Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavná éra smíchovské Tatry začala před 160 lety. Nahradil ji obchoďák

  20:39aktualizováno  20:39
Je to přesně 160 let od chvíle, kdy na Smíchově vznikla slavná továrna na tramvaje Ringhoffer-Tatra. Do dnešních dnů z ní nezůstalo téměř nic. Ocel nahradilo sklo obchodních a kancelářských center. Vagony nahradil byznys.

Celkový pohled na areál Ringhofferovy továrny v okolí dnešní Stroupežnického ulice kolem roku 1895. Místo továrny v levé části dnes stojí blok administrativního a obchodního centra. | foto: Archiv Muzea hl. m. Prahy

Slavná strojírenská továrna změnila tehdejší předměstí k nepoznání. Právě odsud vyjížděly desetitisíce tramvají či železničních vagonů do světa, mezi nimi salonní vlak rakouského císaře Františka Josefa I., rumunského krále nebo tureckého paši. Ale třeba i petřínská lanovka.

Kdo si vzpomene, jak vypadal Smíchov před patnácti lety, jistě by neřekl, že tak obrovská továrna vznikla z malé dílničky na pivovarské kotle, kterou na Starém Městě založil chudý kotlářský tovaryš František Ringhoffer.

Fotogalerie

"Přivandrovalec" z Uher se postupně vypracoval, ale až jeho vnuk pochopil, co si žádá doba příznačně nazývaná "století páry".

 František Ringhoffer II. zakládá v roce 1852 mezi ulicemi Plzeňská a Kartouzská na Smíchově fabriku svými výrobky orientovanou mimo jiné na železniční dopravu.

Z podnikatele se stal šlechtic

Závod se postupně rozrůstá na další pozemky, oslabuje konkurenci a brzy je Ringhoffer jedním z nejvýznamnějších průmyslníků v Rakousku - Uhersku. S tím samozřejmě přichází i společenská prestiž. František se stane nejdříve starostou Smíchova, pak je vyznamenán rytířským řádem, stává se poslancem a záhy je povýšen do šlechtického stavu.

Pak přichází první světová válka, během níž Ringhofferovy závody vyrobily na 20 tisíc vagonů. Postupně firma skupuje další vagonky, aby se stala největším výrobcem vagonů na světě.

V roce 1938 se rodina přihlásila k říšskoněmecké národnosti, což bezprostředně po druhé světové válce znamenalo jediné - znárodnění. Fabrika, nyní s názvem Vagonka Tatra Smíchov (již dříve koupila kopřivnickou automobilku), vyrábí nákladní železniční vozy, tramvaje a trolejbusy. V 60. letech spadá pod ČKD Praha.

Závod se kulatého výročí nedožil

Ze Smíchova i nadále vyjíždějí tisíce tramvajových vozů zejména do východního bloku a závod je největším výrobcem tohoto dopravního prostředku na celém světě. A tak to bylo až do 90. let minulého století. Jednou z nejslavnějších byla tramvaj T3, které fabrika dodala mezi lety 1962 a 1989 celkem 13713 kusů do 47 světových měst.

Politické a ekonomické změny strojírenský podnik nepřežil. Nejdříve je pod značkou Siemens přesunut na Zličín, v roce 2011 zanikl úplně.

Tam, kde na Smíchově kdysi proudily davy dělníků, dnes proudí tisíce lidí za nákupy. Z průmyslového centra Prahy je centrum obchodní. Z obrovské továrny až na zdobné průčelí v Plzeňské ulici a secesní vilu ukrytou za moderní prosklenou budovou v Kartouzské nezůstalo nic.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Mladý řidič přejel chodce v Kosmonosech a ujel, pak se policii přiznal

Mladý řidič zabil chodce na silnici v Kosmonosech. (24.9.2018)

Mladoboleslavská policie vyšetřuje tragickou nehodu, která se stala v neděli ve večerních hodinách v Kosmonosech. Mladý...

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Dopravní odbor Prahy 7 nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Trojská lávka.

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné...

Najdete na iDNES.cz