Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telefonní budky stále ubývají. A když skončí, čtou se v nich i knihy

  12:50aktualizováno  12:50
V dnešní době, kdy má skoro každý mobilní telefon, už nás volat z budky na veřejném místě ani nenapadne. Byly ale doby, kdy se před nimi stály fronty, ale to už jen do filmů pro pamětníky. Telefonní automaty mizí například i z vestibulů pražského metra.

Nové technologie likvidují staré telefonní automaty. V podchodu stanice metra Karlovo náměstí u vstupu z Palackého náměstí je už jen jeden z původních čtyř. | foto: Jan David, Metro.cz

Historie budek

První telefonní budka se v Praze objevila v roce 1911. V prvních letech se z ní volající ohlašovali do telefonu slovy: „Ha hej“.

  • Největší rozmach u nás zažily budky ve dvou obdobích. Nejprve za éry socialismu, kdy se na vlastní telefon čekalo i několik let a nebylo tolik ústředen. Druhý vrchol přišel ve druhé polovině 90. let minulého století, kdy počet budek dosáhl asi 30 000 kusů. Nyní jich je asi třetina.
  • Svou roli hrály budky také ve filmovém průmyslu. Často se objevovaly ve starších kriminálkách, klíčová byla budka ve snímku Telefonní budka a specifickou roli jakéhosi teleportu hrála v Matrixu.

V květnu roku 1945 slíbil na začátku Pražského povstání americký generál Patton, že se ozve z telefonní budky na Václavském náměstí. V dnešní době by už řešil kontakt s USA jinak. Přesto může telefonát z budky třeba i zachránit život.

Počet budek, které má na starost Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a jsou tedy dotovány státem, klesl letos v Česku na 5158 automatů. Povinné jsou jen v obcích do 1500 obyvatel. „Někteří starostové ale dokonce trvají na tom, že budku prostě nechtějí,“ uvádí mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Jestli za několik let úplně vymizí, je těžké předjímat. „Pravidelně dochází k přezkumu, jak jsou využívané a potřebné,“ doplňuje Drtina.

Dalších několik tisíc budek provozuje O2 na komerční bázi. Ještě v roce 2000 jich byly v Praze čtyři tisíce, aktuální počet je 1629. Že jsou ale telefonní budky stále užitečné, dokazuje 200 tisíc hovorů ročně na tísňové linky či hovory v krizových situacích. Zhruba desetina hovorů směřuje na Linku bezpečí.

Zrušené budky se likvidují ekologicky. „Máme specifickou firmu, která provádí demontáž budek,“ říká mluvčí společnosti O2 Kateřina Mikšovská. Ty vyřazené odkupují od O2 ze skladu ve Středních Čechách nadšenci z projektu Knihobudka. „Vykupujeme je až ve chvíli, kdy máme zajištěný finanční plán. Poptávky máme každý měsíc, ale vždy záleží na financích,“ upřesňuje za projekt Pavel Železný.

Knihobudka ve Všeobecné fakultní nemocnici.

V Praze je knihobudek deset a chystají se další. Náklady na jednu jsou 25 tisíc korun. „V Praze 10 udělali podobnou za 55 tisíc korun a na Praze 6 dokonce za sto tisíc. Jsme tedy rádi, že dokážeme udržet náklady na polovině či dokonce čtvrtině oproti konkurenčním projektům,“ dodává Železný.

Autor: Metro.czNejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...

Další z rubrikyNajdete na iDNES.cz