Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telefonní budky stále ubývají. A když skončí, čtou se v nich i knihy

  12:50aktualizováno  12:50
V dnešní době, kdy má skoro každý mobilní telefon, už nás volat z budky na veřejném místě ani nenapadne. Byly ale doby, kdy se před nimi stály fronty, ale to už jen do filmů pro pamětníky. Telefonní automaty mizí například i z vestibulů pražského metra.

Nové technologie likvidují staré telefonní automaty. V podchodu stanice metra Karlovo náměstí u vstupu z Palackého náměstí je už jen jeden z původních čtyř. | foto: Jan David, Metro.cz

Historie budek

První telefonní budka se v Praze objevila v roce 1911. V prvních letech se z ní volající ohlašovali do telefonu slovy: „Ha hej“.

  • Největší rozmach u nás zažily budky ve dvou obdobích. Nejprve za éry socialismu, kdy se na vlastní telefon čekalo i několik let a nebylo tolik ústředen. Druhý vrchol přišel ve druhé polovině 90. let minulého století, kdy počet budek dosáhl asi 30 000 kusů. Nyní jich je asi třetina.
  • Svou roli hrály budky také ve filmovém průmyslu. Často se objevovaly ve starších kriminálkách, klíčová byla budka ve snímku Telefonní budka a specifickou roli jakéhosi teleportu hrála v Matrixu.

V květnu roku 1945 slíbil na začátku Pražského povstání americký generál Patton, že se ozve z telefonní budky na Václavském náměstí. V dnešní době by už řešil kontakt s USA jinak. Přesto může telefonát z budky třeba i zachránit život.

Počet budek, které má na starost Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a jsou tedy dotovány státem, klesl letos v Česku na 5158 automatů. Povinné jsou jen v obcích do 1500 obyvatel. „Někteří starostové ale dokonce trvají na tom, že budku prostě nechtějí,“ uvádí mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Jestli za několik let úplně vymizí, je těžké předjímat. „Pravidelně dochází k přezkumu, jak jsou využívané a potřebné,“ doplňuje Drtina.

Dalších několik tisíc budek provozuje O2 na komerční bázi. Ještě v roce 2000 jich byly v Praze čtyři tisíce, aktuální počet je 1629. Že jsou ale telefonní budky stále užitečné, dokazuje 200 tisíc hovorů ročně na tísňové linky či hovory v krizových situacích. Zhruba desetina hovorů směřuje na Linku bezpečí.

Zrušené budky se likvidují ekologicky. „Máme specifickou firmu, která provádí demontáž budek,“ říká mluvčí společnosti O2 Kateřina Mikšovská. Ty vyřazené odkupují od O2 ze skladu ve Středních Čechách nadšenci z projektu Knihobudka. „Vykupujeme je až ve chvíli, kdy máme zajištěný finanční plán. Poptávky máme každý měsíc, ale vždy záleží na financích,“ upřesňuje za projekt Pavel Železný.

Knihobudka ve Všeobecné fakultní nemocnici.

V Praze je knihobudek deset a chystají se další. Náklady na jednu jsou 25 tisíc korun. „V Praze 10 udělali podobnou za 55 tisíc korun a na Praze 6 dokonce za sto tisíc. Jsme tedy rádi, že dokážeme udržet náklady na polovině či dokonce čtvrtině oproti konkurenčním projektům,“ dodává Železný.

Autor: Metro.czNejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

VIDEO: Řidiči ignorují pruhy pro autobusy. Vztyčí prostředník a neuhnou

Vrchlického ulice v Praze 5. Typické místo, kde řidiči aut jezdí ve špičkách i...

Jízdní pruhy pro autobusy mají zajistit, aby vůz MHD neuvázl v koloně aut a nenabíral zpoždění. V Praze je jich...

Další z rubriky

Najdete na iDNES.cz