V Müllerově bytě se našly chemikálie na výrobu pervitinu. Ilustrační snímek

V Müllerově bytě se našly chemikálie na výrobu pervitinu. Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Tichý a nevýrazný, říkají zastupitelé Prahy 9 o kolegovi, který je ve vazbě kvůli drogám

  • 3
Sociálnědemokratický zastupitel Prahy 9 Petr Müller je od středy ve vazbě. V pondělí jej policie zatkla a obvinila z výroby a distribuce drog. Strana mu vzápětí pozastavila členství, vyloučila jej z klubu zastupitelů a vyzvala k odchodu z ČSSD.

Dělá politiku, učí box, pracoval jako školník, ale podle policie také vařil pervitin. Kvůli tomu poslednímu jedenačtyřicetiletý zastupitel Prahy 9 Petr Müller skončil ve vazbě. Spolu s ním i osm dalších lidí ze zatčeného dvanáctičlenného drogového gangu, jehož byl Müller podle policie součástí.

Skupina vyráběla drogy pravděpodobně několik let, prodávala je a navíc kradla auta. Při zátahu v bytě zastupitele vyšetřovatelé objevili výrobnu drog. Údajně tu žily i malé děti. Známí Müllera používají slova jako šok, překvapení a "byl to takový obyčejný, nevýrazný chlapík", když na něj vzpomínají.

"Nevěřím, že bratr vyráběl drogy. Vždy to byl dobrosrdečný kluk," řekl podnikatel Tomáš Müller. Je zdrcený a stejně jako jeho blízcí sleduje případ v médiích a komunikuje s advokátem.

Bratr Müllera proti drogám bojoval

Na příběhu je smutně paradoxní, že starší bratr Petra Müllera provozuje na Žižkově sportovní klub, kde nabízí dětem pomoc ve chvílích, kdy se dostanou do problémů s drogami. Podobnou situaci totiž v rodině už řešil (netýkala se ale jeho bratra) a chce využít nabyté zkušenosti.

Do klubovny chodil jednou týdně i Petr Müller, o němž lidé ze sportovního prostředí hovoří jako o bývalém talentovaném boxerovi. Čas tady trávil v ringu, kde cvičil s dospělým synem a jeho kamarády.

Na Praze 9 se politik věnoval ve výboru zastupitelů školství. Městská část ho už z výboru vyškrtla. V minulosti se Petr Müller pohyboval mezi studenty, když před zhruba pěti lety pracoval jako školník v Domově mládeže na Proseku. Nyní byl technikem na stavbách.

Kriminalisté gang sledovali půl roku. "Zadokumentovali jsme téměř čtrnáct set dávek pervitinu v hodnotě jeden a půl milionu korun," říká mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Soud Müllera připravil o svobodu a ČSSD mu chce vzít členství. Zatím mu ho pozastavili a vyzvali, aby ze strany odešel sám. Zároveň ho vyzvali, aby složil mandát zastupitele.

Na osobu Müllera si všichni pamatují jen matně

Na závěr je třeba přidat ještě jeden paradox. ČSSD dnes dává od svého kolegy, jehož dvakrát dosadila na kandidátku, ruce pryč. Politik údajně patřil do družiny kolem Plachého, ten si ovšem o svém spolustraníkovi mnoho podrobností nevybavil. Jen tápavě vzpomínal, kde Müller kdysi pracoval.

"Byl to takový nevýrazný člověk," vysvětluje řada sociálních demokratů, proč neví nic o člověku, s nímž minimálně čtyři roky spolupracovali.

Navrch zmítají místními organizacemi rozmíšky. ČSSD z Proseku se moc nemusí s kolegy ze Střížkova. Rozpory vyvrcholily při sestavování kandidátek. Přes deset členů ze Střížkova na protest proti některým lidem z voleb odstoupilo, pak dostali padáka z ČSSD. Dnes říkají, že jim vadil Plachý a prý měli výhrady i vůči Petru Müllerovi.