Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Test cesty na letiště. S novým metrem trvala o pět minut déle

  0:18aktualizováno  0:18
Cestující se dostanou na letiště rychleji a pohodlněji, hlásili po otevření nového metra pražští politici. iDNES.cz vyzkoušel, o kolik se cesta do Ruzyně zkrátila poté, co byla konečná „letištního“ autobusu 119 přesunuta z Dejvické na Nádraží Veleslavín. Trasu jsme projeli se stopkami a kamerou.

Je prvního dubna, 16:44, čas odpolední špičky. Redaktor iDNES.cz Tomáš Novák si nasazuje na hlavu kameru a vydává se otestovat cestu na Letiště Václava Havla starým způsobem ještě před změnami v povrchové dopravě. Tedy z Dejvické přímo autobusem číslo 119.

Tentýž test si zopakuje přesně o týden později. Ze stejného výchozího místa, ve stejný čas. Tentokrát už ale pojede o dvě stanice metrem dál - na Nádraží Veleslavín, kam se po změnách v MHD výchozí zastávka autobusové linky 119 přesunula.

Rychleji a lépe

„Zrychlení dopravy na Letiště Václava Havla je dlouhodobou prioritou hl. města Prahy. Nově se cestující dostanou z letiště do centra Prahy v kratším čase a díky zkrácení jízdy autobusem i pohodlněji. Na každý spoj metra A (mimo špičku) bude nově navazovat minimálně jeden autobus na letiště,“ uvedl Petr Dolínek, radní pro dopravu hl. m. Prahy.

Výsledek? Překvapující. „Cesta novým způsobem trvala o pět minut déle,“ říká redaktor po testu.

Spousta čtenářů samozřejmě namítne, že výsledek za jiné situace může dopadnout jinak. To ani tento test nerozporuje. Cílem také nebylo jeden ze dvou testů záměrně zvýhodnit.

„Jedinou podmínkou bylo, abychom oba testy odstartovali z jednoho výchozího bodu v naprosto identický čas v době odpolední špičky. A vžili se do situace člověka, který nehledá v jízdních řádech, ale v daný moment se prostě potřebuje dostat na letiště,“ řekl redaktor. Výchozí bod byl pak zvolen nedaleko jednoho ze vstupů do vestibulu metra Dejvická.

V prvním případě má redaktor relativně štěstí. Autobus do výchozí zastávky přijíždí prakticky vzápětí po začátku testu. Řidiče cestou k letištnímu terminálu zdrží jen několik červených na semaforech, na zvolené konečné zastávce Terminál 1 vystupuje redaktor v 17 hodin a 7 minut. „A to ještě část úseku musel jet řidič velmi opatrně kvůli sněhové vánici,“ dodal Novák.

Druhý test byl už logisticky náročnější. Stejný čas, stejné místo. Tentokrát ale musel redaktor seběhnout na nástupiště metra. Jelikož první souprava, kterou spatřil, kvůli zavedenému pásmovému provozu pouze zatahovala do depa, musel spolu s davem ostatních cestujících počkat na následující vlak. Ten přijel za tři minuty.

Pokud kloubový autobus linky číslo 119 mířící z terminálu Nádraží Veleslavín...

Pokud kloubový autobus linky číslo 119 mířící z terminálu Nádraží Veleslavín směrem na letiště uvázne v koloně, blokuje i auta v protisměru

Na Veleslavíně ho však čekala další tlačenice. Tentokrát směrem ze stanice. Autobus pak ze zastávky sice odjel přesně podle jízdního řádu, jenže při výjezdu z terminálu na řidičku čekalo jiné úskalí.

„Velmi těsně se protáhla podél stojících autobusů. Sama se ještě byla přesvědčit, zda do některého z nich neťukla. V křižovatce při čekání na zelenou pak svým dlouhým kloubovým autobusem nechtěně zablokovala auta v protisměru,“ všiml si redaktor s kamerou. Pak už cesta probíhala standardně až do cíle v 17 hodin a 12 minut. O pět minut později než v prvním případě.

DP a Ropid: Zatím je příliš brzy na hodnocení změn

Podle pražského dopravního podniku i organizace Ropid je zatím příliš brzy hodnotit provoz pražské městské dopravy po pondělních změnách v souvislosti s otevřením čtyř nových stanic metra.

„Řada cestujících je zatím pouze zvědavá na nové stanice, a tak se tam jedou podívat. Nové metro je v provozu teprve několik dní, musíme počkat, abychom provoz mohli vyhodnotit,“ řekl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Podle něj v pondělní zahájení provozu navštívilo čtyři nové stanice celkem 144 tisíc cestujících, o den později pak 148 tisíc.

Podle mluvčího Ropidu Filipa Drápala se organizace spolu s dopravním podnikem a městem může bavit o případných úpravách až za několik týdnů. „Zatím se nedají dělat žádné závěry,“ řekl Drápal.

Plynulému provozu autobusů vyjíždějících z terminálu na Veleslavíně by pak podle mnohých cestujících možná mohlo pomoci vybudování semaforů.

„Možné je všechno, ale musí se to nejdřív prověřit po technické stránce. Znovu opakuji, že musíme počkat až si provoz sedne. Aby se nedělaly investice, které nejsou úplně nutné,“ dodal Drápal.

Doplnil, že v případě, že řidič jedoucí opačným směrem na autobusový terminál uvázne v koloně aut například kvůli spuštěným závorám na nedalekém železničním přejezdu, může cestující operativně nechat vystoupit na hlavní silnici u k tomuto účelu zřízené dočasné výstupní zastávky.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Z útoku cizinců v autobusu na Smíchově je vražda, napadený muž zemřel

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Pražská policie přehodnotila právní kvalifikaci březnového útoku dvou cizinců v autobusu na Smíchově. Jednapadesátiletý...

Další z rubriky

VIDEO: Ztraceného muže našli po týdnu v bahně, pátrání ztěžovalo vedro

Pátrání

Nymburská policie nad ránem našla seniora, který se týden pohřešoval. Posádka vrtulníku s termovizí ho objevila v bahně...

Astronomové se stavějí proti záměru měnit malbu na ciferníku orloje

Pražský Orloj slaví 600 let.

Možná změna podoby staroměstského orloje vyvolává nesouhlas u českých astronomů i u těch, kteří se o orloj dlouhodobě...

V Kutné Hoře hořela třídírna odpadu, škoda je nejméně 10 milionů korun

V Kutné Hoře bojují s požárem

Asi stovka hasičů bojovala v neděli odpoledne s rozsáhlým požárem třídírny plastů v Kutné Hoře. Požár se rozšířil i na...

Najdete na iDNES.cz