Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda může dokončit změny v pražské ODS. Do vedení chce i Bendu

  15:52aktualizováno  22:38
Primátor Bohuslav Svoboda má šanci dokončit personální revoluci v pražské ODS, kterou začal na podzim, když dokázal bleskově vyjednat novou koalici s TOP 09. Je jasným favoritem na post lídra pražských občanských demokratů a už skládá tým, s nímž chce ODS v hlavním městě vést. Když Svobodovi vše vyjde, bude místopředsedou i poslanec Marek Benda.

Primátor Bohuslav Svoboda je jasným favoritem volby nového šéfa pražské ODS. Sestavuje už i tým lidí, které by rád viděl na pozicích místopředsedů. | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Je to věc, která se tu tak nějak vznáší," řekl nejprve iDNES.cz Benda. Pak ale přímo přiznal: "Mluvil jsem o tom s panem primátorem."

To, že by Svoboda právě Bendu ve vedení pražské ODS jako místopředsedu rád viděl, potvrdil iDNES.cz i zdroj blízký primátorovi. Alternativou k Bendovi je starosta Prahy 4 Pavel Horálek.

Marek Benda

I poslanec Benda, s nímž Svoboda jednal o možnosti, aby byl v novém vedení pražské ODS, má ale za sebou skandál. V roce 2009 vyšlo najevo, že jeho rigorózní práce na právech v Plzni nesplňovala pravidla pro počet normostran

Benda ale zároveň patří v ODS mezi poslance nejloajálnější k premiérovi Petru Nečasovi. A Nečasova jasná podpora sehrála loni na podzim velkou roli, když Svoboda převezl své odpůrce z pražské ODS a i když za ním stála menšina v klubu zastupitelů občanských demokratů, dohodl a podepsal koalici s TOP 09.

Tehdejší šéf pražské ODS Boris Šťastný a další primátorovi kritici to po jasné Nečasově přímluvě museli skousnout a koaliční smlouvu také podepsat. (podrobnosti zde) Šťastný pak rezignoval.

Pokud vše na pondělní pražské volební konferenci občanských demokratů poběží podle Svobodova scénáře, měli by se ve vedení objevit i šéf ODS z Prahy 9 Tomáš Portlík a za Prahu 5 náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček.

Svoboda získal na nominačních konferencích podporu ve dvanácti obvodech z patnácti a bude mít jediného soupeře o post předsedy, exposlance Jiřího Janečka z Prahy 11, který Svobodovi vytýká právě koalici s TOP 09. (více zde) Janečka ale podpořil jen jeho region - tedy Praha 11.

Primátor chce odstřihnout starou gardu

Současný pražský primátor se snaží odstřihnout od vlivu v ODS "starou gardu", která byla zvyklá na úzkou spolupráci s ČSSD, prakticky bez ohledu na to, jak volby v Praze dopadnou. Ať přímo v koalici, nebo jako s tichým "smluvně-opozičním" společníkem.

I Svobodovi odpůrci v pražské ODS vědí, že hlavní bitva se odehraje o pozice místopředsedů. Na post lídra totiž nemají podobně těžkou váhu, jakou je nyní primátor.

Svoboda vybídl současné místopředsedy Rudolfa Blažka, Pavla Klegu i Tomáše Chalupu, ať sami odstoupí. Ze současné sestavy místopředsedů je mu blízký jen radní Josef Nosek, bývalý starosta Prahy 8. Lidé okolo Svobody počítají s tím, že zejména ministrovi životního prostředí Chalupovi, který byl dříve starostou na Praze 6, se z užšího vedení regionální ODS nebude chtít a mohl by dokonce bojovat o post prvního místopředsedy pražských občanských demokratů.

Pokud Svoboda na konferenci uspěje, může to být jen předstupeň k jeho kandidatuře do vedení celostátní ODS. "Myslím si, že by bylo dobře, kdyby pražská ODS měla ve vedení strany zástupce. Budeme se snažit, abychom někoho vygenerovali," řekl už dříve iDNES.cz primátor.

Ve stranickém životě podle něj musí člověk počítat s tím, že bude nominován. "Protože to je vlastně i smysl té práce, ovlivňovat ten děj," prohlásil Svoboda.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Libeňský most chce Praha nahradit novým. Není to bourání, tvrdí Dolínek

Na pražský Libeňský most se vrátila doprava (3. března 2018).

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, který musel být kvůli špatnému stavu nedávno na několik týdnů...

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Za zbití číšníka policie obvinila pět Nizozemců, dva chce do vazby

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Pražští kriminalisté obvinili z těžkého ublížení na zdraví dva ze sedmi cizinců, kteří v centru napadli číšníka, jenž...

Najdete na iDNES.cz