Autoři modelu Dobříše Josef Tichý (vlevo) se svým zeťem Tomášem Wildou.

Autoři modelu Dobříše Josef Tichý (vlevo) se svým zeťem Tomášem Wildou. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Tchán se zeťem stvořili keramický model Dobříše. Je v něm na 500 domů

  • 0
Dobříšské muzeum vystavuje unikát, keramický model města. Ten zobrazuje Dobříš tak, jak vypadala v dobách první republiky. Jeho autory jsou místní patriot Josef Tichý a jeho zeť Tomáš Wilda. Model postavili jednak podle dobových fotografií, ale také podle toho, jak si Tichý sám Dobříš pamatuje.

Když před pěti lety dobříšského rodáka Josefa Tichého porazilo auto, myslel si, že už na kolo nikdy nesedne a se vším hezkým v jeho životě je konec. Dopadlo to ale nakonec úplně jinak.

Model Dobříše

Zatím je z modelu vystaveno 500 domků a přibližně tisíc figurek obyvatel Dobříše a domácích zvířat, které dotvářejí kolorit města. Je vystaven v dobříšském muzeu (v depozitáři na Mírovém náměstí).

Během delšího terapeutického pobytu si poprvé vyzkoušel práci s hlínou. Uzdravil se a keramika se mu zalíbila natolik, že u ní už zůstal. Od té doby se bývalý slévač, nyní penzista, věnuje keramice denně. Sklep rodinného domku jeho dcery se změnil v dílnu a keramika v "náboženství" – věnuje se jí i jeho zeť, občas pomáhají i dnes již dospělá vnoučata.

"Nikdo mě to nenaučil, učil jsem se vlastními chybami. Hlíny je v okolí dost a je to uklidňující práce. Každé dopoledne se zavřu v dílně s keramickou pecí," líčí svou zálibu pětasedmdesátiletý muž.

Místní muzeum díky tomu vystavuje unikát – zmenšený keramický model dobříšského náměstí, jak vypadalo v době první republiky. Vlastně jakousi středočeskou obdobu Langweilova modelu Prahy. Ten je ovšem papírový.

Model Dobříše zobrazil 1. základní školu na Komenského náměstí.

"Nikdy jsem ho neviděl," přiznává Tichý. Do Prahy moc nejezdí, Dobříš má rád kvůli její krásné přírodě s bohatstvím lesů. V posledních letech se však zaměřuje spíš na architekturu.

Holubník s holuby a vozík se sudy

Podle dobových fotografií skládá metr po metru obrázek historického náměstí, které chce zachytit i s dobovou atmosférou. Pod jeho rukama se kupí domečky s dvorky a zahrádkami, vše je provedeno do nejmenších detailů.

Zachytil například i holubník s holuby, miniaturní pumpu na vodu i na benzin, vozíky naložené sudy, husy a kozy, koňské povozy, trhovce, jak nabízejí své zboží. Návštěvník muzea podvědomě očekává, kdy uslyší živé hlasy, když vidí, jak selka sype slepicím zrní a zedníci míchají maltu.

"Leccos si ještě pamatuju, ale všechno se mění. Některé domy nenávratně zmizely, jiné se přestavují," vzpomíná Tichý. Zmizel lihovar, kašna před školou, pryč je rybník.

Před několika dny model náměstí definitivně dokončili. "Model je náš, muzeum ho má zapůjčené. Jednou si ho vezmeme domů nebo někomu nabídneme. Mít ho v krabicích na půdě jako vláčky by byla škoda," doplnil ho zeť Tomáš Wilda, městský strážník.