli, když Svoboda převezl své odpůrce z pražské ODS a i když za ním stála menšina v klubu zastupitelů občanských demokratů, dohodl a podepsal koalici s TOP 09.

Tehdejší šéf pražské ODS Boris Šťastný a další primátorovi kritici to po jasné Nečasově přímluvě museli skousnout a koaliční smlouvu také podepsat. (podrobnosti zde) Šťastný pak rezignoval.

Pokud vše na pondělní pražské volební konferenci občanských demokratů poběží podle Svobodova scénáře, měli by se ve vedení objevit i šéf ODS z Prahy 9 Tomáš Portlík a za Prahu 5 náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček.

Svoboda získal na nominačních konferencích podporu ve dvanácti obvodech z patnácti a bude mít jediného soupeře o post předsedy, exposlance Jiřího Janečka z Prahy 11, který Svobodovi vytýká právě koalici s TOP 09. (více zde) Janečka ale podpořil jen jeho region - tedy Praha 11.

Primátor chce odstřihnout starou gardu

Současný pražský primátor se snaží odstřihnout od vlivu v ODS "starou gardu", která byla zvyklá na úzkou spolupráci s ČSSD, prakticky bez ohledu na to, jak volby v Praze dopadnou. Ať přímo v koalici, nebo jako s tichým "smluvně-opozičním" společníkem.

I Svobodovi odpůrci v pražské ODS vědí, že hlavní bitva se odehraje o pozice místopředsedů. Na post lídra totiž nemají podobně těžkou váhu, jakou je nyní primátor.

Svoboda vybídl současné místopředsedy Rudolfa Blažka, Pavla Klegu i Tomáše Chalupu, ať sami odstoupí. Ze současné sestavy místopředsedů je mu blízký jen radní Josef Nosek, bývalý starosta Prahy 8. Lidé okolo Svobody počítají s tím, že zejména ministrovi životního prostředí Chalupovi, který byl dříve starostou na Praze 6, se z užšího vedení regionální ODS nebude chtít a mohl by dokonce bojovat o post prvního místopředsedy pražských občanských demokratů.

Pokud Svoboda na konferenci uspěje, může to být jen předstupeň k jeho kandidatuře do vedení celostátní ODS. "Myslím si, že by bylo dobře, kdyby pražská ODS měla ve vedení strany zástupce. Budeme se snažit, abychom někoho vygenerovali," řekl už dříve iDNES.cz primátor.

Ve stranickém životě podle něj musí člověk počítat s tím, že bude nominován. "Protože to je vlastně i smysl té práce, ovlivňovat ten děj," prohlásil Svoboda.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Najdete na iDNES.cz