Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tatérka vydraží svá díla, peníze věnuje na záchranu pralesů

  8:38aktualizováno  8:38
Petra Hlaváčková tetuje lidi po celém světě. Nyní se rozhodla na chvíli zakotvit v Praze, aby tu už v sobotu v The Chemistry Gallery předvedla umění tak trochu jinak. Její uměleckou a tatérskou tvorbu totiž velmi ovlivňují místa, kde zrovna pobývá.

Tatérka Petra Hlaváčková. | foto: Archiv Petry HlaváčkovéMetro.cz

Po svém tříměsíčním pobytu v Ekvádoru, kde byla svědkem ničení pralesů, se tak rozhodla jít cestou ekologie. Bude dražit tetování, aby získala peníze na jejich záchranu.

„Pro mě mají tetování ochrannou a transformativní funkci, ale také estetickou. Některé jsou ale osobní více než jiné. Tatér by si touto zkušeností měl na vlastní kůži procházet, aby ji potom mohl předávat dále,“ říká tatérka.

Dražit tetování je neobvyklé. Jak vše proběhne?
Pro účely naší akce vytvořili známí čeští a slovenští tatéři originální návrhy inspirované jihoamerickou džunglí. Ty budou na akci přeneseny na kůži svým novým majitelům. Dražba návrhů probíhá on-line na facebookovém profilu. Majitelé těchto kreseb je budou moci nosit s vědomím, že jejich tetování pomohlo zachránit kus pralesa.

Proč je hlavním motivem akce záchrana pralesů?
Na začátku tohoto roku jsem odletěla do Ekvádoru, kde jsem měla možnost strávit pár dní u jedné domorodé rodiny. Byla jsem zde svědkem hrozného ničení ze strany těžařských společností, a tak na cestě po ekvádorském pobřeží mě s kamarádkou napadlo uspořádat akci se záměrem záchrany pozemku v ekvádorském pralese před těžbou a další destrukcí. V tu chvíli to byla čistě abstraktní myšlenka. Během pár dní po mém návratu za námi stálo několik přátel, kteří se nezištně vrhli do příprav a organizace. Kromě již zmíněné dražby budou v The Chemistry Gallery k vidění díla českých a slovenských umělců, workshopy či interaktivní přednášky.

Jak se slučuje vaše role tatérky s rolí organizátorky podobné akce?
Jsem zvyklá tvořit spíše individuálně. Tahle zkušenost pro mě znamená vylézt ze své tvůrčí jeskyně. Obvykle tvořím v co možná největší izolaci, s co nejméně lidmi. Tohle je přesný opak. Tuto zkušenost jsem potřebovala.

Je v Česku stále více tatérů než tatérek?
Je čím dál tím víc dívek, které vyjdou z uměleckých škol a rozhodnou se pro přenos svých idejí na lidskou kůži. Běžné povolání u žen to ale zatím asi úplně není. Časy, kdy se jednalo o sociální stigma, už jsou ale dávno pryč.

Autor: Metro.czNejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

Najdete na iDNES.cz