Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svržené vedení Počernic zůstává v čele radnice, volba nového je neplatná

  10:46aktualizováno  17:10
Starostka i radní Prahy 20, které v pondělí odvolali opoziční zastupitelé, zůstanou ve svých funkcích. Ministerstvo vnitra potvrdilo předběžné stanovisko magistrátu, který tento akt a následnou volbu nového vedení Horních Počernic označilo za neplatný.

Volba starosty Žabovřesk | foto: Radek Miča, MAFRA

"Tato volba je zcela neplatná a porušuje nejen základní demokratické postupy, ale i principy lidské slušnosti a zároveň i příslušné zákonné normy," řekla k převratu na radnici Hana Moravcová, která po volbách v roce 2010 usedla do křesla starostky za Šanci pro Počernice.

Z této funkce ještě také svolávala jednání zastupitelstva na pondělí , kde měla v plánu projednat rozpočet obce na tento rok.

"Řada zastupitelů se nemohla zúčastnit a řádně se omluvila. Proto se jednání zrušilo s tím, že jej posuneme na nejbližší možný termín," vylíčila Moravcová svůj postup.

Jenže nadpoloviční většina zastupitelů se v pondělí sešla. Z pětadvaceti jich dorazilo čtrnáct. "Někteří z nás ani neobdrželi informaci o tom, že se zastupitelstvo nekoná. Nehledě na to, že zrušení jednání nebylo procesně správně provedeno," kritizoval postup Ivan Liška (dříve ODS, nyní za Nezávislé Horní Počernice)

Právě Liška býval starostou Horních Počernic dvacet let až do roku 2010 a byl to on, kdo byl přítomnými zastupiteli zvolen "novým" starostou.

Důvod, proč se teď o starostenské křeslo hlásí dva lidé, je podle Lišky ten, že nefungovala komunikace. "Měli jsme nedostatek informací, ale také nám vadilo, že se zdržuje dostavba mateřské školy, a přitom na ni jsou peníze," tvrdil Liška.

"Důvodem zdržení stavby je fakt, že projekt, který zadávalo minulé vedení radnice, byl zbytečně předražený a hrozilo i další zvýšení nákladů přes vícepráce. Naším cílem je postavit školku za vysoutěženou cenu bez dalších zbytečných nákladů," prohlásila zastupitelka Alena Štrobová z původního vedení radnice.

Magistrát za podpory ministerstva volbu zneplatnil

V pátek byla však volba nového vedení Horních Počernic oficiálně prohlášena za neplatnou. Předběžné stanovisko pražského magistrátu potvrdilo i ministerstvo vnitra. Starostkou Prahy 20 tak i nadále zůstává Hana Moravcová.

Zástupci radnice rozhodnutí vítají. ČTK to řekl místostarosta Petr Herian z Šance pro Počernice, který zároveň oznámil, že je ochoten dát svoji funkci k dispozici. Uvedl, že tím chce zklidnit napjatou atmosféru a vyzvat zastupitele, aby přestali bojovat o moc a začali jednat o budoucnosti Horních Počernic.

Neoprávněně zvolený "nový" starosta Ivan Liška v oficiálním vyjádření v minulých dnech zdůvodňoval pokus o odvolání vedení radnice obavami o další chod obce. Vládnoucí Šance pro Počernice prý ztratila v obci většinový podíl hlasů, a tedy schopnost prosazovat své cíle.

S vyjádřením ministerstva a magistrátu podle svých slov nesouhlasí, domnívá se, že bylo politicky ovlivněno. "Je to jednostranné a nahodilé posouzení. Zrušení zastupitelstva neproběhlo podle práva," řekl Liška. Opozice bude podle něj uvažovat o tom, že se obrátí na soud.

Autoři: ,Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Další z rubriky

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

Při hromadné nehodě se na Benešovsku těžce zranili dva lidé

Při hromadné nehodě se u Městečka na Benešovsku těžce zranily dvě osoby, které...

Hromadná dopravní nehoda se stala u vesnice Městečko na Benešovsku. Na místo letěly záchranářské vrtulníky pro dvě...

Proti bourání Libeňského mostu se protestuje i bojuje humorem

Jedna z koláží, kde je výrazné obočí Petra Dolínka graficky překresleno na...

Pražští radní v úterý schválili návrh náměstka primátorky Petra Dolínka, který počítá s demolicí Libeňského mostu a...

Najdete na iDNES.cz