Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oranžové obce dotujete víc než pravicové, vyčítá Rathovi TOP 09

  11:25aktualizováno  11:25
Středočeští sociální demokraté a TOP 09 vedou ostrou válku v souvislosti s hospodařením kraje. TOP 09 a Starostové tvrdí, že kraj vedený ČSSD nespravedlivě dotuje obce a města - dává víc těm, kde vládnou sociální demokraté. Vedení kraje zase tvrdí, že hospodaření jejich odpůrci nerozumí.

David Rath je jeden z nejlépe oblékaných mužů politické scény. | foto:  David Neff, MAFRA

Helena Langšádlová ze středočeské TOP 09 to nazývá "zjevným elitářstvím Davida Ratha".

Vedení kraje a sociálnědemokratičtí starostové jí útok vracejí: jsou to nesmysly a tvrzení neschopných krajských zastupitelů. "Svojí kritikou paní Langšádlová dokázala, že problematice obcí a fondů kraje nerozumí, přestože působila ve vedení korupcí proslavené černošické radnice," uvedla mluvčí kraje Berill Mascheková.

Lidé z TOP 09 srovnali, kolik peněz z letos rozdělených dotací spadá na jednoho obyvatele obcí a měst.

"V okresním městě Kolín, kde je vedení radnice v rukou Nezávislých a TOP 09, připadá letos v přepočtu na jednoho obyvatele pouhých pět korun krajských dotací, přitom v nedalekých Cerhenicích je to více než osm tisíc korun," řekla Helena Langšádlová. Starostou Cerhenic je krajský zastupitel za ČSSD Marek Semerád.

Podobné to má být v Nepoměřicích, kde je starostkou také zastupitelka kraje, Eva Strnadová z ČSSD. Obec prý dostala 3 600 korun na obyvatele, zatímco okresní Kutná Hora vedená Nezávislými asi 100 korun na obyvatele. Lépe se daří i oranžovým Lišanům oproti okresnímu pravicovému Rakovníku.

Krajské dotace

Mladá Boleslav (ODS)
85

Kolín (Nezávislí)
227

Nepoměřice (ČSSD)
39 000

Zbuzany (bezp.)
25 000 (v obci žije hejtmanův bratr)

Cerhenice (ČSSD)
26 000

Pozn.: Čísla ukazují součet krajských dotací v korunách za poslední tři roky přepočtené na jednoho obyvatele. V závorce je politická příslušnost starosty.

Zdroj: TOP 09

Nepoměr vidí opozice i v dělení dotací za čtyři roky Rathova vedení kraje. Za tu dobu prý nejméně uspěla Mladá Boleslav vedená ODS a Kolín vedený TOP 09, zatímco kraj posílá nejvíce peněz na hlavu oranžovým Nepoměřicím, Všejanům, Cerhenicím nebo Zbuzanům, kde žije bratr hejtmana.

Špatně počítáte, vzkazuje vedení kraje

Podle kraje ale opozice srovnává špatná čísla - dotace vesnicím s dotacemi měst.

"Současné vedení kraje vytvořilo před lety nový fond - Fond rozvoje obcí a měst. Každoročně do něj směřuje půl miliardy korun a je určen pouze obcím do pěti tisíc obyvatel. Je tomu tak proto, že větší města dostávají více peněz na jednoho obyvatele ze státního rozpočtu," řekla mluvčí kraje Mascheková.

Závěr, který vyvodila opozice, je pak pouze logický.

Starosta Cerhenic Marek Semerád říká, že ho tvrzení TOP 09 uráží. "Je to trapná a závistivá reakce neschopných zastupitelů za TOP 09. Jsem starostou deset let a získával jsem dotace i za Bendla," řekl.

Za to, že se mu podařilo dotace získat, může prý jeho velké úsilí. Uznává však, že výhodou může být, že je krajským zastupitelem. "Jako krajský zastupitel mám víc informací. Ale ty mají zastupitelé za TOP 09 taky," řekl Semerád.

Na druhou stranu David Rath sám jisté nadržování připouští. "Neexistuje jediný politik v Česku ani na světě, který by rozhodoval jako robot a nepomáhal místům, na něž má nějakou vazbu. Například tam žije," řekl Rath před týdnem MF DNES (o protežování Hostivice čtěte zde).

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

VIDEO: Mladík ujížděl strážníkům centrem Prahy, pak z auta vyskočil

Mladík bez řidičského průkazu ujížděl strážníkům v centru Prahy

Strážníci v Praze 1 chtěli zastavit auto kvůli dopravnímu přestupku, řidič se však rozhodl, že jim ujede. Několik minut...

Dopravní odbor Prahy 7 nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Trojská lávka.

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné...

Vrtulník odvezl žáka základní školy v Příbrami, zranil se pádem z výšky

U školy v Příbrami spadl žák z výšky a poranil se. Letěl pro něj vrtulník....

Vrtulník záchranářů odpoledne přistál před školou v Příbrami. Jeden z žáků si tam poranil páteř, když spadl z výšky.

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz