Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vedení Prahy po dvou letech opět řeší, zda vrátit tramvaje na Václavák

  15:58aktualizováno  15:58
Po dvou letech se magistrát vrátil k projednávání posílení tramvají v okolí Václavského náměstí. Institut plánování a rozvoje vypracoval tři varianty vedení tramvajové trati, která by spojovala Vinohradskou ulici s Hlavním nádražím. K variantám se může vyjádřit veřejnost.

Tramvaje na Václavském náměstí. | foto: Archiv Dopravního podniku hl. m. Prahy

Téma vrácení tramvají na Václavské náměstí se během let už několikrát objevilo a zase zmizelo. Přitom v říjnu 2016 to vypadalo, že už je v zásadě rozhodnuto.

„Je to pro mě klíčová stavba a během několika týdnů vybereme finální verzi,“ uvedl před dvěma lety náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) .

Na základě již vypracovaných variant Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) tento týden představil tři návrhy tratí, které by spojily Vinohradskou ulici s Hlavním nádražím.

„Tři doporučované varianty vzešly z dříve zpracovaných studií a byly vyhodnoceny po stránce technické náročnosti, vazby na okolí, hluku i času dojezdu souprav,“ uvedl  mluvčí IPR Marek Vácha.

Tramvají přes park

První trasa by tramvaje nasměřovala z Vinohradské okolo Nové budovy Národního muzea směrem přes Vrchlického sady, kde by vznikla nová zastávka, a trať by se napojila v ulici Bolzanova. Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské by zásah do parku měl být minimální.

Tři varianty vedení trasy tramvají, které by spojily Vinohradskou ulici s...

Návrh vedení tří tramvajových tratí, které by spojily Vinohradskou ulici s Hlavním nádražím. (19.4.2018)

O něco méně kácení by bylo v případě druhé varianty, která by vedla stejné jako v prvním případě, ale na konci Washingtonovy ulice by trať odbočila do Opletalovy a vedla by dál k Bolzanově. Tato varianta by ale byla o něco hlučnější a přestup na hlavní nádraží by byl komplikovanější.

Ve třetí variantě by tramvaje jely přes Václavské náměstí, kde by odbočily do Opletalovy ulice a jely až k Bolzanově.

„Vedení tramvajové tratě v horní polovině Václavského náměstí umožňují všechny tři varianty. Z celoměstského hlediska tato trasa ale plní jinou funkci, protože nabízí nové spojení v centru města v odlišných směrech. Pro výrazné navýšení kapacity tramvajových tratí v centru by tak bylo ideální realizovat obě propojení,“ dodal Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Novou trať lze podle mluvčího IPR očekávat již za 4 až 5 let. 

Tramvaje jsou v centru na maximu kapacity

S návrhem vést tramvaje z Vinohradské na Hlavní nádraží souhlasí i Martin Šubrt z Ropidu a Jan Šurovský z dopravního podniku (DPP).

V centru je podle nich tramvajová síť na maximu kapacity a nové napojení by ulehčilo dopravě v úseku mezi Lazarskou a Jindřišskou. Jako příklad uvedl Šubrt trasu ve Spálené ulici, kde jezdí 129 tramvají za hodinu a za den zde projede asi 90 tisíc lidí.

„Velký tramvajový provoz v centru znamená problémy pro celou síť, protože klíčové trati, jako jsou ty ve Vodičkově a Lazarské nebo v Ječné ulici, nejdou objet. Trať z Vinohradské přes hlavní nádraží do Bolzanovy ulice je klíčová,“ uvedl na veřejné debatě Šubrt.

Připomínky k návrhům je možné podávat Odboru územního rozvoje pomocí datové schránky, elektronicky nebo poštou od 25. dubna do 25. května 2018. Veřejné projednání a následně změnu již schvaluje rada a zastupitelstvo.

Jaká ze tří navrhovaných variant je podle vás nejlepší?

celkem hlasů: 168

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 19. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

Varianta 1 (Vinohradská - Vrchlického sady - Bolzanova) 127
Varianta 3 (přes Václavské náměstí a Opletalovu) 27
Varianta 2 (s odbočkou u Washingtonovy ulice) 14
Autor:


Nejčtenější

Ve Vltavě našli tělo keškaře, který se ztratil v podzemí po přívalovém dešti

Policisté z Vltavy nedaleko Slovanského ostrova vytáhli mrtvého muže. Mohlo by...

Ve Vltavě u Slovanského ostrova v Praze odpoledne našli lidské tělo. Policisté po několika hodinách oznámili, že je to...

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...Na pražském magistrátu zasahuje policie. Kvůli sportovním dotacím

Sál, ve kterém zasedá zastupitelstvo. Sál je vyfocen od místa, kde jsou židle

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na pražském magistrátu. Ve Škodově paláci se...

Playboy ze seznamek vylákal z žen přes dva miliony. Dostal 9 let vězení

Obžalovaný Dominik Don u Obvodního soudu pro Prahu 8 (15. 6. 2018)

Dominik Don, který díky hezké tváři a sportovní postavě „lovil“ oběti svých podvodů na internetových seznamkách, si v...

Fotbalová liga na placeném kanále, O2 TV získala práva na čtyři roky

Sparťan Guélor Kanga se probíjí slávistickou obranou i přes gólmana Ondřeje...

Fotbalová liga se od nadcházející sezony bude vysílat především na soukromé a placené televizi. Společnost O2 TV...

Další z rubriky

Část elektrárny na Jizeře vzala velká voda, místní viní Povodí Labe

Náhon na řece Jizera v Hubálově na Mladoboleslavsku nevydržel nápor přívalových...

Na Jizeře v obci v Hubálov na Mladoboleslavsku se během přívalových dešťů zřítila betonová konstrukce náhonu vodní...

VIDEO: Cestující na nádraží netřídí odpad, dělá to za ně úklidová služba

trideny odpad

Internetem koluje video, které zachycuje, jak se na hlavním nádraží v Praze zachází s odpadky. Na záběrech je vidět, že...

Dopravu u Knovíze na Kladensku komplikoval převrácený jeřáb

Dopravu u Knovíze na Kladensku komplikuje převrácený jeřáb

Dopravní nehoda jeřábu uzavřela silnici poblíž obce Knovíz na Kladensku. Na místě zasahovali hasiči i záchranná služba....

Najdete na iDNES.cz