Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zavřete truhlárnu, ohrožuje žáky, žádá pražská škola. Radnice firmu brání

  20:18aktualizováno  20:18
Vedení pražské Taneční školy tvrdí, že její žáky ohrožují auta truhlářské firmy. Vyzvala proto Prahu 5, aby firmě vypověděla nájemní smlouvu. Společnost se ale brání: podle ní je chce taneční centrum jen vystrnadit. Sama radnice říká, že je bezpečnost žáků zajištěna dostatečně.

Ředitel školy tvrdí, že provoz u sousední truhlárny ohrožuje žáky a učitele. | foto: Taneční centrum Praha

Sto padesát žáků a padesát pedagogů ohrožených na životě. Takto dramaticky popisuje ředitel konzervatoře Taneční centrum Praha Antonín Schneider situaci v areálu u ulice Pod Žvahovem v Praze 5, kde kromě tanečního centra a prvního stupně ZŠ Kořenského sídlí i firma Dantik, jež se věnuje výrobě a restaurování obrazových rámů.

Ta má v areálu výrobnu, jednu ze svých prodejen a také sklad. Právě proto denně ke dvěma budovám, které firma využívá, přijíždějí zákazníci v automobilech a nákladní vozy s dodávkami materiálu.

„Kvůli neustále projíždějícím autům nebo couvajícím náklaďákům se nám dlouhodobě nedaří zajistit bezpečnost našich žáků,“ říká Schneider a jako příklad uvádí incident z letošního června, kdy jeden z nákladních automobilů narazil vrchem kabiny do kovové příjezdové brány, kolem které se v té době pohybovalo několik žáků tanečního centra.

Událost skončila podle vedení konzervatoře jen vystrašenými žáky, ale v budoucnu by mohlo dojít i ke zraněním. Škola proto vyzývá Prahu 5, aby firmě Dantik vypověděla nájemní smlouvu.

Podle radnice Prahy 5, která má celý areál ve správě, je však bezpečnost žáků zajištěna dostatečně. „Nemyslím si, že by ta situace byla riziková. Přesto jsme ale před prázdninami zprovoznili měřič rychlosti, který hlídá maximální povolenou rychlost deset kilometrů v hodině,“ říká místostarosta Prahy 5 Vít Šolle (KDU-ČSL), na kterého spolu s radním Pavlem Richterem (TOP 09) podalo Taneční centrum Praha trestní oznámení. Druhý jmenovaný se kvůli obavám z kroků vedení tanečního centra k situaci odmítl vyjádřit bez konzultace s právníky.

O maximální bezpečnost žáků podle slov majitele Danila Česala usiluje i firma Dantik. „Posunuli jsme začátek pracovní doby tak, aby se auta nepotkávala s žáky, kteří jdou do školy. Ve spolupráci s radnicí jsme do areálu instalovali například retardéry a to, kdo do areálu vjíždí, kontrolujeme pomocí videotelefonu před branou,“ vyjmenovává Čekal.

Nejde o veřejnou vybavenost

Problém je však podle Schneidera také v tom, že přítomnost firmy v areálu neodpovídá platnému územnímu plánu a Dantik je tak v místě neoprávněně. Pozemek, na kterém se areál rozkládá, je totiž označen jako takzvaná veřejná vybavenost. „Do toho podnikání firmy Dantik nespadá,“ říká Schneider.

Fotogalerie

Podle mluvčího Institutu plánování a rozvoje Adama Švejdy současný územní plán skutečně nedovoluje, aby na ploše, která je vymezena jako veřejná vybavenost, byla výrobna. „Navíc pokud se jedná o truhlářskou dílnu, tak hraje roli i hluk a prašnost,“ říká Švejda.

Firma Dantik však argumentuje tím, že slouží zároveň i jako školské zařízení, do jehož dílen docházejí truhlářští učni. Navíc jde podle majitele spolu s výtkami ohledně bezpečnosti pouze o zástupné důvody pro to, aby celý areál získal ředitel tanečního centra Schneider pro své podnikání. Podobný názor má také radní Prahy 5 Šolle. „Pan Schneider má na firmu Dantik spadeno už asi deset let,“ poznamenává radní.

Nová bezpečnostní opatření?

Vedení konzervatoře chce kvůli bezpečnosti od 1. září zavést zpřísněná bezpečnostní opatření v celém areálu. Přístup do něj by podle představ ředitele Schneidera měli mít pouze pracovníci tanečního centra a ZŠ Kořenského, žáci obou škol a jejich rodiče, zaměstnanci firmy Dantik a také zástupci městské části. Ostatní osoby, tedy i zákazníci truhlářské firmy, se mají v areálu pohybovat jen v doprovodu oprávněné osoby.

„Odpovědnost za zdraví žáků má ředitel školy. Pokud by se něco stalo, vina by padla na mě,“ vysvětluje Schneider, proč by měla taneční škola na pohyb v areálu dohlížet.

S novými pravidly nesouhlasí městská část. „Je přinejmenším zvláštní, pokud chce jeden z nájemníků zavádět opatření, ke kterým není kompetentní. Není prostě možné, aby jeden nájemník nějakým způsobem hlídkoval u hlavního vchodu a omezoval přitom jiného nájemníka,“ říká radní Šolle. Radnice by prý takový krok nemohla tolerovat.

„Doufám však, že k ničemu podobnému nakonec nedojde,“ uvádí Šolle a dodává, že v nájemních smlouvách se nájemníci zavázali, že budou akceptovat v areálu přítomnost osob, které souvisí s činností kteréhokoliv dalšího nájemníka.
Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Další z rubriky

VIDEO: Opilého řidiče dodávky vystřídal ještě větší opilec a boural

Opilec za volantem

Hned dva opilé řidiče ve stejném autě zastavili v neděli policisté v Červeném Újezdu na Praze-západ. Nejdřív zabavili...

Dolínek: Pokud bude Libeňský most památkou, doprava se tam vrátí za osm let

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

V případě, že ministerstvo kultury prohlásí pražský Libeňský most památkou, obnoven a znovu zprovozněn bude nejdříve za...

VIDEO: Vidět skrz hustý dým při požáru hotelu pomáhala hasičům termovize

Plameny a dým. Takhle to vypadalo v místě požáru. Podívejte se na záběry z...

Sobotní požár hotelu Eurostars David v Praze, který si vyžádal čtyři životy, se stále vyšetřuje. Při hledání lidí...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR TESTER SYSTÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 28 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz