Český kras, který by byl v případě povolení průzkumu významně dotčen, je územím s obrovskou přírodní hodnotou. Na snímku vchod do Koněpruské jeskyně. (Ilustrační snímek)

Český kras, který by byl v případě povolení průzkumu významně dotčen, je územím s obrovskou přírodní hodnotou. Na snímku vchod do Koněpruské jeskyně. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Janoška, iDNES.cz

Těžaři chtějí plyn a naftu od Karlštejna. Žádají o povolení k průzkumu

  • 175
Jako dost absurdní vtip působí požadavek zahraničních těžařů na průzkum možných ložisek plynu a nafty v břidlicích v podzemí Berounska. Území, kterých se to má týkat, z velké části leží pod chráněnou krajinnou oblastí Český kras. Na východě Čech už však souhlas téměř mají.

Americko-australská společnost chce zkoumat podzemí pod dvaadvaceti obcemi na Berounsku. Z velké části pod chráněnou krajinnou oblastí Český kras. Hluboko pod zemí ve vrstvách břidlic může být totiž vázaný hořlavý plyn spolu s naftou a firma Hutton Energy jej umí získat.

Česká průzkumná geologická firma, která pro ni pracuje, už obce a Správu CHKO Český kras oslovila. Záměr působí zděšení. "Když si představím, že by kilometr od obce mohl být zkušební vrt, tak mne jímá hrůza," řekl starosta obce Svatý Jan pod Skalou Pavel Vokál.

Firma žádá, aby jí ministerstvo životního prostředí vymezilo takzvané průzkumné území, což je teprve první z několika kroků k tomu, aby mohla začít vlastní průzkum.

Starostka Berouna: Lidé jsou připraveni vyrazit do ulic

Území začíná jižně od Berouna a táhne se severovýchodním směrem až k hranicím Prahy. Spadají do něj dvě národní přírodní rezervace a třeba i obec Karlštejn. Berounu se území těsně vyhýbá, ale i lidé osady Hostim na jeho předměstí už se s obavami obrátili na starostku.

"Občané se k tomu staví nesmírně negativně, v podstatě jsou připraveni vyrazit do ulic demonstrovat, pro případ, že bychom tomu měli dávat zelenou," uvedla starostka Berouna Šárka Endrlová. Město zatím nikdo oficiálně neoslovil. Pokud by se měl Beroun k záměru vyjádřit, upřednostní podle ní životní prostředí před komerčním záměrem. Zastupitelé Svatého Jana už se shodli, že záměr odmítnou.

Ministerstvo životního prostředí teprve dotčené obce obešle. Podle jeho mluvčí Marty Machkové má území rozlohu 92,6 kilometru čtverečních.

Žádost podala firma Basgas Energia Czech, která patří zmíněné Hutton Energy. Formulovali ji jako žádost o stanovení průzkumného území pro vyhledávací průzkum ropy a hořlavého zemního plynu vázaného na břidlice. "S těžbou to nemá ve správním procesu nic společného," říká Machová.

Zasažena by byla i národní přírodní rezervace Karlštejn

Firma však přirozeně dělá průzkum se záměrem případně objevená ložiska těžit. Správa CHKO Český kras záměr průzkumu odmítla. "Průzkumné území se velmi výrazně kryje s CHKO. Zahrnuje ta nejcennější místa chráněné krajinné oblasti Český kras," řekl vedoucí Správy CHKO Český kras Michal Slezák.

Průzkumné území by zasáhlo národní přírodní rezervaci Koda a národní přírodní rezervaci Karlštejn, kde jsou podle Slezáka nejdůležitější stanoviště vzácných druhů živočichů a rostlin v CHKO.

"Z tohoto důvodu se domníváme, že nějaká hodnota, kterou by případné těžení mohlo přinést, se vůbec nedá srovnat s tím, co by se na tak malém a cenném území zničilo," říká vedoucí Správy CHKO.

Slezák vysvětlil, že v podzemí daného území se vyskytují takzvané černé silurské graptolitové břidlice, které mohou obsahovat až osm procent hořlavého plynu a ropy. Vznikaly ve starších prvohorách a jsou staré zhruba 416 až 430 milionů let. Náleží ke geologickému území barrandienu. Vyskytují se v úzkém pruhu ve směru od Zdic až ku Praze.

Případná těžba by přinesla obcím poplatky do jejich kasy. Ze zákona by mohly získat 7,5 procenta z ceny nerostu. Ve světě se tímto způsobem těží pouze v USA a Austrálii.