Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legendární tramvaje typu T3 vyjely v Praze do provozu před 50 lety

  20:44aktualizováno  20:44
Poprvé svezly "klasické" tramvaje T3 Pražany přesně před padesáti lety, tedy 21. listopadu 1962. A dodnes jsou považovány za nedostižný vzor toho, jak má městská tramvaj vypadat a hlavně fungovat. Jezdit přestaly loni v prosinci, v ulicích Prahy jsou už jen jejich modernizované či upravené verze.

Nelehké začátky nových tramvají dokumentuje stržený pantograf vozu č. 6248, který v roce 1963 uvázl na lince 21 nedaleko Vyšehradského tunelu. Obdobné nehody byly v této době velmi časté. | foto: Ing. Miroslav Knížek

To, že se jednalo o výjimečný typ tramvaje, dokládá také fakt, že výrobce vozů dodal T3 do čtyřiceti sedmi světových měst.

"Bylo to mezi lety 1962 a 1989, kdy výrobce dodal neuvěřitelných 13 713 tramvají T3," řekl Pavel Fojtík z archivu pražského Dopravního podniku.

Rok 1988 se do historie této tramvaje zapsal díky záznamu do Guinnessovy knihy rekordů, kde je tétrojka uvedená jako nejpočetněji vyrobený typ tramvají vůbec na celém světě. Podle Fojtíka se dodávaly do Německa, Chorvatska, Běloruska, Ruska či do Lotyšska a Uzbekistánu.

Prototyp tramvaje T3 ve vozovně Motol. Zřetelně je vidět původní čelní
Elegantní interiér prototypu T3 v původním provedení z roku 1960.

Prototyp T3 byl vyroben v roce 1960 a otestován při zkušebních jízdách. Oproti předchozímu modelu T2 se kromě jiného lišil i nižší hmotností, což byl jeden z hlavních (ne-li hlavní) důvodů, proč se nová tramvaj vyvíjela. Lehčí byla třeba konstrukce vozové skříně a přední i zadní okno bylo ze skelného laminátu. T3 měla rovněž zjednodušenou elektrickou výzbroj.

Pražanům se nová tramvaj představila 18. listopadu 1962, pravidelný provoz pak zahájila o několik dní později na linkách číslo 4 a 27, tramvaje vyjížděly z vozoven Motol a Strašnice.

První vůz T3 zahájil zkušební jízdy v roce 1960. Fotograf ho zachytil v

První vůz T3 zahájil zkušební jízdy v roce 1960. Fotograf ho zachytil v zastávce Výtoň v Podskalí.

V Praze už původní vozy T3 nejezdí, poslední vůz s tímto označením vyjel do provozu s cestujícími na běžné lince naposledy loni (více čtěte zde).

Po světě jich jezdí stále dost

"Smíchovská Tatrovka dodala pražskému Dopravnímu podniku celkem 892 tramvají typu T3. Kromě toho bylo do Prahy dodáno v rámci exportního souběhu 292 tramvají T3 SU a T3 SUCS. Celkem se tedy jednalo o 1 184 tramvají T3," uvedl Fojtík.

Vůz T3 s původní boční orientací (ovšem nesprávně nastavenou, jede opačným
Na první pohled je patrné, proč první tétrojka dostala přezdívku Ječmínek...

Po pražských kolejích však stále jezdí dost vozů, které jsou klasické T3 někdy i velmi podobné, jsou to její modifikované či rekonstruované verze, které dnes tvoří zhruba čtyřicet procent vozového parku pražského Dopravního podniku.

Tétrojky se začaly vyřazovat či rekonstruovat od devadesátých let.

Po nich postupně přišly vozy T6A5 a v posledních letech také moderní vozy s designem Porsche či nejnovější tramvaje ForCity.

"O původní T3 je stále obrovský zájem v zemích bývalého Sovětského svazu. To, co vyřazujeme, je dobrý artikl pro východ," podotkl šéf Dopravního podniku Milan Křístek.

S některými tétrojkami se ještě několik příštích let budou vozit cestující například v ukrajinské Oděse.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Zfetovaný řidič MHD chtěl jet pro cestující, policie u něj našla pervitin

Ilustrační snímek

Pražští policisté ve středu zadrželi řidiče autobusu městské hromadné dopravy, který byl pod vlivem drog. Muž měl u...

Najdete na iDNES.cz